Рідні військових десантно-штурмових бригад (ДШБ) зібралися на акцію у Києві. Кілька сотень родичів та близьких українських полонених 6 січня прийшли до координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими з вимогою, щоб їхніх рідних шукали та включали в списки на обмін.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
За словами учасників акції, від початку повномасштабної війни з полону вдалося повернути 159 десантників штурмових військ. Також вони кажуть, що з рідними зовсім не проводять діалогу, а ще місяцями про них немає ніякої інформації, а інколи й роками.
"За три роки повномасштабного вторгнення з 95 ДШБ обміняно аж 11 людей. Ви розумієте, наскільки це катастрофічна цифра на фоні десятитисячної бригади. Підтверджених у полоні у нас також критично мало. І навіть ті, хто підтверджені в полоні, таке відчуття, що вони в списках на обмін в самому кінці", — сказала представниця родин безвісти зниклих і полонених 95 ОДШБ Тетяна Гойдик.


Люди тримали у руках емблеми військових бригад, фото своїх рідних і плакати з написами: "Полон вбиває. Поверніть наших хлопців додому!", "Безвісти зниклі не забуті! Поверніть брата додому", "Знайдіть та поверніть живим нашого тата", "Зниклі безвісти — це герої, які мають бути знайдені, а не забуті!" тощо.

Віра Борисівна шукає брата. За її словами, він зник 29 червня 2022 року. Військовий пішов на завдання і не повернувся. Півтора року він вважався безвісти зниклим, потім його статус змінився на полоненого. Ніякої інформації про те, де чоловік знаходиться і який у нього стан здоров'я наразі немає.
"Прийшли нагадати про наших рідних — десантників. Тому що третій рік десантників досі немає в обмінах. І хочемо, щоб штаб щось зробив для цього", — сказала Віра Борисівна.


Артем прийшов підтримати українських полонених і, зокрема, свого дядька. Чоловік зник безвісти на початку повномасштабного вторгнення. Родичі зверталися до координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими та Міжнародного комітету Червоного Хреста, але там відповіли, що ніяких даних немає.
Учасниця акції Марія розповіла, що її чоловік зник безвісти 24 серпня у Новоградівці на Донеччині.
"За нашу бригаду взагалі не відомо. В нас бригада 1004, якої взагалі нема, ні по пошуку не можна додати, ніде. Спочатку сказали, що ми були прикомандировані до 25 ДШВ. Там кажуть, ні, нас не було. Ось ми намагаємося якось дізнатися якусь інформацію", — сказала Марія.

Олена прийшла на акцію із синами. Її чоловік і батько дітей зник безвісти.
"Інформації ніякої не отримували. Мобілізували його у травні, після навчання відправили у 79 десантно-штурмову бригаду і під час виконання бойового завдання він зник у серпні 2024 року", — сказала Олена.

Учасниця акції Віра розповіла, що її чоловік із 25 окремої повітряно-десантної бригади. Він зник на початку березня.
"Коли ми звертаємося до органів, нам приходять стандартні відповіді, що наразі ніякої наявної інформації в них немає стосовно кожного захисника. Куди б ми не писали, куди б не зверталися — "інформації немає, чекайте, ми шукаємо, ми робимо", — але де результат цієї роботи? За останні роки їх повернули лише одиницями, якщо вони є в обмінах, то одна, дві, три, чотири, людини. А ми хочемо бачити роботу саме по десантно-штурмовим військам. Тому що вони завжди на штурм йдуть перші, а в обмін потрапляють останні", — сказала Віра.

Рідні військових передали всередину будівлі координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими списки з інформацією про армійців різних бригад ОДШБ, а також лист із вимогами. З координаційного штабу для діалогу вийшов представник Олександр Очеретяний. За його словами, відомство робить усе можливе для повернення полонених.
"Для координаційного штабу кожен громадянин важливий, не все від нас залежить, ми подаємо (списки для обміну — ред.). Все залежить не тільки від нас, від нашої сторони, вони віддають кого вважають за потрібне, аби робити маніпуляцію", — сказав Очеретяний.
За словами учасників акції, вони не отримали конкретної відповіді на свої запитання, тому будуть виходити на подібні акції і надалі, щоб боротися за своїх рідних і щоб держава і суспільство за них не забули.
Що відомо про обміни полоненими
30 грудня 2024 року відбувся обмін полоненими між Україною та Росією в результаті якого з російського полону повернули 187 військовослужбовців ЗСУ, а також двох цивільних. Це 59-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед звільнених — захисники "Азовсталі", військовослужбовці з Чорнобильської АЕС та острова Зміїний, а також бійці, які потрапили в полон на різних напрямках фронту.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов зазначив, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими провів 59-й обмін полоненими між Україною та РФ від початку повномасштабного російського вторгнення та 11-й у 2024 році. Загалом з 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців. За 2024 рік вдалося повернути з російського полону додому в Україну 1358 людей, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Раніше Зеленський інформував, що станом на 21 жовтня Україна змогла повернути з російського полону загалом 3767 людей. Майже всі вони потребували тривалого лікування та реабілітації.
18 жовтня Україна провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових. До того попередній обмін військовополоненими між Україною та РФ відбувся 14 вересня. Тоді Україна повернула 103 полонених, з них 23 "азовців".
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей. 8 листопада в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування за посиланням, воно займе до 5 хв вашого часу. Дякуємо!