Перейти до основного змісту
Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган

Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган

Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган
. Фото: Ольги Рудої/Суспільне Миколаїв

У Куцурубській громаді, що на Миколаївщині, поверх території поховального кургану планують прокласти автомобільну дорогу. Вперше з 2014 року замовник будівництва сам звернувся до археологів, аби ті дослідили курган. По закінченню робіт курган рекультивували та зняли з обліку археологічної спадщини.

Про це кореспондентам Суспільного розповів науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України Олександр Смирнов.

За словами Олександра Смирнова, розкопки кургану замовило товариство з обмеженою відповідальністю "Південно-Українська Вітроелектростанція", для якої акціонерне товариство (АТ) "Миколаївбудмеханізація" будувало дорогу.

Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган
Дорога яку проклали через рекультивований курган. Фото: Ольги Рудої/Суспільне Миколаїв

"Ми розуміли, що це проблема з 2018 року, коли ще розробляли проєктну документацію. Дійшовши до цього місця, ми зупинили наші роботи на відстані 200 метрів, щоб ми не увійшли в охоронну зону цього об’єкту", — сказав виконроб АТ "Миколаївбудмеханізація" Сергій Параскун.

За словами Олександра Смирнова, курган був 40 метрів у діаметрі, вік поховань — до шести тисяч років. На місці розкопок виявили 12 поховань трьох різних культур.

"Він був насипаний в середині четвертого тисячоліття до нової ери носіями так званої Ямної археологічної культуриЯмна культура, Культура охрових могил (ямна етнокультурна спільність) — археологічна культура кінця мідної доби (енеоліту) та ранньої бронзової доби (3600—2300 до н. е.)., потім було одне підзахоронення носіями катакомбної Катакомбна культура — археологічна культура епохи ранньої бронзової доби. Була розповсюджена в 2700—2000 рр. до н. е. у Північному Причорномор'ї (Східна і Південна Україна), Подонні й Нижньому Поволжі, Північному Кавказі.інгульської Інгульська культура — Інгульська катакомбна культура — археологічна культура бронзової доби. Складала західну частину катакомбної культурної спільноти. Характерна високим розвитком скотарства, присутня землеобробка, а також якісні вироби з каменю, шкіри, дерева, глини.культури. І масово використовували курган вже носії Бабинської культуриКультура багатоваликової кераміки (також: бабинська, багатопружкової керамики, бойових колісниць) — археологічна культура, що змінила на фінальній фазі середньої бронзи локальні групи/культури західної половини катакомбної культурної області та існувала протягом (XXII—XVIII століть до різдва христова).", — розповів Олександр Смирнов.

Протягом тисячоліть, зі слів Олександра Смирнова, курган грабували.

"Центральне поховання було пограбоване в перших століттях нової ери. Це було поховання Ямної культури, але в заповненій ямі ми знайшли горщик Ямної культури і античну кераміку. Це дуже цікавий фрагмент горшка козирського типу. Ми можемо казати, що в античний час була перша спроба пограбування цього поховального комплексу", — сказав Олександр Смирнов.

Читайте також: "Незаконні розкопки скіфського кургану на Миколаївщині. Справу передали до суду"

Втім, окрім людських решток, розповів Олександр Смирнов, у кургані знайшли намистини, глечики та ще ряд артефактів.

Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган
Знахідки з кургану: людські рештки, кістяні пряжки, насіння маку. Фото: Ольги Рудої/Суспільне Миколаїв

"Знайшли кістяну пряжку — її використовували як прикрасу на ремені, вона показувала привілейований статус людини, яка її носила. Знайшли насіння маку — йому більше чотирьох тисяч років. Його клали до могил в шкіряні мішечки як супроводжувальну їжу в потойбічний світ", — сказав Олександр Смирнов.

Розкопки на Миколаївщині. Археологи на замовлення забудовника дослідили курган
Артефакти з кургану. Фото: Ольги Рудої/Суспільне Миколаїв

Як розповів Олександр Смирнов, знайдені артефакти досліджені та передані до археологічної лабораторії Миколаївського національного університету імені Василя Сухомлинського. Частину знахідок передадуть до краєзнавчого музею Миколаєва. Антропологічні матеріали з розкопок чекають на ДНК-експертизу.

Читайте Суспільне Миколаїв у Telegram, Viber та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції

На початок