Київські митники вилучили із посилки, яку хотіли відправити у Болгарію, частини зубів мамонтів. В описі зазначалося, що це — декоративні елементи. Об'єкти рідкісні, мають, зокрема, культурну та наукову цінність.
Про це повідомляє пресслужба Київської митниці.
Митники виявили 13 пластин з оригінальним, незвичайним візерунком під час контролю міжнародного поштового відправлення. Воно прямувало з України до Болгарії. Відправник-львів'янин задекларував пластини як тринадцять заготівок для рукоділля.

За висновками експертів Національний науково-природничий музей НАН України, ці пластини — 13 зразків, які виготовлено з 11 різних зубів мамонтів (мамутів). Зуби зафіксовані епоксидною смолою та розрізані по горизонталі. Тваринам, яким належали зуби, було від 15 до 60 років — час, коли з'являються, стираються та замінюються корінні зуби цих тварин.

"Геологічний вік цих знахідок варіюється від середнього плейстоцену (до палеоліту) до кінця плейстоценової епохи, тобто 774–11,7 тисяч років тому", — йдеться у повідомленні.
Фахівці також встановили, що внаслідок обробки зубів зруйнувалася їх первинна форма. Тому частина цінної інформації палеонтологічних зразків втрачена. Експерти зауважили, що такі дії несуть непоправну шкоду науці, адже втрачається інформація про видове різноманіття хоботних в плейстоцені (до палеоліту).

"Попри це, об'єкти рідкісні, мають культурну, наукову, музейну та освітню цінність. Фахівцями рекомендуються до внесення до Музейного фонду України та/або Державного реєстру національного культурного надбання", — зазначається у повідомленні.

Правоохоронці склали протокол та вилучили зуби. У митниці також зауважили, що це не перший випадок вилучення зубів мамутів, яких виявили у посилках протягом року. Раніше у відправленні знайшли цілий зуб мамута, якого намагалися відправити з Івано-Франківщини до Катару, а також 6 важких декоративних пластин, виготовлених з двох корінних зубів двох різних мамутів, які прямували з Полтави до США.
Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України
Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив. Також за кордон хотіли вивезти камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб.
Знайшли митники у посилці і зуб кашалота, що знаходиться під захистом Вашингтонської Конвенції CITES. Його хотіли переправити до США. Зуб має певну наукову, музейну та освітню цінність і науковці рекомендують внести його до Музейного фонду України.
Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.
Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.
Ще митники виявили у посилках, що прямували до США та Великобританії, унікальні історичні скарби періоду Римської імперії: срібні монети та навершя давнього списа. Артефакти намагалися вивезти з країни під виглядом сувенірів.
З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Також митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.
Також на митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото.
Ще митники завадили нелегальному переправленню за кордон в міжнародному відправленні шолома пожежника 30-х років минулого століття, який має культурну та історичну цінність. Цю пожежну каску намагалися вивезти з Києва до Шотландії.
У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.