Аптечки військових часто комплектуються за допомогою волонтерів, тому в них можуть бути як необхідні бійцям речі, так і речі, які не зовсім придатні у бойових умовах. Прості перев’язувальні засоби або туристичні аптечки військовим не підходять.
Про це журналістці Суспільного Світлані Вовк розповів військовослужбовець 406 окремої артилерійської бригади імені генерал-хорунжого Олексія Алмазова, інструктор з тактичної медицини Сергій.
За словами Сергія, правильно укомплектована аптечка підвищує шанс зберегти здоров'я та життя бійця у разі поранення.
"Аптечка — це набір засобів, необхідних для збереження життя і здоров’я людини. Вона не є лікарською, вона є набором для надання допомоги від отриманих травм, які пов’язані з бойовими діями, в першу чергу. Відповідно, із лікарських засобів майже нічого і не повинно бути в аптечці військового", — розповів Сергій.
Середньостатистична аптечка, за словами інструктора з тактичної медицини, на час виконання бойових завдань для військовослужбовця має бути у вигляді зручного підсумка з водонепроникного матеріалу, захисного кольору, зручним і бажано відривним.
"Аптечки мають розташовуватися у всіх в одному місці для зручного використання. Це місце визначає або медик, або командир підрозділу. Аптечка є індивідуальною і призначена для надання допомоги саме тому бійцю, на якому вона знаходиться. Тобто якщо я надаю допомогу, то, в першу чергу, я буду користуватися аптечкою цієї людини. Тож, аби не було неприємних сюрпризів, бажано перевірити її вміст перед бойовим завданням", — сказав Сергій.
Для зупинки крові військовослужбовець при собі повинен мати мінімум два турнікетиДжгут або турнікет (англ. tourniquet) — засіб для тимчасової зупинки кровотечі з магістральних судин шляхом колового перетискання кінцівки та стискання її тканин (в першу чергу судин)., сказав інструктор, один в аптечці, інший — на спорядженні.
"Турнікетів зараз дуже багато, на жаль, неякісних. Пріоритет турнікетів — це оригінали. Якщо західного виробництва, то це CAT (Combat application tourniquet) Gen7, виробник North American Rescue та SOFT TT (special operation forces tactical tourniquet), виробник Tactical medical solutions – вони різні за принципом дії, тому їх не рекомендовано поєднувати однією людиною", — розповів Сергій.
За словами Сергія, турнікети вітчизняного виробництва також можна використовувати.
"Є непогані SICH Tourniquet, де виробник СІЧ Україна, вони є досить ефективні і зі своїм завданням вони справляються. Рекомендовано, аби турнікети у підрозділу були однакові, щоб при наданні допомоги вам не потрапив в руки турнікет, яким ви не знаєте, як користуватись. Оскільки тоді його ефективність буде нульова", — сказав Сергій.
Крім турнікетів, розповів Сергій, в аптечці мають бути — гемостатичні засоби, ножиці для розрізання одягу, термоковдра, щиток для захисту ока, маркер для позначення часу накладання турнікету та картка пораненого. Також повинні бути таблетки з трьох груп: антибіотик, жарознижувальне та знеболювальне. Ліки підбирають відповідно до особливостей здоров’я конкретної людини, а також й під окреме завдання, яке боєць буде виконувати.
Сергій навчає тактичній медицині військовослужбовців різних підрозділів. Звертаються і поліцейські щодо проведення навчання.
"Намагаюсь хоча б двічі на тиждень виділяти пару годин на навчання, але, як правило, за рахунок власного часу. Попит на надання допомоги для волонтерів і цивільних досить високий, бо в державі мало створено подібних навчальних центрів", — сказав Сергій.
За словами Сергія, вартість аптечки коливається від 3500 до 4000 гривень.
"Збереження життя і здоров’я людини — це найвищий пріоритет, який нічим не окупиться. Відповідно навчена людина має більше шансів на порятунок, ніж людина, яка взяла в руки аптечку і не вміє нею користуватися", — розповів Сергій.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.