Внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну протягом 2022 року пошкоджень зазнали 33 територіальні громади на Миколаївщині, понад 9,5 тисяч об’єктів. Найбільш постраждалі громади — Галицинівська, Первомайська та Шевченківська, Баштанська, Снігурівська, Широківська.
Таку статистику руйнувань кореспондентам Суспільного повідомили в департаменті містобудування, архітектури та капітального будівництва обласної військової адміністрації.
Зруйнований міст, згорілі автівки, потрощені будинки. Новопетрівка — єдине село в Широківській громаді, яке було окуповане вісім місяців.
У селі вщент зруйновано до десяти будинків та 30 будинків пошкоджені, розповіла староста Новопетрівки Валентина Касапа.
"Люди будуть повертатись, будинки цілі, школа у нас уціліла. Є пошкодження, вікна там вибиті. Самі приміщення цілі, дахи цілі на школі, самі приміщення цілі, на школі, на дитячому садочку, на будинку культури. Люди телефонують, згодні повернутись, аби тільки світло дали", — говорить Валентина Касапа.
Два села Широківської громади — Широке та Червона Долина обстрілювали щоденно протягом 8 місяців, зруйновані населені пункти відповідно на 95 та 65 відсотків.
Усі фермерські господарства, розміщені на території, пошкоджені, говорить сільський голова Широківської громади Сергій Пересунько.
"У 2022 році у нас податки взагалі не надходили, врожай не зібраний, магазини не працюють. Але я сподіваюсь, що на наступний рік ми навесні все посіємо, підуть податки та ми будемо все відбудовувати", — розповів Сергій Пересунько.
Селище Первомайське — центр громади, до якої входить 11 населених пунктів. До повномасштабного вторгнення тут проживало близько 10 тисяч людей, станом на січень 2023 року залишається до 2,5 тисяч жителів.
Після окупації та постійних обстрілів зруйновані житлові будинки, школа, дитячий садок тощо.
За словами начальника Первомайської селищної військової адміністрації Максима Коровая, роботу над відновленням комунікацій почали в перші дні після деокупації. У громаді внаслідок обстрілів загинули 70 людей.
"Відсотків до 75 загальна інфраструктура всіх одинадцяти сіл зруйнована. Усі школи, всі дитячі садки, всі заклади культури, спортивні зали, медичні заклади фактично прийшли у непридатність. Будемо робити все можливе, щоб відбудовувати ці зруйновані села. У селі Благодатне фактично зруйновано 90 відсотків житлового фонду", — говорить Максим Коровай.
Села Лимани та Лупареве не були окуповані, збройні сили України не підпустили російські війська до цих населених пунктів. Втім, з березня до початку жовтня тут тривали постійні обстріли. За два кілометри від Лупаревого пролягала лінія фронту.
Галицинівська громада, до якої входять ці населені пункти, є однією з найбільш зруйнованих через збройну агресію Росії. 15 – 20 прильотів щоденно, говорить староста сіл Наталя Панашій. У червні черговим обстрілом було зруйновано високовольтну підстанцію.
"Без світла найдовше ми залишались десять днів. Але завдяки тому, що є тісна співпраця і порозуміння з обленерго, ми всі разом відновлювали щоночі, щоранку всі розбиті дроти. Щойно їх переб’ють, у нас була створена наша бригада, я її жартома називала "Лиманиобленерго" з кваліфікованих електриків. Дякую хлопцям і буду низько їм вклонятись, тому що ми майже не сиділи без світла", — розповідає Наталя Панашій.
До складу Шевченківської громади входить 21 населений пункт. За підсумками 2022 року шість сіл громади зруйновані майже на 100 відсотків.
Близько половини населення громади не можуть проживати у своїх будинках, говорить сільський голова Олег Пилипенко.
Станом на друге січня 2023 року в громаді працюють над проєктом створення модульних містечок, аби людям було де тимчасово жити та відновлювати свої будинки.
"Перспектива є. Той план, який ми відпрацювали й намітили стратегію розвитку громади до війни, він має право на існування, і в теперішніх умовах, і після війни. Ми розташовані в дуже хорошому логістичному центрі. Я думаю, що після нашої перемоги дуже хороші перспективи", — каже Олег Пилипенко.
Що відомо
- З початку російського вторгнення на Миколаївщині станом на січень 2023 року пошкоджено частково або повністю 14 454 цивільних об’єкти.
- У департаменті містобудування, архітектури та капітального будівництва ОВА повідомили, у 2022 році виділено 25 млн гривень з резервного фонду та вже відновлено 24 медичних об’єкти.
- В області повністю або частково відновлено понад 300 будівель із допомогою будівельних матеріалів, які надані людям в громадах.
- Ведеться робота із різними міжнародними організаціями, зокрема із Данією, обласна влада розраховує на залучення коштів відповідних організацій та продовження відновлення області у 2023 році.
Читайте також
Евакуювали з-під обстрілів: у Миколаєві на лікуванні перебувають семеро дітей з Херсона
У Миколаєві тимчасово не буде води: в місті зупинили роботу всіх насосних станцій водопроводу
Над Миколаївщиною Сили оборони знищили сім дронів-камікадзе
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.