За рік у пів сотні дітей із Львівщини виявили онкологію: що варто знати про рак у найменших

За рік у пів сотні дітей із Львівщини виявили онкологію: що варто знати про рак у найменших

За рік у пів сотні дітей із Львівщини виявили онкологію: що варто знати про рак у найменших
Пацієнт Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру. Фото: Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр/Facebook

Протягом минулого року у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі у Львові, який із початком війни став хабом, куди з'їжджаються онкохворі діти з усіх куточків країни, діагностували майже 200 нових випадків онкозахворювань. З них 49 — пацієнти із Львівщини. Найпоширенішими є рак крові та рак головного мозку. На консультативному нагляді Центру у стані ремісії або стабілізації перебувають понад 500 пацієнтів віком до 18 років.

Про особливості та специфіку лікування онкологічних захворювань у дітей розповіла Суспільному Олена Козлова – медична директорка Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру.

“У нашій клініці протягом року було зафіксовано 194 випадки первинної онкології у дітей, 154 хворих з пухлинами та нейроонкологічними хворобами і 40 — гемобластозів Пухлинні захворювання кровотворної та лімфатичної тканин. Із цієї кількості тільки 49 пацієнтів — із Львівщини, решта — з інших регіонів. Адже за два останні роки Центр став місцем концентрації важкохворих пацієнтів з усієї країни, особливо територій, де ведуться активні бойові дії, і кількість перебувань хворих у нашій лікарні суттєво підвищилась. Тому частина дітей залишається на лікуванні у клініці, частину — відправляємо за кордон”, — каже Олена Козлова.

У Центрі одночасно можуть перебувати 50 онкопацієнтів: 20 — у відділенні онкології та 30 — у відділенні гематології.

“Але хворі змінюються, дитина проходить курс лікування та має три тижні перерви, коли може перебувати вдома. У цей час лікуються інші пацієнти”, — зазначила онкологиня.

У іноземні клініки за два роки, за словами медичної директорки Центру, відправили близько півтори тисячі дітей. Це пацієнти, які потребували складної хіміо- чи променевої терапії або трансплантації від неродинного донора.

“Також за кордон нерідко відправляємо і сім’ї, які приїжджають із зони бойових дій. Тому що кожен звук тривоги в них викликає таку паніку, що вони не можуть дати собі ради, бо “там”, звідки приїхали, було страшно. Після закінчення лікування в іноземних клініках такі пацієнти повертаються до нас і вже тут, в Україні, перебувають під спостереженням”, — розповіла Козлова. І зазначила, що зараз щотижня у клініки Європи та США відправляють одного-двох пацієнтів.

У порівнянні з минулими роками, згідно зі статистичними даними Центру, кількість онкозахворювань у дітей не збільшилася. Щороку тут констатують близько 50-60 нових випадків онкологічних недуг, тобто пухлин внутрішніх органів і в середньому 140 випадків онкогематологічних хвороб (рак крові та рак лімфатичних вузлів).

Види раку у дитячому віці

Найчастіше у дітей виявляють такі онкозахворювання як лейкеміярак крові та кісткового мозку, пухлини головного мозку та нервової системи.

“Пухлини головного мозку найважче піддаються лікуванню. Адже будь-який утвір – це патологічна річ, яка порушує функціонування мозку і, відповідно до місця локалізації, порушується функція чи внутрішніх органів, чи ментальні функції або мовлення, чи ще щось. Це важко прооперувати, бо дуже чутливе місце”, – каже Олена Козлова.

У переліку важких захворювань й окремі саркомиЗлоякісні пухлини, які виникають на кістковій, хрящовій, м'язовій та жировій тканинах., які ростуть у хребті, у важкодоступних місцях, та пухлини у суглобах.

Причини виникнення онкології у дітей

На відміну від дорослих у дітей онкологічні захворювання переважно не мають достовірної причини виникнення. Медики схиляються до думки, що дитяча онкологія – це генетичне захворювання.

“Якщо у дорослих ми можемо говорити про нездоровий спосіб життя чи шкідливі умови праці, то для дітей одно-дворічного віку, а зараз в відділенні онкології є кілька дітей 6-7 місяців, зрозуміло, що такі причини є абсолютно нехарактерними. І з розвитком молекулярно-генетичної діагностики ми все частіше доводимо, що є генні порушення, закладені, напевно, ще в утробі матері, які в несприятливих умовах призводять до розвитку пухлин або раку крові”, – пояснила онкологиня.

Як виявити рак

Рак на початкових стадіях не має специфічних ознак. Проте, починаючи з перших місяців життя дитини, на розвиток злоякісного новоутворення можуть вказати такі зміни:

  • зниження апетиту, зниження маси тіла, підвищена втомлюваність та кволість дитини;
  • апатія, немотивовані зміни настрою, підвищена агресивність, відмова від раніше улюблених справ, зміна поведінки малюка;
  • біль будь-якої локалізації: у голові, грудній клітині, кістках, суглобах, животі;
  • поява збільшених лімфатичних вузлів або будь яких інших ущільнень ("шишок") на тілі дитини;
  • лихоманка без ознак інфекційної патології;
  • поява висипу;
  • схильність до кровотеч, немотивована поява "синців";
  • блідість шкірних покривів, анемія;
  • неврологічні ознаки: зміни та погіршення ходи, рівноваги чи мовлення, затримка психо-фізичного розвитку.

“Завжди батьків має насторожити щось нетипове в поведінці чи в стані здоров'я дитини. Невмотивоване підвищення температури тіла, дитина частіше лягає спати, квола, не хоче бавитися, дивитися улюблений мультик, говорити. Це вже прояв того, що дитину щось турбує”, – пояснює лікарка.

Онкологиня також радить батькам пройти обстеження стану здоров’я дитини після перенесених захворювань.

“Зараз гострі респіраторні інфекції, у тому числі ковід, є досить важкими. Тому опісля перенесеної хвороби варто прийти до сімейного лікаря, здати аналіз крові, зробити профілактичний огляд: ультразвук живота, серця, електрокардіографію. Це доступно і абсолютно безкоштовно. Але такі обстеження завжди дають можливість чітко визначити чи певні проблеми зі здоров’ям є наслідком перенесеного ГРВІ, чи все таки це щось інше і треба вести пошук далі”, – радить медикиня.

Онкологія лікується

За словами Олени Козлової, дитяча онкологія значно краще піддається лікуванню, ніж доросла. Якщо правильно і вчасно поставити діагноз, маленькі пацієнти дуже добре переносять лікування і мають високі шанси до одужання. Вони є не скомпроментовані іншими захворюваннями. Але все залежить від того, який орган уражений та який варіант пухлини є. Для прикладу, гостра лімфобластна лейкемія дуже добре піддається лікуванню і 85-90% пацієнтів одужують, однак при деяких інших захворюваннях цей показник не досягає навіть 50%.

Відсоток одужання онкохворих дітей у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, як зазначає лікарка, перевищує 70%, при окремих захворюваннях (лейкемії, лімфома ХоджкінаРак лімфатичної системи, пухлини нирок) — понад 90% .

“Якщо при огляді ми виявляємо першу-другу стадію недуги, коли пухлина є доволі локалізованою і не дала метастазів, а організм ще не виснажений хворобою, тоді можна пробувати різні методи лікування. Це і хіміотерапія, і променева терапія, і біологічна терапія. Відповідно і шанси для одужання значні. Коли ж діти поступають вже на пізніх стадіях хвороби, коли уражені всі внутрішні органи, то дати високоінтенсивне лікування неможливо, тому що дитина помре не стільки від хвороби, скільки може загинути від важкої хіміотерапії. Тому чим раніше ми виявимо захворювання, тим більше шансів до життя маємо”, – резюмує Олена Козлова.

На початок