У Львівському апеляційному суді відбулись судові дебати. Йдеться про слухання у справі про розстріли людей у Києві на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. Судове засідання відбулось у Святошинському суді столиці. Потерпілі давали свідчення через відеозв’язок.
На засіданні виступила донька Героя Небесної Сотні Миколи Дзявульського Оксана Саліванчук.
"Мій тато був учасником Революції гідності від перших днів. Бути осторонь він не міг. Він був вчителем. Він хотів майбутнього світлого для своїх дітей", — каже Оксана Саліванчук.
Враховуючи важкість злочину, донька Героя Небесної Сотні попросила для підсудних довічного ув’язнення.
"Той клятий снайпер розумів, що просто поранивши його не зупинити, тому друга куля була в серце, яка розірвала всі внутрішні органи. Його смерть була важкою, але він помер з усмішкою на устах, тому що він зробив все, що міг для України. Він дуже любив життя, але Україна для нього була понад усе. І тому міра ув’язнення – довічне ув’язнення буде саме те", — додає Оксана Саліванчук.
Також свідчення давав батько загиблого Героя Небесної сотні Володимира Жеребного. Чоловік також вимагає для винуватців довічного ув’язнення.
"Кожен раз, коли ми приходимо на судові засідання ми, родини, напевно, по-новому переживаємо катування, бо інакше то неможливо назвати зі сторони підсудних, які цинічно, нахабно, дивлячись нам в очі...хоча би якась краплинка була в них совісті і співчуття", — каже Микола Жеребний.
Судова тяганина стосовно цієї справи триває вже восьмий рік. Наталія Дигдалович, дружина загиблого Героя Небесної Сотні, вважає, що справу штучно затягують.
"Терміни закінчуються і, можливо, ми повмираємо, нам буде цікаво, я не знаю на що вони сподіваються. Власне вже дуже багато батьків, дружин повмирали. Вони ніколи не дізнаються правди і, мабуть, тої справедливості ніколи не відчують, це дуже прикро", — каже Наталія Дигдалович.
На попередніх засіданнях прокуратура просила довічне позбавлення волі для п'ятьох колишніх співробітників київського полку "Беркут" — Павла Аброськіна, Сергія Зінченка, Олега Янішевського, Сергія Тамтури та Олександра Маринченка.Їх обвинувачують у перевищенні службових повноважень, теракті, перешкоджанні мирним мітингам, умисному вбивстві та замаху на вбивство, розкраданні та приховуванні зброї після скоєння злочину.
Що відомо
- Справа про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо ексбійців "Беркута" надійшла до суду у 2015 році спочатку щодо двох обвинувачених — Павла Аброськіна і Сергія Зінченка. Згодом, у 2016-му році, цю справу об’єднали з обвинуваченням Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і Олега Янішевського і почали слухати спочатку.
- 29 грудня 2019 року відбувся обмін полоненими. В Україну повернули 76 осіб, яких тримали в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 утримуваних осіб, зокрема п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
- Київський апеляційний суд перед обміном звільнив з-під варти 3 ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 осіб на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. З-під варти відпустили Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
- Суд також скасував домашній арешт двом іншим колишнім беркутівцям, обвинувачуваним у цій справі — Тамтурі й Маринченку. Їх усіх звільнили під особисте зобов’язання.
- Згодом адвокат Олександр Горошинський поінформував, що до Києва повернулися двоє ексберкутівців — Маринченко і Тамтура, яких передали до ОРДЛО в межах обміну утримуваних осіб.
- Маринченко і Тамтура заявили, що будуть і надалі брати участь у судових засіданнях у справі розстрілів на Майдані.
- 20 жовтня 2020 року Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук трьох ексберкутівців, обвинувачених у рамках справи щодо розстрілів на Інститутській у Києві в лютому 2014 року — Янішевського, Зінченка та Аброськіна. 25 листопада суд виділив матеріали щодо них до розгляду в окремому провадженні та зупинив його до розшуку цих 3 осіб.
- 19 травня 2021 року суд поновив провадження щодо трьох ексберкутівців.
- У червні 2021 року Святошинський районний суд столиці 2 червня дозволив заочний судовий розгляд справи про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року. Обвинуваченими у цій справі є ексбійці "Беркута" Павло Аброськін, Сергій Зінченко і Олег Янішевський. Суд також об'єднав це провадження зі справою проти двох ексберкутівців, які повернулись після обміну, а саме Олександра Маринченка і Сергія Тамтури.
- Вранці 5 липня розпочалося засідання у Святошинському суді, де вже кілька років слухається справа 5 ексберкутівців, яких звинувачують у розстрілах протестувальників на вулиці Інститутській 20 лютого. Сторони перейшли до дебатів
- 19 липня 2022 року у Святошинському районному суді столиці відбулися судові дебати — виступи потерпілих у справі про вбивства людей 20-го лютого 2014 року під час Євромайдану.
- 6 вересня у Святошинському районному суді Києва продовжились судові дебати у справах Майдану. На засіданні виступили двоє потерпілих — Святослав Колесников та Віталій Гуков.