В Україні 28-го жовтня відзначають День визволення від нацистських загарбників. Кореспонденти Суспільного поспілкувались з жителями Миколаєва, які пережили Другу Світову й нині застали повномасштабне російське вторгнення. Також запитали в історика про схожі та відмінні риси двох великих воєн.
Миколаїв під час Другої світової війни
Для німецько-фашистських загарбників Миколаїв під час Другої світової війни був цікавий своїм флотом, розповідає історик Ігор Ніколаєв.
"Чому було таке завдання? Протягом трьох з половиною років спочатку зрівнятися з флотом Британії, а потім перегнати її у багатотоннажному флоті. І таким чином мати перевагу на морях та океанах. Що стосується Миколаївщини — то це, звичайно, сільськогосподарський потенціал. Тому що згідно з планом "Ост" сюди, маю на увазі, північне Причорномор'я, повинні були переїхати німці з північного Тіролю, і цей край очікувало понімечення", — розповідає Ігор Ніколаєв.

Водночас нині для росіян, ймовірно, захоплення Миколаєва було б важливим в стратегічному плані для просування далі в сторону Одеси.
"Бої за Миколаїв скільки? Вісім місяців точилися. Це зовсім не те, що було під час Другої світової. Ну і знову ж таки — країна-агресор не зайшла в Миколаїв", — говорить науковець.

Зовсім інша ситуація, каже історик, була під час Другої Світової.
"За Миколаїв боїв не було, тому що червона армія залишила місто 14 серпня 1941, щоб не опинитися в котлі. Частина відійшла в Одесу, і частина відійшла до Криму. І Миколаїв був залишений без бою. 15 серпня тут взагалі ніякої влади не було", — зазначає науковець.
Водночас спільним для нацистської Німеччини та сучасної Росії була ідея "бліцкригу" — швидкого захоплення територій, розповідає історик. Каже, нинішня війна більше схожа на Першу світову війну через свою позиційність.
"Наступальна зброя зараз поступається захисній зброї. В якому сенсі? Є танк, а є дрон. Дроном, який коштує набагато менше ніж танк, дуже легко підбити танк. Тому так вести війну як її вели під час Другої Світової, мабуть, зараз дуже важко", — розповідає Ігор Ніколаєв.
Історик додає, вірить, що як і 79 років тому Україна буде визволена.
Спогади очевидців Другої світової війни
91-річна Ольга Білоградіна з Миколаєва переживає вже другу велику війну. Згадує, як в 1944 році німці відступали під час наступу радянських військ.
"Коли відступали — виганяли скот. Бабуся ще просила "Залиште хоч теля, залиште для сироти". А вони сказали: "Ні". Теля вбили, а корова прийшла сама додому", — каже Ольга.

Зі слів жінки, не очікувала, що застане ще й повномасштабне російське вторгнення. Рік тому внаслідок російських обстрілів був зруйнований багатоквартирний будинок, в якому нині живе жінка.
"Усе було єдиним. А тут ні з того ні з сього стали ворогами. Вони на нас напали, але ж ми на них у відповідь не йдемо. Не нападаємо. А захищаємось тільки", — говорить Ольга Білоградіна.

Ольга каже, російське керівництво має бути покаране за свої злочини. Відмічає різницю у війнах.
"Нам і продуктами допомагають. І Європа підтримує нас. А тоді у ту війну ми були бідними. У нас не було нічого", — додає жінка.
Її сусідка Олена каже, в ті часи жила в Скадовську, що на Херсонщині. Німецькі та румунські окупанти самі не мародерили.
"Але якщо їм чогось не вистачало — наші поліцаї їздили по домах, і брали щось, щоб їх нагодувати. До нас, наприклад, пам'ятаю, заїхала вантажівка, повантажили на неї теля двох років і забрали німцям на м'ясо. Щоб з населення знущались — я такого не пам'ятаю. Але, я була дитиною, можливо, не про все знала", — говорить Олена Покитько.

Через родичів дізналася, яка ситуація нині в її рідному окупованому Росією Скадовську.
"Приходять наші деякі з російськими паспортами, які перейшли на сторону росіян і там, де ніхто не живе, зокрема, в нашому домі, ми тільки влітку їздили, коли батьків не стало. Так от ці люди клеять наклейки, що це майно відтепер Російської Федерації", — каже жінка.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.