Документи національного архівного фонду, що зберігаються в Державному архіві Миколаївської області, переважно написані українською мовою. Йдеться про документи державного сектору, зокрема документи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв розказала виконувачка обов'язків директорки Державного архіву Миколаївської області Наталія Колесник.
"Якщо переглядати документи колгоспів, радгоспів, то навіть рішення були написані українською мовою, а протоколи загальних зборів складалися змішаною мовою – суржиком, бо зустрічаються різні літери у цих записах", — розказала Наталія Колесник.
За словами Наталії Колесник, у ХХ сторіччі переважна більшість метричних записів про хрещення складені українською мовою.
"Якщо дивитися метричні записи — документи, які складалися в церквах до 1919 року, то як правило, якою мовою розмовляв священник і диякон, який оформлював записи, такою були й записи", — розказала Наталія Колесник.
Зі слів Наталії Колесник, у ХІХ сторіччі в інтелігенції був великий інтерес до української мови, історії України. Цей Рух українства мав вплив і дався взнаки зокрема і у Миколаєві.
"На Миколаївщині Рух очолив Микола Аркас. Коли ми починаємо говорити про український Миколаїв, то в першу чергу, згадуємо Миколу Миколайовича – історика, композитора, громадського та політичного діяча", — розказала Наталія Колесник.
У Державному архіві Миколаївської області зберігаються особовий фонд М. Аркаса та документи створеного ним Українського товариства "Просвіта". Документи обох цих фондів розсекретили у 1989 році.
Читайте також: "Українською чи російською: директори миколаївських театрів розповіли, якою мовою показують вистави".
"Якщо брати до уваги документи після революції 1917 року, то багато документів увійшли у видання — серію "Миколаївщина. Сторіччя подій Української революції 1917-1921 років". І завдяки цим виданням видно, що документи складалися українською мовою", – розказала Наталія Колесник.