У Львові протягом однієї ночі лікарі здійснили кілька трансплантацій органів. Вперше в Україні медики виконали одночасну трансплантацію підшлункової залози та нирки. Їх отримала дружина військового ЗСУ.Разом з тим лікарі виконали ще три трансплантації: легень, серця та печінки. Про це повідомили у Першому ТМО Львова.
Олена Ткачук — медсестра з Рівенщини. Жінка з 5 років хворіла на цукровий діабет. Підшлункова залоза Олени не виробляла інсулін. Після народження дитини в жінки почали відмовляти і нирки.
"Народила дитину і тоді почалися проблеми із нирками. Коли дитині було 9 років, пішла на діаліз. Взагалі, лікарі мені казали, що якщо я буду народжувати, то в майбутньому я піду на діаліз, але я була до цього готова. Я вважаю, народження дитини — важливіше. Для мене в пріоритеті було народити дитину", — розповідає пацієнта Олена.
Протягом 6 годин Олені трансплантували підшлункову залозу. З цією операцією львівським лікарям допомагали київські колеги, адже трансплантація цього органу вважається одним із найскладніших у світі оперативних втручань. Ще дві години медики пересаджували жінці нирку. За словами лікарів, нові органи почали працювати, ще коли Олена перебувала на операційному столі.
Підтримати Олену приїхав її чоловік. Він військовий — захищає Україну на Сході. Але на час операції перебував у відпустці.
"Вона була постійно заклопотана поїздками на гемодіаліз. Останнім часом опускалися руки. Але я казав, що в нас все вийде. І в нас вийшло", — каже чоловік Олен Юрій
Сьогодні, 4 травня, в Олени День народження і її виписують із лікарні. За словами медиків, вони задоволені перебігом реабілітації Олени. Жінка впевнено ходить, сама їсть та пробує робити розминку.
"Органи працюють, цукор тримається на рівні 5-6 мілімоль на літр. Нирка так само працює. В неї аналізи, як у здорової людини. Я рахую, що це велике досягнення", — говорить завідувач Центру трансплантології Максим Овечко.
Олена каже, тепер хоче більше часу проводити із дочкою та чоловіком, а також вийти на роботу, яку була змушена покинути через хворобу. А ще Олена мріє про подорож з родиною.
Також тієї ночі медики пересадили ще три органи. Чоловікові з Донеччини — легені. В чоловіка була кістозна гіпоплазія обох легень. Він три роки жив на кисневій підтримці.
43-річному жителю Закарпаття трансплантували печінку. В нього був цироз. Він пережив сім внутрішніх кровотеч, коли за статистикою вже після третьої людина не виживає.
48-річному львів'янину медики пересадили серце. У нього — кардіоміопатія. Серце не могло перекачувати кров, існував ризик зупинки серця в будь-який момент.
Всі органи людям пересадили від одного посмертного донора.
"Донор — житель Нововолинська, 42 роки. Важкий внутрішньомозковий інсульт став причиною смерті мозку. Проведена констатація, процедура діагностики", — каже заступниця генерального директора з Анестезіологічної служби Наталія Матолінець.
Родичі чоловіка погодились на донорство.
Що відомо про трансплантацію органів у Львові
- У лікарні швидкої допомоги пересадку органів почали робити з лютого 2020 року.
- У Львівській лікарні швидкої медичної допомоги вперше провели трансплантацію серця у ніч проти 4 липня 2020 року.
- За півтора роки, у медзакладі зробили 54 трансплантації — це пересадка нирок, печінки, серця.
- Уся процедура пересадки для пацієнтів є безкоштовною. Її оплачують завдяки пілотному проєкту із державного бюджету.
- 25 серпня 2021 року у Львові відкрили Центр трансплантології.
- Протягом 2022 року у Львові провели 97 трансплантацій органів. Медичні команди пересадили 7 сердець, 12 печінок та 78 нирок.
Читайте також
"Одне з важливих досягнень 2022 року": у Львові трохи більше ніж за місяць провели 5 трансплантацій печінки
Вперше в Україні: львівські хірурги використали шкіру від посмертного донора для однорічної дитини