Сьогодні, 8 грудня, у Києві відбулася традиційна акція "Не мовчи, полон вбиває". Цього разу люди зібралися на бульварі Тараса Шевченка.
Про це з місця події повідомила кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.
Щонеділі родичі, близькі і друзі військовополонених та зниклих безвісти військових на фронті збираються, щоб привернути увагу влади й суспільства до проблеми повернення українських захисників з російського полону.
"Я долучаюся кожної неділі починаючи із березня місяця. Я тут, аби нагадати суспільству, що полон триває і на жаль бійці в ньому гинуть. Тому ми маємо за них боротися. Також я тут, аби підтримати всіх, хто чекає. Я закликаю всіх, знайти хоча б годинку свого часу і в неділю прийти і підтримати, — сказала Діана.
Одна з учасниць акції Ольга розповіла, що в неї зник брат. Крайній раз вона з ним спілкувалася 14 липня.
"Він подзвонив мені вечері, каже: "Я їду на виїзд". 19-го зранку ми додзвонилися до побратимів і вони сказали, що він зник. З тієї пори нам про нього взагалі нічого не відомо", — сказала Ольга.
Дружина військовослужбовця 47 ОМБр Марина розказала, що її чоловік зник безвісти 17 червня 2023 року і до цього часу про нього нічого не відомо.
"Чоловік прийшов сам в бригаду, добровільно пішов. Він пішов з перших днів. Пішов захищати Батьківщину, всіх нас захищати", — сказала Марина.
"Я стараюся долучатися до акції практично кожного тижня, як тільки можу. Тому що я відчуваю максимальну потребу, тому що я відчуваю, що це одне з того, що я можу зробити, щоб пришвидшити перемогу. Для того, щоб про людей, які зникли безвісти, які в полоні, дізналися дуже багато людей. Ті яких ще не торкнулася війна, які не усвідомлюють наскільки це все серйозно, наскільки це все небезпечно", — сказала Олена, у якої зник безвісти батько.
Син Тетяни Артем служив у бригаді "Азов", він потрапив у полон у травні 2022 року і наразі російський суд призначив йому 22 роки ув'язнення. Про це жінка дізналася із російських повідомлень.
"Йому 24 роки. Бачила його крайній раз 6 грудня 2021 року. Вже 3 роки я не бачила свою дитину, не чула його голос з 9 травня 2022 року", — сказала Тетяна.
Учасники тримали у руках емблеми й прапори військових бригад, фото своїх рідних і плакати з написами: "Поверніть безвісти зниклих", "Народжені не для полону", "Пам'ятай якою ціною", "Твоя байдужість не залишає їм надії. Не мовчи!" тощо. Люди також приходили зі своїми домашніми тваринами.
Що відомо про звільнення полонених та зниклих безвісти
21 жовтня 2024 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що наразі Київ зміг повернути з російського полону загалом 3767 людей.
Україна 18 жовтня провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових. У той раз додому повернувся правозахисник, журналіст, активіст і співзасновник Центру прав людини ZMINA Максима Буткевича.
Попередній обмін військовополоненими між Україною та РФ відбувся 14 вересня. Тоді Україна повернула 103 полонених, з них 23 "азовців".
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей. 8 листопада в Україну повернули тіла 563 полеглих оборонців. 18 жовтня також вдалося повернути тіла 501 загиблого українського військового.