Мовне питання на Миколаївщині: очільник ОВА розповів щодо функціонування української 
 в регіоні

Мовне питання на Миколаївщині: очільник ОВА розповів щодо функціонування української в регіоні

Мовне питання на Миколаївщині: очільник ОВА розповів щодо функціонування української 
 в регіоні
Начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім . Фото: Миколаївська ОВА

На Миколаївщині станом на квітень 2023 року відбулася українізація сфери обслуговування. Жителі Миколаєва й області також вивчають та переходять на українську мову в побуті. Проте для повноцінного функціонування української в регіоні необхідний час, альтернатива джерел інформації та розваг, певна система бонусів тощо.

Про це начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім розповів в ефірі програми "Новий відлік" на Суспільному.

Історія мовного питання

За словами Віталія Кіма, на Миколаївщині люди не стали більше спілкуватися українською, але дуже багато жителів вивчають мову й намагаються переходити на українську.

"Але це почалося раніше, коли почали в обов’язковому порядку в навчальних закладах викладати українською мовою. Моя думка, що повинна українська мова на державному рівні, на законодавчому рівні бути закріплена, дійсно, щоб цей перехід був не тільки за власним бажанням. Хоча я завжди казав, що від власної мотивації залежить, чи будеш ти розмовляти цією мовою в сім’ї, чи ні", — сказав Віталій Кім.

Віталій Кім розповів щодо історії мовного питання.

"У часи Української радянської соціалістичної республіки, коли було "модно" брати до партій комуністичних з місцевих, масово брали з сіл людей до влади. І там було "модно" розмовляти українською мовою. Тоді було вікно, коли україномовних людей лише брали до політики, тому що там був політичний такий аспект, щоб розбавити владу комуністичної партії. Тому це мінливо, це по синусоїді йде, хто якою мовою розмовляє", — говорить Віталій Кім.

Російська мова до нас прийшла саме в державу через урбанізацію. Починалася вона з великих міст, таких як Дніпро, Харків, Запоріжжя.

Зі слів начальника ОВА, треба створити умови для того, щоб люди масово переходили на українську мову.

"Давайте так: 1998-2008-2018 роки – за цей час в моєму регіоні кратно збільшилася кількість людей, які розмовляють українською мовою. І це починається зі школярів і студентів, і це лише тому, що вони її знають", — додає Віталій Кім.

Споживання дітьми російськомовного контенту

За словами Віталія Кіма, діти на Миколаївщині, як і в інших регіонах, насамперед перебувають під впливом соціуму.

"Я не бачу нічого поганого, якщо вони слухають якісь російські ТікТоки, чи щось інше. Але розумію, що впливати на це можуть лише дві речі: сім’я, яка розмовляє з дитиною, обмежує, і суспільство, соціум. Тобто раніше це була на загал школа і друзі. Тому я вважаю, що все це потрібно починати з батьків. А батьки вже передаватимуть дітям", — сказав Віталій Кім.

Зі слів очільника ОВА, дітям та дорослим необхідно запропонувати альтернативні джерела інформації та розваг.

"Я вважаю, що державна підтримка і програми повинні бути для розвитку і кінематографа, і новин, і розважальних програм саме україномовних. В Україні дуже великий і дуже якісний сплеск патріотичної музики, найкраща зараз музика – це на емоціях зараз робиться і це дуже щиро. І росіяни шоковані, що відбувається, чого в нас цього немає", — говорить Кім.

Україномовні простори на Миколаївщині

Віталій Кім каже, станом на квітень 2023 року на Миколаївщині в закладах, зокрема у сфері обслуговування, намагаються розмовляти українською мовою.

"Я пишаюся, що в Миколаєві та області, як я знаю, ще не було скандалів, щодо того, якою мовою хто розмовляє. Але я бачу, що люди, обслуговий персонал, директори – всі переходять на українську мову. Але питання це має бути системним. Якщо зараз буде наша перемога і це питання відійде на другий план, про це питання можуть забути, як не дуже пріоритетне, і це правда. Тому треба систематизувати всі ці проблеми, зробити стратегію і по ній рухатися", — зазначає начальник ОВА.

Для повноцінного переходу на українську мову в всіх сферах життя потрібен час, додає Віталій Кім.

"Якби ми не хотіли, якими б не були патріотичними, навіть в екстремальних умовах, в яких ми зараз, перейти повністю на державну мову, коли 70-90 років поспіль видавалися книжки, розмовляли російською. Потрібен час, на жаль, якого в нас немає", — сказав Віталій Кім.

Є певний ряд людей, які проти принципово, не через те, що вони не хочуть розмовляти українською мовою, вони не хочуть, щоб їм забороняли: "Я не хочу, я живу у вільній державі, чого ти мені забороняєш". Тому я гадаю, що стратегія має бути різною і дивитися, яка працює.

Пришвидшити темпи, зі слів очільника Миколаївської ОВА, допоможуть, не тільки обмеження, але й бонуси.

"Наприклад, за переклад літератури такої-то за списком платити гроші державні, щоб утворився конкурентний ринок, щоб всі хотіли перекладати книги, фільми, мультики, ігри — все. Тоді буде багато охочих перекласти це на державну мову і це прискорить дуже по часу перехід. Тому я пропоную йти бонусуванням", — додає Віталій Кім.

Читайте також

На Миколаївщині дослідили мовне питання у школах

Великодні майстер-класи та костюмована екскурсія зоопарком: де відпочити в Миколаєві на вихідних

Ціни на овочі на Миколаївщині. Чи очікувати зростання

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок