Аграрії Миколаївщини протягом 2022 року зібрали орієнтовно два мільйони тонн зернових та зернобобових культур. Це майже вдвічі менше ніж у 2021 році. На зниження обсягів виробництва агропродукції вплинули як зменшення збиральних площ через військову агресію Російської Федерації, так і несприятливі агрокліматичні умови.
Про це кореспондентам Суспільного розповів перший заступник начальника Миколаївської обласної військової адміністрації Георгій Решетілов.
Основна причина того, що на Миколаївщині цього року зібрали менше врожаю ніж минулого — обстріли російських військ та окупація певних територій під час збиральної кампанії.
"Є певні об’єктивні причини у вигляді кліматичних умов, але основна причина того, що в цьому році зібрано менше врожаю — це саме бойові дії. Що стосується посівів, ми можемо констатувати, що на певних територіях не вдалось зробити посівну кампанію, але десь 30 відсотків — вся інша частина, в тому числі і під озиму, засіяна", — сказав Георгій Решетілов.
Через бойові дії фермер Шевченківської громади Володимир Камашев не зміг провести посівну кампанію та зібрати врожай.
До початку війни фермерське господарство "Святовіт-південь" обробляло 350 гектарів землі.
"Був напрямок вирощування зернових олійних та овочевих культур. Під урожай 2022 року було посіяно 300 га озимини і лишено було поле в 50 га під овочі. Овочі геть не встигли посіяти, а озимина була посіяна, з неї 200 га було підживлено, але з початком бойових дій ми на поля не могли виходити, обробляти їх, не змогли убрати врожай", — розповів Володимир Камашев.
Частина масивів Володимира згоріли. Іншу частину не змогли прибрати, через заборону військової адміністрації про проведення робіт на земельних ділянках, де відбувалися бойові дії.
"Ця заборона військової адміністрації досі триває, вже закінчується рік, а ми досі на поля не можемо виходити. По-перше, через цю заборону, по-друге, вони заміновані, дуже багато там і ракет, і що хочеш, і касетні ракети", — сказав Володимир Камашев.
Згорів врожай і фермера Олександра Сичова.
Чоловік розповів, що більша частина землі усіяна російськими боєприпасами, тому і досі неможливо проводити роботи, аби підготувати поля до наступної посівної.
"Військові сказали, як тільки підіймається пил, туди відразу прилітає, який туди комбайн міг зайти? Ми подали усі законні заяви на розмінування, форму, яку нам сказали у ДСНС, все ми зробили по закону, як вимагали. Питання, коли воно буде? Зараз треба хоча б позапахувати усе, поки дозволяє ґрунт", — розповів Олександр Сичов.
Заміновані поля Миколаївщини затримують підготовку землі до наступної посівної.
"Перше питання — дуже великі площі, ми залучаємо міжнародні і наші асоціації до розмінування. Спочатку 2023 року до розрахунків ДСНС доєднаються структури, які займаються гуманітарним розмінуванням. У залежності від погодних умов буде зрозуміло, коли вони зможуть розпочати. Потрібен час, щоб обстежити ці поля", — пояснив Георгій Решетілов.
Майже 70 відсотків земельних робіт вдалось провести цього року фермеру із Зеленого Гаю Івану Кириковичу.
Російські війська пошкодили частину техніки чоловіка та знищили склад з добривами.
"Зробили десь відсотків 65-70 того, що мали зробити. Тобто ми тут під обстрілами і сіяли, прибирали, літаки скидали бомби, горіли поля, все одно гасили, все одно прибирали. Багато просто не встигли посіяти. Почали ми з підживлення, підживили 1,70 га, практично не підгодовували, бо всі добрива лежать на складі. Потім почали сіяти. Соняшника посіяли 60 гектарів, а мали посіяти десь 150-170 га", — розповів Іван Кирикович.
Протягом 2022 року аграрії Миколаївщини зібрали орієнтовно 2 млн тонн зернових та зернобобових культур — пшениці, ячменю, кукурудзи тощо. Це майже вдвічі менше ніж у 2021 році, який був рекордним за цим показником за весь період незалежності України. Тоді фермерські господарства області зібрали 3,9 млн тонн зернових та зернобобових.
У середньому, за словами директорки департаменту агропромислового розвитку Миколаївської обласної військової адміністрації Олени Піскун, з одного гектара обмолоченої площі одержано по 28,8 центнера зерна. Це на 30 відсотків менше, ніж намолочували збіжжя до 2021 року.
Що відомо
Аграрії Миколаївщини подали 4 852 заявки за програмою "Підтримка фермерських господарств та інших виробників сільськогосподарської продукції". Бюджетні субсидії призначені для фермерів, які обробляють землю та тих, хто утримує велику рогату худобу.
Миколаївський морський торговельний порт у 2021 році експортував приблизно 12 мільйонів тонн зернових. У 2022 році миколаївські порти не залучені до "зернового коридору" через безпекову ситуацію у зв'язку російським вторгненням.
Читайте також
Що може вплинути на врожай 2023 року — розповів фахівець з Миколаєва
Зерновий коридор. Для аграріїв Миколаївщини покращилась логістика при реалізації врожаю
Графіки погодинних відключень світла в Миколаївській області не скасовували — обленерго
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.