П'ятий місяць не отримують повноцінну зарплату: гірникам шахт Львівщини заборгували 470 мільйонів гривень

П'ятий місяць не отримують повноцінну зарплату: гірникам шахт Львівщини заборгували 470 мільйонів гривень

Гірникам шахт державного підприємства "Львіввугілля" заборгували 470 мільйонів гривень зарплати. Шахтарі не отримують повноцінну зарплату п'ятий місяць.

Про це повідомив виконувач обов’язків очільника Регіонального об'єднання Незалежної профспілки гірників України Червонограда Василь Семканич.

За його словами, гроші в повному обсязі перестали виплачувати після знищення Трипільської ТЕС — основного споживача вугілля зі Львівщини. Також шахтарям не заплатили за відвантажене до того моменту вугілля.

Понад 30 відсотків заробітної плати отримували гірники, які працюють безпосередньо під землею. У понеділок, 1 липня, на шахтах Львівщини відбудуться збори гірників, під час яких вони вирішать: працюватимуть далі чи розпочнуть протести.

Шахти в Червонограді, червень 2024
Шахти на Львівщині, червень 2024. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Богдан Штибель працює на шахті "Лісова" й має п'ять років досвіду. Каже, що востаннє отримував повноцінну зарплатню на початку 2024 року, а далі лише понад 30 відсотків. Ця частина грошей — державна підтримка для шахтарів, які працюють безпосередньо під землею. Цю частину виплат, за його словами, теж затримували:

"Чесно, ще на початку року десь. Десь в січні, можливо, лютий. Десь в тому районі. А якось існувати потрібно. При теперішніх цінах це вкрай важко. В кожного є сім'ї, діти. Ну в травні, це два місяці тому, було 10 тисяч, ви уявляєте — два місяці жити на 10 тисяч. Ну це абсурд".

Богдан Штибель
Богдан Штибель. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

Заборгованість на одну людину — близько 100 000 гривень за пів року, каже дружина іншого гірника Тетяна Гнатів. За її словами, аби підтримати фінансовий стан сім’ї, їй довелось вийти раніше із декретної відпустки:

"Я мусила виходити на роботу. Дитині півтора рочка було і я вийшла на роботу, через те, що потрібно заробляти гроші. Бо 30 відсотків від заробленого на місяць на сім'ю з п'яти чоловік це дуже мало. Це так, аби не вмерли, роздати заборгованості — в кого за комуналку, в кого кредитку погасити, й знов йти в ту ж заборгованість, в кредитку".

Як повідомив виконувач обов’язків очільника Червоноградського об'єднання Незалежної профспілки гірників України Василь Семканич, повноцінні зарплати гірникам не виплачують зокрема після знищення Трипільської ТЕС. Станція була основним споживачем вугілля із Червонограда.

Василь Семканич
Василь Семканич. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

"Після того, як були розбомблені наші ТЕС, ми почали складати вугілля на шахтні склади. Сьогодні на кожній шахті практично вже понад 20 тисяч тонн вугілля. Ми не вимагаємо грошей за те вугілля, яке ми видобували вже після знищення генерацій. Ми розуміємо, що нема споживача, що це проблема. Там держава пробує вирішувати, щоб це вугілля продавати за кордон. Ми вимагаємо, щоби віддали кошти за вугілля, яке було відвантажено до того", — каже Василь Семканич.

1 липня на шахтах "Львіввугілля" відбудуться збори працівників. Під час них вирішуватимуть, зокрема, чи зупиняти видобуток вугілля, каже голова незалежної профспілки шахти "Червоноградська" та громадської організації "Офіс шахтаря" Дмитро Яроцький:

Дмитро Яроцький
Дмитро Яроцький. Суспільне Львів/Ірина Мочульська

"Шахтарський колектив — це робочий колектив, який реально може зробити все, що завгодно. Це можуть бути мирні якісь там акції, може бути стихійне щось, неконтрольоване. Тобто, спрогнозувати взагалі неможливо. Будемо бачити в понеділок, будуть зроблені збори всіх колективів, і як вже колектив вирішить, тоді ми можемо про щось говорити".

Також Суспільне надіслало інформаційний запит щодо ситуації із виплатою зарплат гірникам на Львівщині у Міністерство енергетики України та наразі очікує на відповідь.

На початок