Сьогодні, 5 січня, у Києві відбулася традиційна акція "Не мовчи, полон вбиває!". Цього разу люди зібралися на проспекті Академіка Глушкова біля ВДНГ.
Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного.
Традиційно учасники акції таким чином хочуть привернути увагу влади й суспільства до проблеми повернення українських захисників з російського полону.


Одна із учасниць акції Карина розказала, що в неї влітку загинув брат. Наразі багато його побратимів знаходяться в полоні.
"Я маю стояти тут, бо вони стояли за нас там, в Маріуполі і досі стоять на фронті. Тому це мій обов'язок бути тут, підтримувати сім'ї. Я знаю, як це важливо, коли тобі болить і коли поруч з тобою стоїть людина, яка співпереживає і співчуває. Це дуже важливі почуття, які мають бути в кожного українця в даний момент. Якщо не ми, то хто має про це нагадувати, хто має транслювати наш біль, нашу боротьбу, нашу силу? Так ми ще раз наголошуємо, що ми не самі, ми поруч стоїмо, підтримуємо один одного і так буде допоки останній воїн не буде вдома", — сказала Карина.


Люди тримали у руках емблеми військових бригад, фото своїх рідних і плакати з написами: "Вони врятували Україну, а хто врятує їх?", "Я — голос полонених, а ти?", "Де мій тато?", "Будь їхнім голосом! Будь їхнім криком!" тощо.
Один із учасників акції Давид, розповів, що вже кілька разів був на таких акціях. Його тато вважається безвісти зниклим.
"(Прийшов на акцію — ред.), тому що війна. Тому що треба шукати тата", — сказав Давід.

"Такі акції це, в першу чергу величезна підтримка їм (полоненим — ред.), коли вони повертаються і бачать, що стільки людей їх чекало і про них не забули, і про них турбуються. Також це велика підтримка сім'ям — вони бачать, що вони не одні, що це на слуху у людей. Також це нагадування тим, хто просто їздить, відпочиває — таке велике скупчення людей, це привертає увагу", — сказала Дар'я.
На акцію "Не мовчи, полон вбиває!" зібралися не лише родичі і близькі полонених та зниклих безвісти, а й просто небайдужі люди. Водії машин, які проїжджали повз людей із плакатами, сигналили на підтримку.

30 грудня 2024 року відбувся обмін полоненими між Україною та Росією в результаті якого з російського полону повернули 187 військовослужбовців ЗСУ, а також двох цивільних. Це 59-й обмін з початку повномасштабного вторгнення Росії. Серед звільнених — захисники "Азовсталі", військовослужбовці з Чорнобильської АЕС та острова Зміїний, а також бійці, які потрапили в полон на різних напрямках фронту.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов зазначив, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими провів 59-й обмін полоненими між Україною та РФ від початку повномасштабного російського вторгнення та 11-й у 2024 році. Загалом з 2022 року з Росії вдалося повернути 3956 українців. За 2024 рік вдалося повернути з російського полону додому в Україну 1358 людей, повідомив президент України Володимир Зеленський.
Раніше Зеленський інформував, що станом на 21 жовтня Україна змогла повернути з російського полону загалом 3767 людей. Майже всі вони потребували тривалого лікування та реабілітації.
18 жовтня Україна провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових. До того попередній обмін військовополоненими між Україною та РФ відбувся 14 вересня. Тоді Україна повернула 103 полонених, з них 23 "азовців".
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей. 8 листопада в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.