Батьки декількох вихованців навчально-реабілітаційного центру у Великому Любені, що на Львівщині, побоюються, що заклад збираються закрити. Після відкритих кримінальних проваджень стосовно колишнього керівництва зараз там працюють декілька комісій. До роботи комісії з освіти долучили батьків.
Більше про це — в матеріалі Суспільного.
Батько вихованця Великолюбінського навчально-реабілітаційного центру Володимир Олійничок остерігається, щоб заклад не закрили після кримінальних проваджень стосовно колишнього керівництва за статтею "сексуальне насильство щодо неповнолітніх".
"Людина щось не так зробила — є на то закон, слідчі дії, нехай розбираються і виносять якісь свої спільні рішення. Але під це все підмішати закриття закладу — ну, це фарисейство. Насправді заклад дуже важливий, альтернатив насправді не існує. Це говорю з досвіду", — розповів Володимир Олійничок.
Син Олесі Лебідь також вже десятий рік навчається у цьому центрі. Разом з іншими батьками вона прийшла на зустріч з керівництвом, бо також переймається, щоб заклад не закрили.
"Мета нашої зустрічі полягає в тому, щоб підтримати наш навчальний заклад і не дати його закрити, розформувати чи реорганізувати в інші заклади. Тут вже є 70-80% для розвитку, підтримки потреб таких дітей. Тут є можливість розвивати", — зазначила Олеся Лебідь.
Батьки вихованців кажуть, що їх долучили до засідання постійної комісії з питань освіти, яке відбулося 25 жовтня. Як розповів представник Омбудсмена на Львівщині Тарас Подвірний, наразі жодних рішень щодо закриття закладу нема. Це належить до компетенції депутатів обласної ради.
"Рішення про реорганізацію, закриття освітнього закладу не можна робити, бо в нас є стаття 80 Закону "Про освіту". Вона передбачає, що не можна відчужувати або приватизовувати майно освіти. А це є освітній заклад. Наприклад, у Норвегії, коли підтверджено факт насильства щодо підопічних, то є практика, що закривають або переформатовують заклад. Я вважаю, що це правильно, якщо ми не маємо можливості зробити так, аби він функціонував на 100% ефективно, правильно і якісно", — зазначив Тарас Подвірний.
Станом на 29 жовтня ще триває робота комісій та слідчі дії. Частину дітей з Великого Любеня переселили до інших навчальних закладів області.
"Зараз в закладі відбувається звичайний освітній процес, який запланований і має проходити належним чином в закладах такого типу. Тобто, дітки мають уроки, мають корекційно-розвиткові заняття. На сьогоднішній день у нас є 25 дітей за списком", — розповіла тимчасово виконуюча обов'язки директорки закладу Ірина Лукачук.
Що відомо про насилля над дітьми у навчально-реабілітаційному центрі на Львівщині
Наприкінці вересня вихованки навчально-реабілітаційного центру на Львівщині надали свідчення, що директор закладу скоював над ними сексуальне насилля, публічно принижував та погрожував фізичним насильством.
Як стало відомо Суспільному із власних джерел, мова йде про багатопрофільний навчально-реабілітаційний центр у Великому Любені. Там навчаються діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, та діти з особливими освітніми потребами. Зокрема, і ті, яких від початку повномасштабного вторгнення евакуювали з інших областей.
Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 3 статті 153 (Сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи). Директор Великолюбінського багатопрофільного навчально-реабілітаційного центру Степан Мащак, якого відсторонили від роботи, у коментарі Суспільному повідомив, що не вважає себе винним.
7 жовтня у ЗМІ оприлюднили відео насильства над дитиною у Великолюбінському навчально-реабілітаційному центрі, яке надало анонімне джерело. Двох виховательок, які є на відеозаписі, відсторонили від роботи.
Дітей, які надали свідчення, відселили в інші центри. Заклад продовжує працювати. Там працюють дві комісії.