"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини

"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини

Ексклюзивно
"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини
Офіцер ОК “Південь” Віктор Бригінець. Фото: Суспільне Миколаїв

Російські підрозділи, які насувалися на Миколаївщину, були повністю укомплектовані та навчені, і були готові виконати задачу, поставлену їхнім керівництвом. Проте вони не врахували ментальність українського народу та жагу до перемоги.

Про це в інтерв'ю кореспондентам Суспільного розповів офіцер Оперативного командування "Південь" Віктор Бригінець.

"Місто Миколаїв було для противника стратегічно важливим, тому що оволодіння ним відкривало пряму дорогу до Одеси, до створення сухопутного коридору з Придністровською Молдовською Республікою, а відтак блокування України з моря, припинення постачання і забезпечення через морські порти країни".

Взаємодія між різними підрозділами ЗСУ, ТрО на момент початку повномасштабного вторгнення

Керівництвом держави та Оперативним командуванням "Південь" була своєчасно організована та встановлена взаємодія з підрозділами ТрО, з іншими складовими Сил оборони щодо можливих варіантів відбиття наступу.

Немалу роль відіграло у зупиненні, порушенні темпів наступу підрозділів противника місцеве населення, яке своїм спротивом, невоєнними діями зупиняло колони ворога, повідомляло командуванню ЗСУ про переміщення військових колон, яке, своєю чергою, здійснювало вогневе ураження. Таким чином всі жителі Миколаєва та області причетні до того, що місто Миколаїв вистояло, не було взяте під контроль ворогом.

Місто розташоване на Південному Бузі. Противник подолав Дніпро, тому що не було достатньо сил його зупинити, не були своєчасно зруйновані мостові переходи через річку Дніпро. У Миколаєві військове командування, місцева влада вже вжили заходів щодо створення таких умов, щоб не допустити просування противника в західному напрямку.

Кількість техніки, яка йшла на Миколаївщину, та її напрямки

Форсування річки Дніпро здійснювали підрозділи 126-ї окремої бригади берегової оборони 22-го армійського корпусу. Після форсування були введені в операцію підрозділи 7-ї десантно-штурмової дивізії Повітрянодесантних військ в складі 247-го десантно-штурмового полку і 108-го десантно-штурмового полку. Вони наступали в напрямку "Херсон-Миколаїв" вздовж автомобільної дороги.

Через Олександрівку, південніше Миколаєва, через Корабельний район наступала 20-та мотострілецька дивізія в складі 33-го мотострілецького полку та 255-та мотострілецького полку. Північніше Миколаєва в напрямку Калинівка-Вознесенськ наступала 49-та загально-військова армія в складі 205-ї окремої мотострілецької бригади та 34-ї окремої мотострілецької бригади.

Тобто угруповання противника, що наступало на Миколаїв з метою оволодіння містом та оточення було досить потужне – дві загально-військові армії з підрозділами забезпечення та протиповітряними підрозділами при підтримці 4-ї армії військово-повітряних сил РФ.

"Український народ – непереможний, і завжди буде відстоювати прагнення до волі та незалежності".

Нерівні сили

Сили були взагалі нерівні. Зі складу ЗСУ Миколаїв обороняли підрозділи, що залишилися в пункті постійної дислокації 36-ої окремої бригади морської піхоти ім. контрадмірала Білинського, підрозділи 79-ї окремої десантно-штурмової бригади та підрозділи 59-ї окремої мотопіхотної бригади ім. Якова Гандзюка, і підрозділи Національної поліції, 19-й полк охорони громадського порядку, Національної гвардії та добровольці, які пішли захищати своє рідне місто.

"Успіх українських військових в тому, що є мотивація, є розуміння того, що після окупації не буде майбутнього, не буде розвитку".

Дало значну перевагу над противником і те, що протягом восьми років, з 2014 року, були підготовлені багато військовослужбовців, які брали участь в боях на сході України в ООС. Вони розуміли підступність ворога.

Заходи з бойової підготовки здійснювалися з урахуванням досвіду операцій об’єднаних сил на сході України, застосовувались новітні способи ведення бойових дій, нові зразки зброї. Також неабияку роль зіграло застосування, у порівнянні з 2014 роком, безпілотної авіації, що корегувала вогонь, розвідувала сили.

Окупація Снігурівки

Буквально вісім годин часу нам не вистачило для того, щоб перегрупувати свої війська. Можливо, вони передбачали це. У нас в планах було, але є фактори, що впливають. Наприклад, час на переміщення військ. Людина не може бігти протягом певного часу з визначеною швидкістю. Було визначено завдання частинам, але вже до того часу підрозділи ЗС РФ зайшли в Снігурівку, встигли здійснити першочергові заходи з підготовки міста до оборони, що ускладнило звільнення Снігурівки.

"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини
Снігурівка після деокупації. 21 листопада 2022 року. Фото: Валентина Гурова/Суспільне Миколаїв

На схід від Миколаєва дуже розвинена мережа каналів, які противник використовував для створення оборонних позицій: закопувався, знімав плити, облаштовував бліндажі, перекривав ущелини, маскував техніку так, що навіть артилерійські снаряди ледь пробивали її. Тобто він доклав максимум зусиль, щоб затягнути звільнення Миколаївщини й Херсонщини від окупації.

"Ми виснажили ворога".

Для звільнення передусім відбувалась дорозвідка об’єктів противника, під час якої наносилось систематичне вогневе ураження, виснажувалися підрозділи, які обороняли Снігурівку, уражувалися склади з боєкомплектами, паливно-мастильними матеріалами, докладалось максимум зусиль для створення умов оточення зі східного напрямку.

В ході звільнення Херсона та Херсонської області був зроблений маневр, удар, що відсікав Снігурівку від південного напрямку, тому противнику нічого не залишалось, як залишити громаду без бою.

Успіх військових та цивільних у бою за Баштанку та Вознесенськ

Через Баштанку намагалась просуватися 49-та загальновійськова армія. Підрозділи ТрО підготували місто до оборони, зупинили разом з місцевим населенням колони. Підрозділи ворога все-таки обійшли Баштанку, просунулися на північ від міста. І наступної доби по Баштанці завдали ракетний удар, як помсту за спротив окупації.

"Підрозділи ТрО, місцеве населення вжило всіх заходів, щоб не допустити противника в свій населений пункт, захищаючи свою землю, свої домівки".
"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини
Покинута російська техніка після бою у Баштанці. Березень 2022 року. Фото: ГУ ДСНС в Миколаївській області/Facebook

Противник вимушений був корегувати плани, що знизило темп наступу, не дало можливості вийти на Вознесенськ, де були вчасно зруйновані мости. Частина техніки пройшла, але просування залежить від логістичного забезпечення, наявності боєкомплектів і паливно-мастильних матеріалів, продовольства та решти запасів.

"Місцеве населення під час оборони Баштанки брало і полонених, і машини у них відбирали, а якщо батальйон або рота матеріального забезпечення втрачає декілька машин, це суттєво впливає на подальший розвиток успіху і продовження наступу".

Підрозділи, що пройшли до околиць Вознесенська, там також зустріли боєм підрозділи 80-ї десантно-штурмової бригади, місцева ТрО. Росіяни на околицях переночували, намагались просуватися, але пального, запасів вже не було, техніка вперлась в Актовський каньйон, там і залишилась. Вони не врахували умов місцевості. А головне – не врахували української ментальності, що ми без бою не здаємось.

Тактика російських військ та зірвані плани: Вознесенськ, Кульбакинський аеродром, Миколаївський аеропорт

Способи, варіанти їхніх дій нами передбачались, розглядались і ми знали, що вони будуть так діяти. Наприклад, під час заволодіння Антонівським мостом напередодні був висаджений тактичний повітряний десант, з яким вела бій 59-та бригада, намагалась його знищити та частково знищила.

В ході бою за Вознесенськ також неодноразово висаджувався десант, в районі сіл Цибульки та Яструбине, висаджувалися підрозділи спеціального призначення ГРУ РФ. Тобто вони широко застосовували тактику дій повітряних десантів для забезпечення дій сухопутних угруповань.

"Успіх українських військових в тому, що є мотивація": офіцер ОК "Південь" розповів про оборону Миколаївщини
Чорний дим над Кульбакинським аеродромом. 24 лютого 2022 року. Фото: Тетяна Бакоцька/Суспільне Миколаїв

Кульбакінський аеродром відбили підрозділи, які обороняли місто Миколаїв, які розуміли, що захоплення аеродромів дозволить противнику вже використовувати цю інфраструктуру для перекидання своїх військ на аеродроми й нарощування зусиль надалі для розвитку успіху на Одесу та інші напрямки.

"Це стратегічно важливі об’єкти, утримання і оборона яких не допустить в подальшому противнику використовувати його для нарощування зусиль".

Миколаївський аеропорт в районі Баловного також намагались захопити підрозділи 7-ї десантно-штурмової дивізії. Але сили оборони Миколаєва успішно відбили наступ. Надалі, коли 80-та штурмова бригада вже наступала, відзначалось, що підрозділи 49-ї армії РФ були настільки виснажені, їм не вистачало ані паливо-мастильних матеріалів, ані продовольства, ані боєприпасів, що колона просувалась в напрямку "Вознесенськ-Калинівка" з північного і за досягнення рубежу вогню нашої артилерії, вони зупинилися.

Ми не розуміли, чому вони зупинились. Потім через деякий час вони продовжили рух. Наша артилерія знов нанесла вогневе ураження, противник зупинився і відійшов. Я так розумію, що це було зроблено, щоб не виконувати наказ командування, не гинути безглуздо.

Це об’єкти, завдяки яким можливо надалі розвивати наступ вглиб території України. Також і морський порт в Очакові, захоплення якого забезпечить логістику забезпечення військ, підвезення матеріально-технічних засобів, створить умови.

Окупація Кінбурнського півострова

Ворог утримує контроль над Кінбурнською косою тільки для того, щоб зривати українську зернову ініціативу, не допустити проходження суден в миколаївський порт для відвантаження зерна з портів. Більше доцільності утримання і перебування підрозділів противника з військової точки зору немає. Крім того, вони здійснюють обстріли Очакова, населених пунктів громади для зниження довіри до ЗСУ, постійні обстріли пригнічують моральний стан цивільних

Роль успішної оборони Миколаївщини в бойових діях на півдні України

Була стабілізована обстановка на південному напрямку держави. Противник був зупинений, перейшов до оборони, створена можливість для того, щоб війська з південного напрямку були перекинуті на інші напрямки, що дало змогу також стримати наступ противника на інших напрямках.

Крім того, оборона Миколаєва зірвала всі амбіції ворога щодо створення сухопутного коридору з Придністровською Молдовською Республікою і блокування України з моря. Стратегічна ціль була нами досягнута, план наступу на південному напрямку був повністю зірваний.

Читайте також

Війська Російської Федерації технічно готові завдати чергового ракетного удару у найближчі дні, тому ігнорувати повітряну тривогу не варто

Російські війська протягом доби п'ять разів обстрілювали дві громади Миколаївщини

Нас "руський мір" дуже добре побив — жителька Посад-Покровського, що на Херсонщині

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок