Допомагають адаптуватися до життя в нових умовах: у Львові запрацював перший абілітаційний центр

Допомагають адаптуватися до життя в нових умовах: у Львові запрацював перший абілітаційний центр

Сьогодні, 7 березня, у Львові відкрили перший в Україні абілітаційний центр для ветеранів та цивільних, які отримали травми внаслідок воєнних дій. Це ініціатива "Альянсу громадського здоровʼя" у співпраці зі львівським реабілітаційним центром "Незламні". У центрі абілітації резидентам допомагатимуть адаптуватися до життя у нових умовах після травми.

Про це Суспільному розповіла координаторка абілітаційного центру Наталія Шутка.

Яна Ковальова працювала бібліотекаркою в Авдіївці. Декілька місяців тому під час обстрілу отримала травму, після чого їй ампутували праву ногу.

"Просто черговий "прильот" був до сусідів у двір. Я виходила в цей момент до себе в коридор. В нас приватні будинки, приватний сектор. Ну і… дві секунди буквально. Просто "прильот" і якийсь уламок. Я відчула, що нога запекла. Опустила очі подивитися – а вона розтрощена", — каже Яна.

Яна Ковальова, 7 березня 2024.
Яна Ковальова, 7 березня 2024. Фото: Денис Кондратюк / пресслужба Першого ТМО Львова

Жінку евакуювали до лікарні в Покровськ. Згодом вона виїхала до Львова на лікування та реабілітацію. Допоки чекає на протез, проходить адаптацію в центрі абілітації.

"Це отримати такі навички, які тобі допоможуть далі в житті, в побуті, вирішити якісь свої задачі, проблеми. Нам тут запропонували досить таку цікаву ще дозвільну програму. Нас возили в контактний зоопарк, ми їздили в кіно, у центр Львова в Гарнізонний храм – ми слухали там концерт. До речі, до самого храму нам треба було добратися громадським транспортом. У мене особисто — це був взагалі перший досвід", — розповіла Яна.

В центрі проводять різноманітні майстеркласи. Загалом абілітація – це здобуття нових навичок, щоб повноцінно жити після поранення, лікування та реабілітації, розповідає керівник абілітаційного процесу Сергій Тітаренко.

Майстерклас із кінцуґі в абілітаційному центрі, 7 березня 2024.
Майстерклас із кінцуґі в абілітаційному центрі, 7 березня 2024. Фото: Ольга Іващук / Суспільне Львів

"Тобто, це більше про власний побут, особисту гігієну – це прибирання, ранковий туалет і так далі. Але вже в тому стані, в якому знаходишся: або на кріслі колісному, або на милицях, або на протезах. Це банальне приготування їжі", — каже Сергій Тітаренко.

Абілітаційний центр має дев’ять кімнат, шість із яких інклюзивні. Загалом є 27 ліжок. Перебування – безкоштовне. Резиденти можуть проживати у центрі протягом трьох тижнів, розповідає координаторка центру Наталія Шутка.

Інклюзивна кухня в абілітаційному центрі, 7 березня 2024.
Інклюзивна кухня в абілітаційному центрі, 7 березня 2024. Фото: Денис Кондратюк / пресслужба Першого ТМО Львова

"Ми маємо тут забезпечену кухню. Вона в принципі по висоті така, щоб людина мала змогу дістатись до крана, якщо вона на кріслі колісному. Ванна також зроблена під інклюзію", — каже Наталія Шутка.

Першими резидентами стали пацієнти з реабілітаційного центру "Незламні". В майбутньому в абілітаційному центрі готові прийняти будь-кого, хто постраждав внаслідок бойових дій, каже Сергій Тітаренко. Загалом за рік там можуть прийняти 300 людей.

На початок