Верховний суд — після більше як пів року роздумів — визнав законним руйнування садиби Зеленських у Києві, яка отримала статус пам'ятки історії та архітектури. Тепер це рішення може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших пам'яток.
Про це розповів громадський діяч Дмитро Перов.
"Відповідне рішення, після більше як пів року роздумів, прийняла колегія суддів на чолі з Андрієм Рибачуком. Зокрема, суд визнав видачу містобудівних умов і обмеження на реконструкцію Садиби законним. І це, попри те, що будівля таки отримала статус пам'ятки історії та архітектури. А єдиним дозволеним видом робіт на памʼятках, згідно з законом — є виключно їх реставрація", — зазначив Перов.
Таке рішення колегія суддів ухвалила 19 листопада. Нині воно вже з'явилося у відкритому доступі.
За словами Дмитра Перова, суд відхилив касаційні скарги Київської міської прокуратури та ГО Спадщина (ініціатор присвоєння будівлі статусу памʼятки), щодо захисту та збереження Садиби Зеленських, 1890 р.
"Тепер це рішення може вплинути на формування правозастосовчої практики, а отже забезпечити підстави для руйнування й інших памʼяток", — йдеться у дописі посадовця.
Садиба Зеленських (вул. Олександра Кониського, 22) — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос тоді призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджувалось, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста. У липні 2024 року садибу Зеленських майже повністю зруйнували.
Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві
Увечері 19 липня 2024 року поліція отримала повідомлення, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.
У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.
Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.
Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.
23 липня правоохоронці оголосили підозру 32-річному співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку. У прокуратурі зазначили, що попри арешт історичної будівлі, підозрюваний залучив будівельну фірму, якій надав вказівку на демонтаж будівлі. Наступного дня йому обрали запобіжний захід. Михайлу Гречку визначили особисті зобов'язання.
За кілька днів після знесення будівлі, Мінкульт визнав садибу Зеленських пам'яткою архітектури. Об'єкт має бути занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України й до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва.
Водночас власник садиби Зеленських заявив про готовність відновити будівлю, яку будівельники почали зносити.