Перейти до основного змісту
Мешканець вирішив замінити на сучасні: у Львові відреставрували врятовані автентичні двері

Мешканець вирішив замінити на сучасні: у Львові відреставрували врятовані автентичні двері

Мешканець вирішив замінити на сучасні: у Львові відреставрували врятовані автентичні двері
. ЛКП "Бюро спадщини"

У Львові, неподалік Стрийського парку, відреставрували та повернули на місце автентичні двері. Перед цим мешканець будинку вирішив замінити їх на сучасні. В останній момент, вже після демонтажу, історичну браму врятували інші жителі будинку.

Як повідомили у пресслужбі ЛКП "Бюро спадщини", історичні двері розташовані у будинку на вулиці Карманського, 5. Один з мешканців вирішив замінити їх на сучасні, попри те, що вони не пасували історичному будинку.

"Дверну коробку, на жаль, знищили під час демонтажу, а самі двері сусіди ще встигли врятувати. Ми одразу ж подалися на Програму співфінансування і дочекалися своєї черги", – каже мешканка будинку.

Реставратори відновили пошкоджене дерев’яне полотно та втрачені елементи, встановили нове засклення та ручки, які відповідають історичним аналогам. Після цього дерев’яну браму покрили акриловою лазур’ю і бейцем.

Фрагмент відновленої брами на Карманського
Фрагмент відновленої брами на Карманського. ЛКП "Бюро спадщини"

Загалом реставраційні роботи коштували 60 тисяч 181 гривню. З цієї суми місто сплатило 42 127 гривень, а решту — мешканці.

За даними "Бюро спадщини", це вже 20 брама, яку відновили у місті цьогоріч. У 2022 році в історичній частині міста відреставрували 29 брам.

Як стати учасником програми співфінансування

Щоб взяти участь у програмі, потрібно спершу перевірити, чи відповідає будинок визначеним критеріям. Потім варто обговорити з сусідами: чи усі погоджуються внести 30% від загальної вартості робіт.

"Кожні двері унікальні і потребують різного об’єму втручання. Зазвичай, вартість реставрації дверей коливається у межах 60-90 тис. грн. Але наголошуємо, що остаточна ціна формується після експертизи фахівцями", — йдеться на сайті ЛКП "Бюро спадщини".

Якщо усі мешканці хочуть взяти участь у Програмі, представник мешканців будинку має завантажити заяву, заповнити її та відправити у підрозділ ЦНАПу. Також треба додати завірену заявником копію поверхового плану будинку, де треба самостійно відзначити відповідні двері\браму.

Після цього упродовж 30 днів заявку розглядатимуть. За цей час фахівці оглянуть двері будинку, а потім повідомлять про результат. Якщо заявку включили до роботи, укладають договір, а мешканці сплачують свою частку співфінансування.

Коли надійде черга, майстер почне працювати з брамою: зніме її та відвезе у майстерню. На цей час встановлюють тимчасові двері. Робота зазвичай триває від одного до трьох місяців, залежно від складності робіт. Коли реставратор завершить роботу, мешканці разом з представниками ЛКП "Бюро спадщини" оцінюють її та підписують акти виконаних робіт.

При реставрації брам міський бюджет фінансує 70% вартості робіт, при відновленні вікон — 60%. Решту сплачують мешканці. При заміні пластикових вікон на дерев'яні частка співфінансування становить 50 на 50%.

Топ дня
Вибір редакції
На початок