"Не переживав — вб’ють так вб’ють": розповідь звільненого з полону пастора з Маріуполя, який лікується у Луцьку

"Не переживав — вб’ють так вб’ють": розповідь звільненого з полону пастора з Маріуполя, який лікується у Луцьку

Ексклюзивно

У перший день повномасштабного вторгнення 65-річний Анатолій Волошин з Маріуполя Донецької області, який був пастором однієї з церков, вступив у тероборону, склав присягу і взяв до рук зброю.

У березні 2022 року чоловік отримав поранення, а у травні того ж року потрапив російський полон, де пробув 10 місяців.

Анатолій Волошин, який зараз проходить реабілітацію в одному з госпіталів Луцька, розповів Суспільному про життя у довоєнному Маріуполі, поранення та перебування у полоні, а також про капеланську місію, яку не покинув після пережитого.

"Батьківщина там, де твоє серце"

"Я українець і серце моє в Україні. Як би там, хто там би не казав, що зрадив Батьківщину. Батьківщина там, де твоє серце", — каже Анатолій Волошин, який народився в Росії, у 5 років з батьками переїхав жити в Україну.

З 1977 року і до повномасштабної війни чоловік жив і працював машиністом бульдозера в Маріуполі Донецької області. "Було місто схоже на європейське. Якби не прийшла визвольна "орда", то Маріуполь змінювався б на краще", — говорить він.

З 35 років Анатолій Волошин був пастором однієї з маріупольських протестантських церков.

Історія звільненого з полону 65-річного пастора з Маріуполя Анатолія Волошина
65-річний пастор з Маріуполя, який 10 місяців пробув в російському полоні. Анатолій Волошин

В 62 роки склав присягу та взяв до рук зброю

З 2014 року, за словами Анатолія Волошина, у Маріуполі було чутно вибухи, адже за 20 кілометрів проходила лінія розмежування. 23 лютого 2022 року надвечір після гучної канонади чоловік записався у місцеву тероборону.

"Я розумів що йде навала, бо ці нелюди прийшли й почали стріляти. Тому вирішив, що буду захищати Україну. 62 роки мені було, як я склав присягу і взяв в руки зброю", — пригадує пастор.

У перші дні та тижні повномасштабної війни чоловік працював на екскаваторі. Каже: під постійні звуки вибухів копав по ночах траншеї на околицях Маріуполя: "Світла взагалі не вмикали й навпомацки копав. Не видно було нічого. Але й страху ніякого не було. За себе не переживав — вб’ють, так вб’ють".

Осколок зупинився за декілька сантиметрів від серця

14 березня 2022 року Анатолій Волошин ввечері повертався з завдання, коли біля авто неподалік воріт Азовсталі розірвався снаряд. Він отримав поранення й дивом залишився живим.

"Мені поранили руку, розірвало м'язи, але кістки не пошкодило, — каже чоловік. — Осколок зайшов у груди, зламавши ребра, але зупинився за кілька сантиметрів від серця. Лікарі, коли зробили мені операцію і віддали цей осколок, сказали, що я народився в сорочці".

Історія звільненого з полону 65-річного пастора з Маріуполя Анатолія Волошина
Поранена рука Анатолія Волошина. Анатолій Волошин

Після поранення Анатолія Волошина перевезли в бункер Азовсталі. Там пастор пробув до 17 травня, дня, коли потрапив у російський полон.

"Прилітати почали дуже потужні бомби, і підвали, бункери ходили, як корабель на хвилях. 17 травня нам кажуть, що прийшов наказ Головнокомандувача скласти зброю для того, щоб зберегти життя і вийти в полон", — розповідає чоловік.

"Якщо вірувати й бути оптимістом, то легше виживати"

З 18 травня 2022 року Анатолій Волошин перебував в Оленівці. Через три тижні його перевезли у тюрму Луганської області.

"Там українці працювали, але оці "перевзуті". Коли ми їхали по Луганській області, я бачив, що там розруха повна і з 2014 року стоять ці будови розбиті. І вони не відновили нічого. Все як було, так і залишилося", — каже експолонений.

У російському полоні пастор був 295 днів. Навіть там, зізнається, не втрачав віри й надії, а ще – морально і психологічно підтримував українців, з якими довелося перебувати у неволі.

Історія звільненого з полону 65-річного пастора з Маріуполя Анатолія Волошина
Анатолій Волошин. Суспільне Луцьк

"Ні про що не шкодую"

З російського полону Анатолія Волошина звільнили торік у березні. Чоловік вже переніс дві операції на руці, зараз проходить реабілітацію у Луцькому госпіталі.

"Ні про поранення, ні про полон не шкодую. Я пішов би все одно. Переоцінки великої в мене немає. Я сприйняв це, як науку і зрозумів, де є друзі, рідні, а де вороги", — зізнається експолонений пастор.

Історія звільненого з полону 65-річного пастора з Маріуполя Анатолія Волошина
Анатолій Волошин після операції на руці в Інституті травматології та ортопедії у Києві, травень 2023 року. Анатолій Волошин

Анатолій Волошин каже: після пережитого пасторської місії не покинув. Тепер у складі капеланського батальйону "Маріуполь" підтримує військових на передовій.

"Торік їздили під Лиман, в той край, де Слов'янськ, Краматорськ. Там допомагали бійцям. Молюсь за всіх хлопців, які захищають Україну. Бажання, щоб все це скінчилося якнайшвидше", — додав Анатолій Волошин.

Термінові новини читайте в Telegram та Viber Суспільного Луцьк.

На початок