У Києві відбулася правозахисна акція "Порожні стільці". Її організували на підтримку журналістів, письменників, діячів культури та правозахисників, що зникли безвісти, були ув'язнені чи перебувають в полоні через війну Росії проти України.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
15 листопада світ відзначає День ув'язненого письменника, або День порожніх стільців. З 2018 року Український ПЕНУкраїнська громадська організація, створена з метою захисту свободи слова та прав авторів, сприяння розвитку літератури та міжнародному культурному співробітництву. Входить до мережі національних центрів Міжнародного ПЕН спільно з Центром громадянських свобод організовує цього дня правозахисну акцію, щоб нагадати про тих, хто не може бути вдома через російську агресію. Попередню акцію проводили у 2021 році.
"Тоді на стільцях були імена Нарімана Джеляла і Людмили Гусейнової. І сьогодні вони вже звільнені. І це доводить, що розголос все ж таки якось працює і допомагає звільняти політв'язнів. Цивільних ув'язнених лише за мінімальними підрахунками близько 7 тисяч", — каже організатор акції Максим Ситніков.

На акцію, зокрема, прийшла Олександра. Вона — сестра кримського художника та активіста Богдана Зізи. Стосовно нього 20 травня 2022 року росіяни порушили кримінальну справу. Чоловіка звинуватили у тому, що він облив будівлю окупаційної міськадміністрації Євпаторії фарбою та нібито намагався підпалити її. Суд РФ інкримінував йому "замах на теракт" і призначив 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

"Богдан зробив свій творчий акт в ніч з 15 на 16 травня. І вже на ранок прийшли затримувати його. Ми не знали, що він збирається робити цю акцію. Далі його затримали, його катували. Змусили давати свідчення проти себе. І таким чином інкримінували йому 4 терористичні статті", — розповіла Олександра.
За її словами, єдиний спосіб зв'язку з братом — це листування. Але після вироку листи стали приходити рідше. Жінка зазначила, що такі акції мають відбуватися, адже це не лише суспільний розголос, але і велика підтримка для політв'язнів.
"Я знаю по Богдану, що коли я передаю йому будь-яку підтримку від нашого народу, його це дуже тримає. Це дуже гарно впливає на його ментальний стан. Це також підтримка для мене і моєї родини. І також це дуже важливий аспект розголосу, щоб всі знали про політв'язнів", — каже Олександра.

Під час акції встановили стільці із іменами тих, хто зник безвісти, ув'язнений чи перебуває в полоні. На частині стільців напис "Ім'я невідоме", оскільки імена багатьох людей лишаються невстановленими.
Україна 18 жовтня провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових. У той раз додому повернувся правозахисник, журналіст, активіст і співзасновник Центру прав людини ZMINA Максима Буткевича.

Як повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими, "особливість" цього обміну в тому, що додому повернулися й ті українці, які отримали так звані "вироки" та були "засуджені" в РФ. Також 18 жовтня в Україну повернули тіла 501 загиблого українського військового.
Попередній обмін військовополоненими між Україною та РФ відбувся 14 вересня. Тоді Україна повернула 103 полонених, з них 23 "азовців".
21 жовтня 2024 року президент України Володимир Зеленський повідомив, що наразі Київ зміг повернути з російського полону загалом 3767 людей.