"Залаштунки Миколаївського зоопарку": умови годівлі та лікування тварин

"Залаштунки Миколаївського зоопарку": умови годівлі та лікування тварин

Директор зоопарку Володимир Топчий, операційна та склад
Директор зоопарку Володимир Топчий, операційна та склад. Колаж. Суспільне Миколаїв

Автори Платформи MY ART 26 лютого організували освітній захід у рамках проєкту "ПРОщо? Миколаїв". Зустріч присвятили звіринцю у Миколаєві, учасникам розповіли про особливості годівлі та лікування тварин.

На заході побували й кореспонденти Суспільне Миколаїв.

Під час екскурсії зоопарком оглянули загальну територію, музей, ветеринарну клініку, робочі приміщення, де зберігається очищена вода для тварин. Крім того, співробітники показали кухню й кормоцех разом зі складом.

"Ми робимо такі заходи, для того, щоб об'єднати громаду, щоб ми познайомились, щоб місто жило", — каже співзасновниця та представниця Платформи MY ART Дар’я Фріч-Алчина.

Директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий зазначає, заклад — єдиний в Україні, що є членом Всесвітньої асоціації зоопарків та акваріумів. У звіринці проживають понад 400 видів тварин, приблизно чотири тисячі голів, каже чоловік.

У кормоцеху роблять корми, готують, варять різні каші, суміші, рубають, подрібнюють і багато всього. 4-6 розвезень кормів на день по території, у кожного відділу.

Зі слів Топчого, на початку повномасштабного вторгнення постачальники, які доправляли їжу тваринам, опинилися в окупації у Херсоні. Тоді зоопарк залишився без кормів та води, а співробітники звернулись по допомогу до містян та волонтерів.

"Сіно, сир, яйця, мед. До кінця травня ми годували продуктами, які нам приносили містяни й волонтери. Ми дуже вдячні нашому місту, жителям і волонтерам за ту допомогу", — каже директор.

Володимир Топчий зазначає, що загальна вартість годівлі тварин на рік становить 120 мільйонів гривень. Співробітниця зоопарку зі стажем у 45 років Ганна Анічкіна розповідає, що у 2023 році з європейських зоопарків надходила допомога майже для всіх тварин.

Для зберігання води у звіринці встановили шість баків об'ємом п'ять кубічних метрів, що наповнюються водою протягом ночі. Вдень очищену воду перекачують в інші шість місткостей, каже директор.

Зі слів керівника, у зоопарку є три лікарі, власний лікарський кабінет, аптека та операційна. У залі, призначеній для наради та конференцій, організовують семінари для медиків, зокрема з інших зоопарків.

Заступниця начальника відділу ветеринарної медицини Юлія зазначає, що у практиці застосовують седаціюМетод, що викликає розслаблення, позбавляє від страху та паніки. Стан досягають внутрішньовенними та інгаляторними препаратами. Седацію застосовують при хірургічних втручаннях, а також для огляду агресивних тварин. тварин у вольєрах при травмах або переламах кінцівок.

"Потім за потреби тварину переносять на огляд або до операційної", — розповідає Юлія.

На початку повномасштабного вторгнення співробітники прийняли рішення не евакуювати тварин через брак фінансів, обладнання та транспорту. Дались взнаки та несприятливі погодні умови, каже Володимир Топчий.

"Тобто, це було абсолютно нереально. Ми б просто втратили б цих тварин", — розповідає директор.

Ми вирішили — ми залишаємося тут із нашими тваринами

У зоопарку планують шість проєктів: крім громадського туалету, розроблюють великий проєкт розширення території на один гектар колишнього цвинтаря, що розташований поруч, для нових вольєрів копитних і птахів. Також працюють над створенням купола острова звірів, заміною купола у приматів, й проєктом в’їзду в зоопарк, включаючи огорожу та ворота.

Директор Миколаївського зоопарку Володимир Топчий додає, що найцінніші експонати музею у зв’язку з повномасштабним вторгненням заховані. Колекція музею пов'язана з історією звіринця: від черепів тварин, до історичних документів.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок