Мрію про визволення Криму, скупатися у Чорному морі та повернутися до дому. Миколаївський військовий про війну

Мрію про визволення Криму, скупатися у Чорному морі та повернутися до дому. Миколаївський військовий про війну

Ексклюзивно
Мрію про визволення Криму, скупатися у Чорному морі та повернутися до дому. Миколаївський військовий про війну
Володимир Лисюк. Фото: Юрій Руденко/Суспільне

До повномасштабного вторгнення — журналіст та волонтер, нині — військовослужбовець Збройних сил України. 25 лютого 2022 року Володимир Лисюк написав рапорт на вступ до миколаївського підрозділу територіальної оборони і з того часу боронить Україну на херсонсько-миколаївському напрямку від російської навали.

Які бойові завдання виконує та як наближає Україну до перемоги, Володимир Лисюк розповів кореспондентам Суспільного.

Бойові завдання та сили противника

Підрозділ, який я очолюю, це зенітно-ракетне відділення. Відділення несе бойове чергування на пунктах візуального спостереження з метою — у випадку появи ворожих повітряних цілей, літаків, гелікоптерів, крилатих ракет, щоб їх нищити.

Зараз перебуваємо на півдні України і тримаємо оборону саме цього напрямку, контролюємо лівий берег, на якому ще перебувають вороги, і не даємо їм робити хоч якісь кроки в бік Миколаєва, Одеси.

Я думаю, що за наступ говорити зарано принаймні на нашому напрямку, адже потрібно виконати багато серйозних завдань у підготовці контрнаступу. Сил ворог на лівому березі накопичив чимало, до цього часу під його контролем перебуває Кінбурнська коса. Через географічне розташування є певні складнощі її визволення. Великі сили туди одразу зайти не зможуть, а невеликими групами — це тільки диверсійна робота.

Але працюють наші "боги війни", які намагаються відбивати охоту обстрілювати вже звільнені населені пункти на правому березі, зокрема в Херсоні. На жаль, поки не вдається повністю придушити їхні вогневі засоби. Херсон дуже сильно потерпає зараз від ворожих обстрілів. Відстань дозволяє їм (російським військовим — ред.) працювати не лише артилерією великих калібрів, а й мінометним вогнем. Сподіваємось, що найближчим часом буде можливість придушити їх настільки, щоб херсонці змогли видихнути спокійно, принаймні, щоб не діставали з "мінометки".

Озброєння, яке застосовують російські військові

Вони ж насипають і реактивними системами залпового вогню, і важкою артилерією 152-го калібру, що призводить до великих руйнувань, чимало загиблих серед мирного населення, поранених. Це абсолютно безпринципні тварюки, яким байдуже, куди стріляти. Викликати хаос, деморалізацію мирного населення — через це б’ють по цивільних закладах.

В основному на нашому напрямку пролітають дрони-камікадзе, але витрачати на них переносні зенітні ракетні комплекси (ПЗРК) недоцільно. Ці дрони гарно збивають наші мобільні вогневі групи, які працюють з крупнокаліберними кулеметами, або працюють зенітні розрахунки із зенітних гармат малого калібру. Збивають "Шахеди", "Орлани".

Контрбатарейна боротьба триває, наші хлопці — артилеристи, РСЗВ — працюють дуже вдало, точно. Наші ЗСУ і відрізняються тим, що не насипають по площах, б’ють тільки по місцях зосередження вогневих засобів, особового складу і роблять це з ювелірною точністю. Це відзначають і європейські партнери.

Миколаївські журналісти на війні

Коли я ще 25 лютого 2022 року прийшов писати рапорт на вступ до нашої бригади територіальної оборони, то було дуже приємно побачити наших хлопців — журналістів, яких у нашому підрозділі п’ятеро. Протягом тривалого часу ми служили в одному відділенні, потім була реструктуризація підрозділу, зміна його напрямку і зараз ми залишаємось в одному батальйоні, але не в одному відділенні. Це оператор однієї з телекомпаній Олексій Семенуха, журналіст Олег Гордій, колеги з інтернет-ресурсів Андрій Дерун, Дмитро Булаш, Дмитро Тьосов, протягом певного часу з нами служив фотокореспондент Олександр Сайковський.

Воєнні дії 2014 та 2022-2023 років

Збройні сили України абсолютно відрізняються від тих, які були 2014 року. Зараз це професійна армія, яка має великий бойовий досвід, діє сучасними методами і саме це було неприємним сюрпризом для наших ворогів, які планували за три дні захопити Київ. Вони помилилися в кількох моментах. По-перше, розраховували, що тут їх будуть зустрічати з квітами — цього не сталося. Український народ мобілізувався, об’єднався і дав гідну відсіч. По-друге, вони йшли по-старому: заходили колонами, не очікували спротиву. Вони, можливо, очікували ліній оборони, що можна було прорвати, подавити вогнем. А ЗСУ почали діяти сучасними методами, зараз і наступ, і оборона маневрові. Тільки на окремих ділянках може бути глуха оборона, а насправді ЗСУ постійно маневрують.

Ще одне — забезпечення. У 2014-2015 роках волонтери везли, аж до цивільного одягу, бо хлопцям не було що вдягнути і взути. Зараз ЗСУ забезпечуються всім необхідним в повному обсязі. Можливі певні затримки, але це залежить від логістики. Засоби захисту, боєкомплекти, вогневі засоби — все є.

Щодо особистих вражень, а як волонтер і воєнний кореспондент працював на передній лінії у 2014-2015 роках, перебував на опорних пунктах, потрапляв під обстріли, то відчутті війни було іншим. Тоді тебе захищали і закривали хлопці-військові від ворожих снарядів, а зараз закриваєш ти: в броні, касці з автоматом. Відчуття інші і відповідальність інша.

Як херсонці зустріли українських військових

Основна маса чудово, хоча, на жаль, неприємні моменти були, і погляди з-під лоба, небажання спілкуватися — люди різні. На деокупованих територіях зараз залишилися наші громадяни, які підтримували ворога, багато з них пішли з ним.

На деокупованій частині Херсонщини патріотично налаштовані люди розповідали нам, що багато їхніх земляків пішли з ворогом на лівий берег чи в Росію, не знаю. Але вони покинули свої хати, свої господарства. Їм, можливо, було там комфортніше.

А дехто з тих, хто співпрацював з росіянами, чи з власної волі, чи з життєвих обставин, залишились у своїх населених пунктах. В цьому мало приємного. А основна маса із задоволенням спілкуються, пропонують допомогу, вони готові віддати останнє. Дякуємо, але у нас все є.

Перемога України над Росією

Повна і беззаперечна перемога України, коли залишки імперії, яку вони зараз хочуть відбудувати, розсиплеться на друзки, і РФ не існуватиме в тому форматі, в якому існує зараз. Це програма максимум. А програма мінімум — вигнати їх на кордони України 1991 року, визнані світовою спільнотою, визволити Крим, скупатися у Чорному морі і повернутися до дому. Оце буде перемога.

Читайте також

Тепла зима та високі ціни. Як аграрії Миколаївщини готуються до весняно-польових робіт

Художні витвори та макети відновлення будівель. У Миколаєві відкрилася виставка студенських робіт

"Воїни світла. Воїни добра". У Миколаєві відбулося погашення поштового блоку

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram

На початок