"Тихий убивця": кардіологиня з Луцька розповіла про небезпеку гіпертонії і як від неї вберегтися

"Тихий убивця": кардіологиня з Луцька розповіла про небезпеку гіпертонії і як від неї вберегтися

Ексклюзивно

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожен четвертий чоловік та кожна п’ята жінка у світі страждають на гіпертонію, або як всі звикли казати “мають підвищений артеріальний тиск”. В Україні, за даними загальнонаціонального дослідження третина населення мала підвищений артеріальний тиск, гіпертензію або приймала препарати для зниження тиску.

До Всесвітнього дня боротьби з артеріальною гіпертонієюГіпертонія або її інша назва артеріальна гіпертензія — це захворювання серцево-судинної системи, що проявляється систематичним підвищенням артеріального тиску. Суспільне поспілкувалося з завідувачкою кардіологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Вікторією Мартинюк. Лікарка дала поради, на що звернути увагу людям та як правильно діяти при високому тиску.

Завідувачка кардіологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Вікторія Мартинюк
Завідувачка кардіологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні Вікторія Мартинюк. Суспільне Луцьк

Що таке артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія це хронічне захворювання, яке проявляється підвищенням артеріального тиску вище 140 на 90 мм рт. ст. Зі слів Вікторії Мартинюк, підвищений тиск — найрозповсюдженіше серцево-судинне захворювання і стосується 35 % дорослого населення.

"Серцево-судинні захворювання уже багато років поспіль займають перше місце в структурі загальної смертності. Артеріальна гіпертензія та атеросклероз – основні, головні чинники серцево-судинних подій. 40% пацієнтів не знають про те, що вони мають артеріальну гіпертензію. Лише 45% лікується з приводу артеріальної гіпертензії, і лише 14 % досягаються нормованого артеріального тиску", — зазначила завідувачка кардіологічного відділення.

Симптоми артеріальної гіпертензії

Зазвичай артеріальна гіпертензія минає на початках безсимптомно. "Недарма її називають "тихим убивцею", лише тоді, коли з’являються перші симптоми, а це говорить про те, що йде ураження органів – мішеней, зокрема судинок мозку, серця, очей і нирок", — говорить лікарка.

До основних проявів хвороби належать: головний біль, запаморочення, потемніння в очах, шум у вухах, задишка при ходьбі і набряки ніг.

Чому артеріальна гіпертензія небезпечна

"Артеріальна гіпертензія заводить каскад негативних реакцій в органах-мішенях, якщо цей каскад заводиться в судинах мозку, то енцефалопатія що прогресує приводить до інсульту, якщо цей каскад заводиться у судинах серця, то коронарний атеросклерозАтеросклеротична хвороба серця — різновид ішемічної хвороби серця. Виникає найчастіше після атеросклерозу коронарних артерій. Хвороба характеризується відкладенням на стінках коронарних артерій холестерину, що призводить до порушення кровообігу і відмирання тканин. призводить до інфаркту міокарда", — перелічує Вікторія Мартинюк.

Також під "ударом" — нирки. Щорічно в Україні фіксується 50 тисяч інфарктів і 145 тисяч інсультів, додала лікарка.

Як уникнути ускладнень артеріальної гіпертензії

  • Уникати тютюнокуріння;
  • Зменшити вживання алкоголю;
  • Робити дозовані фізичні навантаження;
  • Контролювати масу тіла;
  • Дотримуватися дієти.

Лікування артеріальної гіпертензії

Зі слів завідувачки кардіологічного відділення, медикаментозне лікування артеріальної гіпертензії поділяється на дві основних групи. Перша група – це препарати, які пацієнти вживають постійно. Друга група – це протикризові препарати, які застосовують для зниження артеріального тиску.

"Лікування артеріальної гіпертензії не просте, — каже Вікторія Мартинюк. — За один візит пацієнта до лікаря визначити, яке має бути лікування звичайно складно, кожному пацієнту виводимо медикаментозний маршрут і пропонуємо зустрічатись на переоглядах через певний проміжок часу, для того, щоб бачити, чи схема лікування підходить".

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок