171 вулиця потребує перейменування. У Миколаєві триває робота топонімічної комісії

171 вулиця потребує перейменування. У Миколаєві триває робота топонімічної комісії

171 вулиця потребує перейменування. У Миколаєві триває робота топонімічної комісії
Наваринська вулиця потребує перейменування. Фото: Максим Місайлов/Суспільне Миколаїв

У Миколаєві продовжує роботу топонімічна комісія. Під час засідання розглядають по 20-30 назв вулиць, які пропонують до перейменування. Розгляд планують завершити до січня 2024 року. Далі протокол з рекомендаціями розглядатиме міський голова та начальник обласної військової адміністрації.

Про це кореспондентам Суспільного повідомив заступник голови топонімічної комісії Євген Гомонюк.

"На минулих засіданнях ми затвердили список зі 171 назви, яка потребує перейменування на основі результатів проєкту "Деколонізація: переосмислення імперського минулого в публічному просторі Миколаєва", — говорить Євген Гомонюк.

У виборі назв топонімічних об'єктів комісія спирається на географічне розташування та історію.

"Наприклад, Велика Корениха має на своїй території залишки поселення давньоримського періоду, то одну з назв вулиць, спираючись на історичну основу, пропонуємо назвати Давньоримською", — розповідає Євген Гомонюк.

Крім того, є вулиці-дубляжі. Вулиця Набережна, як виявилося під час дослідження, використовується тричі на мапі міста Миколаєва.

"Таку вулицю-дубляж саме в Коренисі ми пропонуємо назвати Заплавна, адже вона розташована вздовж тимчасового озера, що утворюється при зливі або при повені. Тобто рівень води підвищується і є озеро, знижується — болото. Є такі прив’язки", — говорить заступник голови топонімічної комісії.

Також комісія рекомендує у назвах увіковічнити діячів української культури й історії як всеукраїнського, так і місцевого значення. Пропонує називати вулиці іменами полеглих у російсько-українській війні ще з 2014 року, каже Євген Гомонюк.

"Це ім’я відомі. Втім, через те, що є певна секретність, ми не знаємо тих, хто загинув після повномасштабного вторгнення. Єдині джерела інформації — це ЗМІ та місцеві жителі, які пропонують назвати вулиці на честь загиблих, або самі військові. Ця інформація не є зовсім публічною", — говорить член комісії.

Ба більше, згідно зі зверненнями від жителів Миколаєва або громадських об’єднань, на одну назву претендують декілька вулиць, каже Євген.

"Наприклад, чому ми не могли прийняти рішення по вулиці Лягіна? Є звернення від "Нібулону", щоб назвати її на честь Олексія Вадатурського, є звернення від "Азову", щоб назвати на честь Дениса Янтаря, ще були звернення. Тобто це навіть не наша пропозиція, це люди пропонують. Вони конкурують. І, щоб не брати відповідальність, ми хотіли, аби рішення було за громадськістю: слухання або голосування", — розповідає заступник голови топонімічної комісії.

Євген розповідає, комісія має надати протокол із рекомендаціями, а потім виконавчі органи ініціюють голосування. У випадках, де немає розбіжностей, рекомендація буде сформована у проєкті рішення сесії Миколаївської міської ради.

Що відомо про перейменування вулиць Миколаєва

  • Вулиця Московська в місті остаточно отримала назву Маріупольська. Відповідне рішення депутати міськради ухвалили під час засідання 28 липня 2022 року
  • За словами Олександра Сєнкевича, у Миколаєві варто відновити роботу комісії з перейменування топонімів, адже в місті залишилися назви вулиць, які належать до радянської історії або пов’язані з РФ: вулиці Пушкінська, Гвардійська, 295-ї стрілкової дивізії тощо.
  • Депутати Миколаївської міської ради затвердили склад "Комісії з питань перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". До складу включили ім’я генерала Дмитра Марченка — з приміткою "за згоди".
  • Три депутатські комісії Миколаївської міської ради станом на 10 квітня 2023 року погодили проєкт положення щодо "Перейменування вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів та інших споруд, розташованих на території міста". Головна відмінність нового документу від положення, що діяло з 2015 року — чітко прописаний механізм створення топонімічної комісії.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок