“В єднанні з Богом”: у Миколаївському художньому музеї триває виставка української ікони

“В єднанні з Богом”: у Миколаївському художньому музеї триває виставка української ікони

“В єднанні з Богом”: у Миколаївському художньому музеї триває виставка української ікони
Виставка "В єднанні з Богом" триває в Миколаївському художньому музеї. Квітень 2023 року. Фото: Миколаївський художній музей імені В.В. Верещагіна/Фейсбук

У Миколаївському обласному художньому музеї імені Василя Верещагіна станом на 22 квітня триває виставка української хатньої ікони та світського живопису "В єднанні з Богом". Вперше на виставці представлені 258 ікон з приватної колекції. Доповнюють експозицію твори з фондів музею.

Про це кореспондентам Суспільного розповіла завідувачка науково-дослідної лабораторії обласного художнього музею імені Верещагіна Лідія Одегова.

За словами Лідії Одегової, виставка "В єднанні з Богом" для музею є унікальною.

"Це вперше в музеї така виставка велика, вона займає експозицію нашої восьмої зали. В експозиції окрім ікон з приватної колекції, з фондів нашого музею експонується дев'ять живописних робіт — це три твори західноєвропейського мистецтва і шість творів українських художників, переважно миколаївських", — розповіла Лідія Одегова.

Експозиція має тематичний розподіл.

"Велика кількість ікон розділена на приблизно 40 блоків за темами ікон. Ікони, якщо науковий термін використовувати, то вони мають багато різних класифікацій, за сюжетами, наприклад, за джерелами написаного сюжету та об'єктами зображення за джерела", — додає фахівчиня.

За джерелами іконописного сюжету — це старозавітні та новозавітні сюжети, також апокрифічні, ікони на богослужебні тести, життійні ікони, на сюжет церковної та світської історії.
“В єднанні з Богом”: у Миколаївському художньому музеї триває виставка української ікони
Відвідувачі виставки на відкриття 19 квітня 2023 року. Фото: Миколаївський художній музей імені В.В. Верещагіна/Фейсбук
За об’єктами зображення – це христологічні, богородичні, архангельські, ангельські, на яких зображені святі, пророки, апостоли, святителі.

Лідія Одегова говорить, що перша велика група ікон називається "богородичні ікони", вони діляться на три групи за розміщенням Ісуса Христа відносно Діви Марії — зліва, справа, або в центрі.

"Сильним образом вважається образ "знамення" — це Оранта, коли Діва Марія здійняла руки вгору в молитвеному жесті, а на її грудях у колі, що називається "мандорва", зображується немовля Ісус Христос. Це пояснюється тим, що земна жінка Марія вмістила всередині себе не вмістиме — святого Ісуса Христа", — розповіла Лідія Одегова.

Ще один група богородичних ікон – Одигітрія. Зі слів фахівчині, це зображення Богоматері, яка тримає на руці Ісуса Христа, жестом руки показує на Христа.

На виставці представлені ікони, виконані на дереві, які класифікують, як "домашні ікони".

"Термін "домашні ікони" вперше ввела в широкий науковий обіг Ольга Богомолець — це лікарка, колекціонерка, організаторка Музею української домашньої ікони. Вона написала монографію "Українська домашня ікона", видану у 2017 році, і довела у непростих розмовах з мистецтвознавцями, що домашня ікона — це самостійний вид ікони у класифікації", — говорить Лідія Одегова.

“В єднанні з Богом”: у Миколаївському художньому музеї триває виставка української ікони
Експонати виставки. Фото: Миколаївський художній музей імені В.В. Верещагіна/Фейсбук

Домашні ікони, зі слів фахівчині, передавалися у спадок.

"Ікона з’явилась на наших землях після прийняття християнства. Через декілька століть попит на ці витвори збільшився, в маленьких містечках і селах з’явились місцеві художники-іконописці – "богомази". Для домашньої ікони було важлива сама її "домашність". Ікону в родині передавали із року в рік й навіть зі століття в століття. Вона ставала домашнім оберегом", — розповіла Лідія Одегова.

Власник колекції, представленої в музеї, збирав ікони по всій Україні.

"Колекціонер ікон зібрав свою колекцію в Україні саме по селах, в містечках. Це справжні сімейні ікони, які дожили до сьогодення. Володар приватної колекції вказує, що дві ікони датуються 18-м століттям, декілька — початком 19-го століття, більшість — початком 20-го століття", — каже Лідія Одегова.

П’ята частина експозиції присвячена христологічним іконам — зображенню Христа в різних іпостасях.

"В експозиції також групами представлені ікони святих, які улюблені в народі. Для миколаївців — це Святий Микола. Далі решта образів представлено — Святої Варвари, Святої великомучениці Єкатерини, Іоанна-воїна тощо. В експозиції близько десятка таких ікон", — додає Лідія Одегова.

Також на шести вітринах музею розташували маленькі за форматами ікони, ще вісім живописних полотен представили з фондів музею на біблійні, релігійні теми.

"Представлена робота Рафаеля, копія 18 століття "Мадонна зі щигликом". Також невідомий художник болонської школи "Мадонна з янголами". І один із шедеврів музею Бессано Леонардо "Оплакування Христа", неаполітанська школа, оригінал", — говорить завідувачка науково-дослідної лабораторії.

Виставка відкрита для відвідувачів з вівторка до четверга та в суботу й неділю — з 12:00 до 16:00.

Читайте також

Вихідні в Миколаєві: які заходи відвідати

Мистецтво під кулями. Актори миколаївського театру покажуть свою виставу у Кракові

"Шевченко єднає Україну". У Миколаєві висадили дуби в рамках екологічної акції

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок