29 жовтня 2024 року родичі та близькі полеглих на фронті воїнів прийшли до Офісу президента, аби передати звернення до Володимира Зеленського. Вони стверджують, що зібралися, аби висадити дерева і продовжити Алею пам'яті захисників на вулиці Оранжерейній, а їм на заваді стали працівники муніципальної охорони, посилаючись на заборону від Київської міської держадміністрації.
Про це повідомляє з місця події кореспондент Суспільного.
На вулиці Оранжерейній зібралися близько 20 "муніципалів". Вони не дозволяли продовжувати Алею пам'яті захисників, яка була закладена 14 жовтня 2022 року, і висаджувати дерева на честь загиблих на фронті воїнів. Саме з такою ініціативою вранці туди прийшли чинні військові та родичі полеглих військовослужбовців. Обурені цим фактом, вони записали звернення до Володимира Зеленського та поїхали в Офіс президента, щоб особисто його передати. Вони закликали президента втрутитися у ситуацію. Звернення підписали понад 400 представників родин загиблих воїнів.
"Звернулися 400 родин загиблих Героїв... до київської влади про підтримку та участь у розширенні Алеї пам'яті захисників. Тут був запланований захід із висадження багряних кленів на честь наших загиблих воїнів.... Разом з тим реалізація даного заходу була заблокована міською радою. На сьогодні на Алеї пам'яті захисників України вже розміщено імена майже 500 наших полеглих Героїв", — йдеться у зверненні до президента.
Як розповіла Суспільному представниця родин полеглих воїнів Тетяна, муніципальна охорона чатує тут цілодобово.
"Тут стояла одна автівка з представниками муніципальної варти, а те, що зараз приїхала преса, то вони виклали ще один наряд і поліцію. Поліції я донесла інформацію про те, що ми тут збираємося робити... Що просто запишемо звернення до президента за підтримки наших військових", — розповіла жінка.
За її словами, з проханням продовжити Алею пам'яті захисників на цьому місті зверталися в КМДА і в Офіс президента, а також в посольства США, Німеччини й Великої Британії.
"Також в усі міністерства були подані звернення, заяви, підписи киян, багато організацій долучилися до цього, щоб допомоги у цій справі й дерева благодійники надали безплатно", — зазначила Тетяна.
Коли ж поліція на місці запитала в організаторів дозвіл на продовження Алеї пам'яті, виявилося, що такого документа у них із собою немає, розповів кореспондент Суспільного з місця події.
З Офісу президента до військових та родин загиблих воїнів вийшов представник департаменту з питань звернення громадян, який представився Олександром. Він пообіцяв сьогодні ж зареєструвати звернення про розширення Алеї Слави полеглих захисників на вулиці Оранжерейній.
"Ми обурені, що нам доводиться доводити, що це герої, що цю Алею не треба зносити. Нам доводиться доказувати, що ми можемо її просто деревами прикрасити. Розширити, поставити кілька стел пам'яті. Ми це усе робимо задля України, задля вільної держави, задля наших нащадків", — наголосили військові, які прийшли до Офісу президента, аби передати звернення про розширення Алеї пам'яті на Оранжерейній.
Це вже не перший скандал за останні дні навколо Алеї захисників на Оранжерейній. 21 жовтня міська влада опублікувала пояснення, що Алею зносити не будуть, після того, як у соцмережах з'явилася інформація, що зробити це хоче керівництво Лукʼянівського заповідника, бо вона розташована саме в межах цієї охоронної зони. Відреагували у КМДА і на обурення людей, що нібито там поруч хочуть встановити черговий МАФ. У пресслужбі столичної адміністрації запевнили, що Алея облаштована біля огорожі кладовища за погодженням із міською владою, а міський комунальний ритуальний магазин, про який йдеться як МАФ — це споруда на вході до заповідника, що розміщена там багато років. Магазин перебуває на балансі Державного історико-меморіального Лук’янівського заповідника. Будівля комунального ритуального магазину просто буде приведена до ладу, пояснили у КМДА.
Суспільне звернулося за коментарем до КМДА.