Перейти до основного змісту
Молитва, покаяння і лише потім дієта: львівський священник розповів, як правильно постити

Молитва, покаяння і лише потім дієта: львівський священник розповів, як правильно постити

Жінка запалює свічку в церкві
Жінка запалює свічку в церкві. Getty Images

За новим календарем Різдво Христове віряни вже вдруге святкуватимуть 25 грудня. Початок посту в 2024 році припадає на 15 листопада. У ці дні варто не лише ввести обмеження в їжі, але й присвятити вільний час молитвам.

Яких традицій варто дотримуватись під час Різдвяного посту, як правильно підготуватися, щоб прожити цей час з користю для душі та здоров'я, дізнавалося Суспільне.

Різдвяний піст в молитві і для переосмислення

Різдвяний піст розпочинається 15 листопада і триватиме 40 днів – аж до Святвечора, тобто 24 грудня. Зі слів отця Романа Тереховського, сотрудника храму Пресвятої Євхаристії (УГКЦ), це важливий період перед початком зимових свят, коли християни проходять духовне очищення та готуються до зустрічі великого свята Різдва.

“Добрим є те, що Різдвяний піст починаємо так, як воно має бути. Нарешті дні називаємо своїми іменами, а числа своїми, відтак піст починається за нормальним численням. Люди інколи кажуть, що за новим чи інакшим календарем, але це не так. Змінився лише спосіб числення”, – каже отець Роман.

Піст – це відмова не так від їжі, як від гріховних думок, згубних пристрастей і звичок для того, щоб можна було з чистим серцем зустріти свято Різдва. Отець наголошує, що у цей період віряни повинні більше зосереджуватися на молитві, відвідувати Богослужіння, читати Святе Письмо та виконувати добрі справи. Без молитви і покаяння піст — лише на словах.

“Кожен насамперед повинен постити для того, щоб мати можливість застановитись над власними недосконалостями і недолугостями, переосмислити дії, очистити думки від гріховних намірів і в результаті зрозуміти велич свят. Якщо говорити про Різдвяний піст, то в нього сильна специфіка, вона теж відчувається в самих Богослужіннях, бо відчувається той дух Різдва. Ми хоч звертаємо увагу на нашу грішність, тим не менше йдемо з радістю назустріч Христу, який родиться. Світ його тоді не прийняв, йому не було місця, його не впускали, ми ж повинні приймати з радістю”, – говорить священник.

У цей час бажано уникати образ, поганих слів, конфліктів, сварок, не вдаватись до ненависті і жадібності, уникати відвідування розважальних заходів, не святкувати гучно весілля чи інші події.

“Що стосується святкувань, веселощів, забав, проявів радості, то в часі посту і загалом війни від них бажано утриматись. У разі визначної події святкувати можна і навіть треба, але це варто зробити культурно, виховано, стримано і набагато скромніше. Не забуваймо, що поруч можуть бути ті, хто недавно зазнав втрат і йому неприємно чути гучну і веселу забаву. Якщо зазвичай ми звикли казати: “Роби людям те, що хочеш, аби робили тобі”. То в часі посту навпаки: “Не роби того, чого не хочеш, аби робили тобі”, – пояснює отець Роман Тереховський.

Важливість дотримання посту

Незважаючи на те, який це піст: Різдвяний, Великодній чи будь-який інший, в плані утримання від вживання тих чи інших продуктів, чи видів страв правила однакові. Як зазначив отець Роман Тереховський, більш чи менш суворих постів немає, це все радше до нас прийшло з літургійних міфів чи взято з монастирських уставів. Тобто, щоб урізноманітнити їжу монахів, їм розписували, що можна їсти в одні дні, а що в інші.

“Найкраще — коли в час посту людина зможе себе в чомусь обмежити, не об’їдатись, бути скромною в їжі, можливо навіть недоїсти, це дасть можливість подумати про тих, хто в цей час не має змоги споживати їжу, терпить голод чи живе в нелюдських умовах”, – зазначає отець.

Кому піст в користь, а кому може нашкодити

Як зазначила гастроентерологиня Другого медичного об’єднання Львова Ольга Бідюк, кожна людина сама повинна вирішувати постити їй чи ні. Усе залежить від ситуації, в якій перебуває людина, фізичного стану, здоров’я та віку. Зокрема, не постити можуть діти, вагітні жінки, матері, що годують грудним молоком, люди старшого віку, а також ті, хто важко працює чи має серйозні хронічні захворювання.

“Постити не завадить нікому, але правила посту для різних людей повинні бути різними. Насамперед, людям потрібно акцентувати увагу на вчинках: нікого не обмовляти, нікому не робити зла, а вже потім акцентувати увагу на їжі. Та все ж, якщо хтось планує почати строгий піст, мають це робити поступово, щоб різка зміна раціону харчування не зашкодила організму. Найкраще — почати відмовлятися від шкідливої їжі: продуктів швидкого приготування, солодких напоїв, солодощів, всяких трансжирів. Для початку можна застановитись не їсти шкідливу їжу чи якийсь з продуктів в окремі дні, наприклад, середу і п’ятницю, або ж відразу увесь піст”, – розповідає Ольга Бідюк.

Щоб не переїдати, можна також під час посту почати відмовлятися від якогось одного продукту. Бажано, аби це було те, що найбільше до вподоби, як от шоколад, кава тощо.

М’ясо та молочні продукти під час посту, як наголосила гастроентерологиня, можна замінити рослинною білковою їжею: бобовими, горохом, квасолею, сочевицею. Основу раціону в час посту повинні складати фрукти, овочі, гриби, каші, мед, горіхи, крупи.

Якщо ж людина не може постити через здоров'я, зі слів отця Романа Тереховського, можна відмовитися від шкідливих душевних звичок, наприклад, лайки, довгих розмов по телефону. Відмова від таких речей може допомогти досягти справжнього очищення та отримати користь від посту.

Топ дня

Вибір редакції

На початок