6,5 років в ув'язненні: на Львівщину з Росії повернувся колишній політв'язень Андрій Захтей

6,5 років в ув'язненні: на Львівщину з Росії повернувся колишній політв'язень Андрій Захтей

6,5 років в ув'язненні: на Львівщину з Росії повернувся колишній політв'язень Андрій Захтей
Зустріч Андрія Захтея з дружиною та донькою, 14 червня 2023 року. Суспільне Львів

На батьківщину повернувся колишній український політв'язень Андрій Захтей. Чоловік розповів, що зміг виїхати з Росії через Латвію. Андрій Захтей відбув 6,5 років за ґратами. У лютому 2023 року він вийшов на свободу після закінчення відбування незаконного покарання.

Зустрічали Андрія Захтея дружина Оксана та донька Олександра. Із собою взяли український прапор.

6,5 років ув'язнення: на Львівщину з Росії повернувся колишній політв'язень Андрій Захтей
Дружина та донька Андрія Захтея. Суспільне Львів

"Я знаю, що тато мене дуже любить. Я за ним дуже скучаю. І вчора я почула, що тато сьогодні приїде, то я гарно раділа, аж розплакалася, так тата чекала", — каже донька політв'язня Олександра Захтей.

Після зустрічі з донькою Андрій Захтей каже:

"Пройшло 7 років. От, подивіться, їй було пів року. Я ледве стримую сльози", — каже Андрій Захтей.

6,5 років ув'язнення: на Львівщину з Росії повернувся колишній політв'язень Андрій Захтей
Андрій Захтей з донькою. Суспільне Львів

Андрія Захтея затримали в Криму у серпні 2016 року. Співробітники окупаційного ФСБ тоді звинуватили його в диверсійній діяльності. За версією звинувачення, Захтей, який займався у Криму приватними перевезеннями, мав зустріти начебто диверсійну групу та перевозити по півострову. Андрій Захтей має статус політв'язня за рішенням міжвідомчої комісії, після повторного звернення його дружини.

"Емоції переповнюють, дочка тому доказ. Я не бачила його десь 3 роки. Так минуло з того часу, як я їздила останній раз на побачення, а потім карантин, потім війна", — каже дружина Оксана Захтей.

Колишній в'язень після закінчення терміну за "диверсійну діяльність", у лютому цього року не міг одразу потрапити додому через бюрократію. Після звільнення в лютому його мали відправити до України, однак через війну цього не зробили та тримали в Центрі для іноземців у Ростовській області.

"В них є буква закону і все. Тебе привезли і є проблема. Це — дипломатичні відносини. А їх немає. Куди тебе везти? Треба думати — у них є 90 днів думати. І вони 90 днів думали про те чи я громадянин України, чи ні, бо в мене паспорт прострочений", — каже колишній в'язень Андрій Захтей.

Зараз Андрій планує присвятити час своїй сім'ї та проходити лікування і реабілітацію.

Що відомо про справу колишнього політв'язня Андрія Захтея

  • За період із серпня до листопада 2016 року в Криму було затримано 9 громадян України, серед яких був Андрій Захтей. Співробітники окупаційного ФСБ звинуватили їх в диверсійній діяльності на півострові в інтересах структур Міноборони України.
  • Його затримали у серпні 2016 в районі Армянська. Тоді ФСБ заявила про проникнення до Криму української диверсійної групи, внаслідок перестрілки з якою загинули двоє російських військових.
  • За версією звинувачення, Захтей, який займався у Криму приватним візництвом, мав зустріти групу та забезпечити її переміщення по півострову.
  • Окупаційний Верховний суд Криму засудив його за звинуваченнями у підготовці диверсії з використанням зброї до 6,5 років позбавлення волі.
  • Захтей заявляв про тортури, яких зазнав під час затримання та слідства.
  • Він визнав провину щодо власної участі, не називаючи нікого з інших фігурантів справи, і підписав угоду зі "слідством". Російського громадянства, яке він отримав після того, як переїхав до Криму, Захтей був позбавлений за рішенням "суду" влітку 2017 року.
  • У жовтні 2022 року Андрія Захтея у виправній колонії суворого режиму N1 м. Сімферополя в окупованому Криму помістили на 10 діб "в яму" — карцер у підвалі колонії, за нібито порушення режиму.
  • Міжвідомча комісія визнала його політв'язнем після повторного звернення його дружини.

На початок