На Миколаївщині станом на сьоме серпня 2023 року обладнали укриття у понад 150 навчальних закладах. Миколаївська область отримала 102 мільйони гривень субвенції від держави для облаштування сховищ.
Про це кореспондентам Суспільного розказала начальниця Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації Алла Веліховська.
За словами Алли Веліховської, якщо школи запрацюють, то це буде змішана форма навчання.
"На сьогодні проходить обстеження. У нас на початку року перебувало на балансі 138 захисних споруд цивільного захисту, тобто це сховища та протирадіаційні укриття. З них на балансі закладів дошкільної освіти — 37 споруд, і на балансі закладів загальносередньої освіти — 101 споруда. Ми плануємо, що 156 закладів матимуть позитивні висновки й зможуть запрацювати", — сказала начальниця Департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА.
Якщо у школах не буде облаштованого за всіма вимогами укриття — заклад не відкриють, говорить Алла Веліховська.
"Все залежить від того, наскільки вони будуть прийняті державною службою з надзвичайних ситуацій, а також чи буде дозвіл на те, що у Миколаєві можна розпочинати очне навчання. Якщо таких дозволів не буде, зрозуміло, що навчання в очному режимі не зможе відбуватись. Тому що найголовніше — безпека дітей", — розповіла начальниця Департаменту освіти і науки Миколаївської ОВА.
З червня 2023 року ведуться ремонтні роботи в підвальному приміщенні одного з навчальних закладів Миколаєва. Заступник директора з адміністративно-господарчих робіт Віктор Сіляков говорить, укриття готове на 70 відсотків.
"Всю штукатурку знімали до каменя. За вимогами, що потрібно тут ще? Вентиляція, туалет. У нас питної води тут немає. Тут тільки та вода, міська. Окремо у нас стоїть осмос і воду очищену дають на їдальню. Поміняли всі труби. По всіх кімнатах буде плитка, потім поставимо стільці, стульчики. Це не бомбосховище, це укриття", — розповідає Віктор Сіляков.
За словами заступника директора з адміністративно-господарчих робіт, в укритті облаштували два аварійні виходи.
"Ми зайшли із центрального входу, а другий вихід, навіть вхід, йде із коридору школи. І запасний аварійний вихід на вулицю", — каже Віктор Сіляков.
Виконроб Євген говорить, вже замінили близько півтора кілометри труб.
"Переробляємо всі труби із металу на пластик. Воду, опалення, каналізацію робимо. Зараз плиткою обклали санвузли. Зараз там умивальники, унітази ставитиму, крани. Зараз допаяємо, потім запустимо систему, перевіримо, де може потекти, перевірити потрібно", — каже Євген.
За словами начальника Управління з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Сергія Жмура, підвальне приміщення освітнього закладу повинно відповідати певним критеріям, захистити вони можуть від елементів касетних снарядів.
"Вони повинні бути обладнані двома виходами, умивальниками, туалетами, запасами питної води й примусовою вентиляцією. Глибина підвального приміщення не має великої важливості. Якщо основна конструкція виступає над рівнем поверхні землі, то вони обладнуються додатковим шаром ґрунту", — розповідає Сергій Жмур.
Мати першокласниці Анна сподівається, що діти навчатимуться офлайн.
"Йдемо до першого класу цього року. Сподіваємось, що укриття будуть і будемо навчатися, як потрібно. Хотілося б. Це краще, ніж сидіти за комп’ютером. Дитині потрібен вчитель і діти", — говорить жінка.
За словами Алли Веліховської, Миколаївська область отримала 102 мільйони гривень субвенції від держави для облаштування сховищ.
Вісім укриттів ремонтують коштом міжнародної організації ЮНІСЕФ, повідомила начальниця Департаменту освіти і науки Миколаївської обласної військової адміністрації.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.