14 квітня 1978 року, проходячи повз Миколаївський міський зоопарк, Володимир Топчий побачив оголошення: "Зоопарку потрібен біолог". Вирішив запитати про вакансію. Так почався його професійний шлях — від екскурсовода до директора закладу.
Про 45 років роботи в зоопарку Володимир Топчий розповів в інтерв'ю Суспільному.
Початок професійного шляху
Володимир Топчий згадує, що в 1965 році прийшов до зоопарку юним натуралістом, потім у 1971 році спробував влаштовуватися на роботу.
"Але тоді мені не було ще 18 і Явоненко (директор зоопарку — ред.) мене на роботу не взяв, бо я був неповнолітній. І я пішов працювати на завод. Я пішов учнем слюсаря на конденсаторний завод, відпрацював там певний час, місяців вісім. Потім пішов працювати кіномеханіком в кінотеатрі "Піонер", там відпрацював, здається, два роки. Потім працював на заводі "Кристал" електромонтажником: у білому халаті, діоди, транзистори, друкарські плати, треба було це збирати, паяти", — говорить Володимир Топчий.
Я перейшов на завод "Кристал" і в 78-му році, йшовши повз зоопарк, я побачив оголошення і так воно защемило. Я думаю: "Як же так? Що ж я займаюся нісенітницями, а тут ось зоопарку потрібен біолог".
Робота в зоопарку для Топчого розпочалася 14 квітня 1978 року з оголошення про вакансію біолога.
"У мене освіти не було ще ніякої. Зайшов: "Хто Вам потрібен?". Нам потрібен екскурсовод. Я і кажу: "Візьміть мене, я хороший. Я тварин знаю". А директором тоді був Тарасов: "Та добре, візьміть його, подивимось що", — згадує Володимир Топчий.
Вже через 5-6 днів Володимир почав водити свої перші екскурсії зоопарком. Потім став лектором, далі науковим співробітником, пізніше завідував відділом хижих тварин та відділом приматів, допрацювавши до заступника директора з зооветеринарної частини.
"У 2002 році став депутатом міської ради ІХ скликання. Я з весни став виконувати обов'язки, а в жовтні мер Миколаєва Чайка вже підписав розпорядження щодо призначення мене на посаду директора Миколаївського зоопарку. І ось я з 2002 року директор зоопарку", — згадує Володимир Топчий.
Зі слів Володимира Топчого, протягом 120 років в Миколаївському зоопарку змінилися вісім директорів.
"Я знаю заклади, в яких за вісім років було 10 директорів. Нам пощастило, в нас велика наступність і керівники працювали довгі-довгі роки. Ось з цих вісьмох, тільки дві людини працювали по року, всі інші працювали по 20-30 років", — каже директор зоопарку.
Створення музею
Одна з перших власних ініціатив Володимира Топчого — музей Миколаївського зоопарку.
"На початку 80-х років, мабуть, з'явилась в мене ідея створити музей. Я почав збирати якісь старі експонати про історію зоопарку, це було цікаво, якісь з'явилися черепи. І впродовж двох — трьох років вже накопичилася якась значна частина майбутнього музею. І тоді в зоопарку була виділена невелика кімната у побутовому корпусі, там вперше все це було виставлено, зібрано", — розповів Володимир Топчий.
У 1986-1988 році вийшов повноцінний музей історії зоопарку, де можна було подивитися справжній портрет Леонтовича — засновника зоопарку, його речі, якими він користувався.
Зі слів Топчого, свого часу в закладі жила найдовша змія в Європі. Шестиметровий сітчастий пітон, занесений до Книги рекордів Гіннеса, а сітка, в якій він проживав, 28 років зберігається в зоопарку.
Також в музеї закладу є старі акваріуми, череп індійської слонихи Мері, документи та нагороди закладу.
"Зоопарк нагороджений міською відзнакою за внесок у розвиток культури міста. У нас багато різних, важливих для нас нагород, вони в музеї зібрані. Тут, до речі, зберігається земля із 70 зоопарків світу всіх континентів. Основна частина землі висипання на нашій клумбі, а частина землі в скляних баночках зберігається тут", — каже Топчий.
До речі, ось такого музею в Україні більше ні в кого немає. Це дуже важливо для історії зоопарку, для колективу зоопарку. Ми показуємо, що нашому зоопарку вже понад 120 років. Ми дуже дорожимо нашою історією. Музей нам допомагає робити цю історію живою.
Робота закладу під час війни
"Страху, чесно кажучи, не було. Колектив залишився на місці, у нас практично ніхто зі спеціалістів не поїхав. Це велика заслуга колективу, що ми це зберегли, змогли організувати роботу в перші місяці війни. Величезна подяка волонтерам, які нам допомогли. Період, коли ми були без води. Воду нам привозили з Одеси, Кропивницького і ми відрами розвозили, розтаскували по відділах", — розповів Володимир Топчий.
Перші місяці вторгнення, зі слів директора, працівники просто жили у зоопарку.
"Ці обстріли, ракети, які падали у нас на території: де впало?, куди впало?, хто постраждав? Слава Богу, в нас ніхто не постраждав ні з тварин, ні з людей. Вісім ракет впало на територію зоопарку", — говорить Топчий.
Також допомогу зоопарку надавали містяни.
"Було іноді зворушливо, коли жінка приходила і казала: Я купила ось тут кілограм яблук, я хочу вам його відати. Я кажу: "Бабусю, залиште його собі". Вона говорить: "Ні, я купила для вас, хай будуть у вас, вашим звіряткам". Хтось приносив кілограм, хтось машину, хтось зерно, хтось сіно, солому, навіть м'ясо. І, по суті, ціле літо ми вижили на цій допомозі", — розповів директор зоопарку.
Ми — жителі півдня, в нас сильний дух, ми переможемо, ми розіб'ємо їх собачі голови, а в цьому ми впевнені. Перемога буде за нами, як би важко не було. Все буде Україна!
Теперішнє та плани на майбутнє
Станом на квітень 2023 року Володимир Топчий — заслужений працівник культури України та президент Української Асоціації зоопарків та акваріумів, лауреат Почесної нагороди "За заслуги перед містом Миколаїв", кавалер ордена Святого Миколая Чудотворця III ступеня, лауреат Міжнародної премії імені Генрі Форда та інших нагород.
"Усе життя в Миколаєві. Тут я одружився, тут народився син, тут я закінчив інститут, потім був в аспірантурі, потім написав дисертацію. Окрім зоопарку, я власне нічого не вмію, нічого не знаю. Це моє життя. Як швидко все минулося — 45 років", — говорить очільник закладу.
Зі слів Володимира Топчого, "відпочити" від зоопарку він поки не планує.
"Кожна людина хоче відпочити, так. Я розумію, що час, і треба думати про зміну. Але життя, мабуть, підкаже як поступити. Сказати, що я завтра вже хочу йти, то ні, не хочу. Треба ще багато чого зробити", — підсумував директор.
Що відомо
- Станом на 14 квітня 2023 року зоопарк працює без вихідних. Графік роботи: з 9:00, каса до 16:00, зоопарк до 17:00.
- Миколаївському зоопарку у 2022 році виповнився 121 рік з дня заснування. Його територія понад 18 гектарів. У зоопарку працює 230 людей. Колекція тварин налічує 400 видів, близько 4000 екземплярів. Більша частина колекції тварин занесена в Міжнародні Червоні книги.
- З початком повномасштабної війни Миколаївський зоопарк зіткнувся з рядом труднощів та проблем — нестача корму, безпека працівників та тварин, організація роботи колективу в умовах бойових дій тощо. Попри майже щоденні обстріли міста заклад продовжив свою роботу.
- 28 лютого 2022 року, на п'ятий день війни, зоопарк був підданий ракетному обстрілу. На його територію в трьох метрах від вольєра з білим ведмедем упала перша ракета.
Читайте також
Гурток та лекції. У Миколаївському зоопарку тривають освітні заходи для дітей
Миколаївці повертаються за домашніми тварини — директор зоопарку
Спілкування з конями. У Миколаєві проводять заняття з іповенції
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.