Соціальний захист. Які пільги та пенсії на Миколаївщині передбачені для ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

Соціальний захист. Які пільги та пенсії на Миколаївщині передбачені для ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС

Соціальний захист. Які пільги та пенсії на Миколаївщині передбачені для ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС
. Колаж Суспільного

У Миколаївській області у 2023 році налічується 2 062 людини зі статусом учасника ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції, 3 044 потерпілих від наслідків Чорнобильської катастрофи, ще 39 людей брали участь в ліквідації та захисті від інших ядерних аварій, ядерних випробувань. Щороку загальна кількість постраждалих зменшується, а кількість людей, інвалідність яких пов'язана з наслідками вибуху на Чорнобильській АЕС, й кількість вдів збільшується.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла директорка департаменту соціального захисту населення Миколаївської ОВА Оксана Єльчієва.

За словами Оксани Єльчієвої, загалом на Миколаївщині проживали понад 10 тисяч учасників ліквідації наслідків аварії, яка сталася 26 квітня 1986 року. Станом на 2023 рік залишилося 5 245 людей.

"Звісно, з кожним роком ми втрачаємо цих людей. Але ми маємо пам'ятати про них, і робити все для того, щоб ті люди, які на сьогодні проживають на території Миколаївської області й безпосередньо брали участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, отримали повністю всі ті послуги, яких вони потребують", — сказала Оксана Єльчієва.

Директорка департаменту соціального захисту населення розповідає, для встановлення статусу постраждалого внаслідок аварії, функціонує комісія.

"Комісія працює в Миколаївській ОВА, переважна кількість звернень щодо видачі дублікатів посвідчення внаслідок його втрати, зіпсування. Посвідчення — це єдиний документ для отримання передбачених законодавством пільг, тому дійсно така потреба в роботі такої комісії залишається, і ми отримуємо відповідні звернення. Якщо у мешканців області є потреба у відновленні цього посвідчення, зміні посвідчення, наприклад, якщо інвалідність стала пов'язана з наслідками ЧАЕС", — розповідає фахівчиня.

Соціальний захист. Які пільги та пенсії передбачані для ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС та постраждалих
Посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС. Ілюстративне фото: УНІАН

Посвідчення дає право користуватися відповідними пільгами.

"Людина може показувати, наприклад, в транспортному засобі, коли ми говоримо про пільговий проїзд. Або, якщо мова йде про отримання інших пільг та компенсацій, то бажано, щоб було таке посвідчення. Тому що все ж таки посвідчення це той документ, який є підставою для надання відповідних пільг і компенсацій", — сказала Оксана Єльчієва.

За словами фахівчині, з обласного бюджету у 2023 році майже 300 "чорнобильцям" виплатили по 2 509 гривень, на загальну суму понад мільйон гривень.

"Компетенція передбачена в нашій обласній комплексній програмі "Турбота", вона виплачується до 26 квітня. Крім цього в програмі "Турбота" передбачено кошти на придбання житла. У 2023 році ми передбачили 10 мільйонів гривень на умовах співфінансування з територіальними громадами не менше 50 відсотків. Тобто територіальні громади активно беруть участь, у тому числі щодо забезпечення житлом учасників аварії на ЧАЕС", — говорить директорка департаменту соціального захисту населення.

Оксана Єльчієва говорить, для того, щоб відбулося придбання житла, треба бажання територіальної громади й відповідно виділення грошей.

"Знов таки, кожна територіальна громада визначає в себе вже кількість тих осіб, які перебувають на квартирному обліку, такий облік кожна територіальна громада веде окремо. І вже надалі можливість громади виділити гроші, щоб забезпечити житлом тих людей, які перебувають на квартирному обліку. Вся інформація наявна в територіальних громадах. Також в нашій програмі обласній передбачено кошти на надання матеріальної допомоги мешканцям Миколаївської області, у тому числі для осіб, які постраждали від Чорнобильської катастрофи",— розповідає Оксана Єльчієва.

Також, за її словами, в області здійснюється відшкодування витрат на медичне обслуговування людей, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

"У 2023 році в Миколаївській області виділили понад 275 тисяч гривень. Тобто це придбання медикаментів та оплата зубопротезування. Люди відповідно можуть звернутися до аптечних закладів і отримати відповідні ліки коштом цієї обласної програми. І також що стосується зубопротезування, також ці кошти виділені", — говорить Оксана Єльчієва.

Заступниця начальниці головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області Ольга Ярошевич розповіла, що станом на перше квітня 2023 року на обліку відомства перебуває 2 800 людей, на яких поширюється дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

  • 277 людей віднесені до І категорії людей з інвалідністю, яка настала внаслідок Чорнобильської катастрофи
  • 1 740 людей — до ІІ категорії
  • 742 людини — до ІІІ категорії
  • 41 людина до ІV категорії.

Середній розмір пенсійної виплати станом на квітень 2023 року становить 6 908,16 гривні.

"Відповідно до постанови Уряду з 01.03.2023 проведено перерахунки пенсій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні. Перерахунок пенсії проведено із врахуванням показника середньої заробітної плати 7405,03 грн. Тобто проведено індексацію пенсій на 19,7 відсотка. Аналогічний перерахунок проведено й постраждалим внаслідок аварії", — говорить Ольга Ярошевич.

Також підвищено мінімальні розміри пенсій з інвалідності, що настала внаслідок Чорнобильської катастрофи:

  • Перша група інвалідності — до 8 187,48 грн
  • Друга група інвалідності — до 6 549,98 грн
  • Третя група — до 5 048,95 грн.

Для людей, які досягли певного віку, встановили компенсаційні виплати:

  • 300 гривень – доплата 70-річним;
  • 456 гривань – доплата 75-річним;
  • 570 гривень – доплата 80-річним.

За словами Ольги Ярошевич, ці виплати встановлюються, якщо розмір пенсійної виплати не перевищує 10 340,35 грн.

Підвищено мінімальні пенсійні виплати для людей з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії, стосовно яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

  • Перша група інвалідності – 13 376,21 грн
  • Друга група інвалідності – 1 0700,97 грн
  • Третя група інвалідності – 8 025,73 грн

Що відомо

  • Аварія на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року — найбільша ядерна катастрофа в історії людства за кількістю загиблих і постраждалих. Сьогодні її причинами вважають і неправильно спроєктований реактор, і те, що персонал не проінформували про небезпеки, а головне, що в часи СРСР масштаби аварії приховувалося керівництвом — і станції, і країни.

Читайте також

"Горів не блок": як в Україні зародився екологічний рух після аварії на Чорнобильській АЕС

На Миколаївщині встановлюють модульні будинки для тих, хто втратив житло

“Ми воюємо краще, а їх просто набагато більше”: миколаївські десантники обороняють Донеччину

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок