Перейменування вулиць Миколаєва: які назви змінять та як обиратимуть нові

Перейменування вулиць Миколаєва: які назви змінять та як обиратимуть нові

Перейменування вулиць Миколаєва: які назви змінять та як обиратимуть нові
. Фото: Миколаївська міська рада

У Миколаєві станом на 25 серпня на перейменування очікують десятки топонімів. Пропозиції щодо нових назв може надати будь-яка людина, навіть в анонімному вигляді.

Які вулиці отримають нові назви, в інтерв'ю Суспільному розповів начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради Юрій Любаров.

До списку на перейменування входять десятки вулиці, назви яких пов'язані з імперськими чи радянським минулим міста.

"Це імена, які пов’язані з імперією, з радянської або з російською – Лазарєв, Макаров, Ушаков, Старов, Багрицький, Бєлінський, Гагарін, Гайдар, Гастелло, генерал Бєлов, генерал Карпенко, генерал Свиридов, генерал Щепетов, Герцен, Глінка тощо. Декабристи не потрапляли під перейменування, що було здійснено на вимоги законів про декомунізацію", — розповідає Юрій Любаров.

Деякі топоніми у місті залишили зі старими назвами попри причетність історичних діячів, на честь яких вони названі, до діяльності комуністичної верхівки. Наприклад, вулиця Лягіна.

"Були теж виключення в законі "Про декомунізацію", як герой війни. Наприклад, вулиця Васляєва, хоча Васляєв був комуністичним діячем обласного рівня, але він був учасником Другої Світової війни, тому не можна було перейменовувати. Треба було робити відповідно закону. Лягін – так, Васляєв – так, і Гагарін не підпадав під декомунізацію, і вулиця Московська тоді не підпадала під декомунізацію. Сьогодні ми не можемо жити в місті, в якому є вулиця Московська тому, що це столиця країни, що веде з нами жорстоку війну", — говорить посадовець.

Вулиця Московська в місті остаточно отримала назву Маріупольська. Відповідне рішення депутати міськради ухвалили під час засідання 28 липня. Юрій Любаров каже, на його думку, наступною перейменована повинна бути вулиця Пушкінська.

"І не тому, що вважаю я Пушкіна великим поетом, або не вважаю. Це неважливо. Важливо інше. Важливо, що це прізвище сьогодні є знаряддям з боку Росії. Вона його використовує, розумієте. І російська мова не була б такою небажаною в нашій країні, якби вони її навмисно не використовували, як знаряддя. Вони вбивають російською мовою, вони вбивають Пушкіним, вони це роблять", — сказав Юрій Любаров.

Начальник управління з питань культури та охорони культурної спадщини каже, ми не можемо повторювати радянський шлях, щоб в кожному місті в центрі була вулиця Леніна, Радянська тощо.

"В історії міста, безумовно, залишається кожен, хто зробив щось, погане або добре. І ми будемо пам’ятати, хто зробив погане, а хто зробив добре. Але сьогодні чи маємо ми ходити вулицею, названою ім’ям російського адмірала, чи ні? Це буде питання суперечливе, дискусійне, але воно буде. Нині героїв тисячі, мільйони. Вони тут, поруч з нами — за 15 кілометрів, за 45 кілометрів, за 500 кілометрів. Ось ці герої", — розповів посадовець.

Пропозиції щодо перейменування може надавати будь-яка людина, посадова особа, навіть в анонімному вигляді. Після чого це питання розгляне комісія.

"І не тільки ми будемо пропонувати. Буде пропонувати будь-яка людина. Зараз надходить десятки пропозицій щодо перейменування вулиць, надання нових імен. Насамперед це імена героїв сьогодення. Надсилають — ось такий Герой України, ось такий комбриг, ось такий військовий, ось такий загинув поет. Вони знали особисто цю людину і вважають її гідною, щоб увічнити її пам’ять на вулицях міста. Ці пропозиції теж будуть виноситися", — розповідає Юрій Любаров.

Що відомо

  • Вулицю Московську у Миколаєві перейменували на Маріупольську. За відповідне рішення проголосували 39 депутатів з 46-ти зареєстрованих на сесії.
  • За словами Олександра Сєнкевича, у Миколаєві варто відновити роботу комісії з перейменування топонімів, адже в місті залишилися назви вулиць, які належать до радянської історії або пов’язані з РФ: вулиця Пушкінська, вулиця Гвардійська, вулиця 295-ї стрілкової дивізії тощо.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

На початок