У щорічному світовому рейтингу IQAir World Air Quality у 2024 році Київ увійшов до 35 столиць світу з найкращими показниками стану повітря.
Про це повідомив директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександр Возний.
Зазначається, що місто знаходилося у "зеленій зоні" на 33 місці і розташувалося між Амстердамом (Нідерланди) та Кіто (Еквадор). У КМДА зауважили, що із 2022 року Київ втретє опиняється в "зеленій зоні" рейтингу.
Для цьогорічного звіту вчені IQAir проаналізували дані з понад 40 000 станцій моніторингу якості повітря в 8954 місцях у 138 країнах, територіях і регіонах. Лише 17% міст світу відповідають вимогам ВООЗ щодо забруднення повітря. П'ятіркою найбільш забруднених країн минулого року стали: Чад, Бангладеш, Пакистан, Демократична Республіка Конго, Індія.
Бірніхат (Індія) був найбільш забрудненим столичним регіоном, найчистішим містом світу визнали Маягуес у Пуерто-Рико, а серед великих міст США найкраще повітря в Сіетлі. У країнах Південно-Східної Азії рівень забруднення знизився, хоча проблеми через лісові пожежі й погодні умови залишаються. Океанія залишається найчистішим регіоном, де майже 60% міст відповідають нормам ВООЗ.
За словами Возного, минулого року майже 75% часу загальний рівень забрудненості повітря в Києві був низький або дуже низький. Це означає, що переважну більшість часу кияни дихали чистим повітрям. Серед причин забрудненості були, зокрема, метеорологічні умови, транскордонний вплив, пожежі в екосистемах міста та області, російські обстріли.
"Водночас слід враховувати, що показники, які відображаються в режимі реального часу, свідчать лише про поточний стан якості атмосферного повітря та не відображають загальної тенденції за весь рік", — сказав Возний.
У КМДА нагадують, що у Києві функціонує найбільша в Україні автоматизована система моніторингу якості повітря. За її роботу відповідають 53 пункти спостереження європейського зразка: 46 індикативних та 7 референтних пунктів. Дані з датчиків фіксуються щохвилини, зберігаються на сервері та виводяться в режимі реального часу на сайт https://asm.kyivcity.gov.ua/ та в застосунок Київ Цифровий.
У лютому-березні цього року кілька днів поспіль у Києві фіксували високий рівень забрудненості атмосферного повітря. Ймовірною причиною тимчасового погіршення стану повітря називали пожежі в екосистемі Київської області та метеорологічні умови (зокрема, низька швидкість вітру). Це сприяло накопиченню та утриманню шкідливих домішок у приземному шарі повітря.
Серед інших чинників — стаціонарні джерела забруднення, як ТЕЦ, заводи. А ще наслідки після російських атак і робота генераторів.