Оприлюднена Державною аудиторською службою інформація про те, що столичний метрополітен переплатив у понад 6 разів за транспортування подарованих вагонів з Польщі, виглядає "некоректною та маніпулятивною". Визначення компанії, яка здійснювала перевезення 60 варшавських вагонів метро, відбулося згідно з чинним законодавством.
Про це заявили у Київській міській держадміністрації, коментуючи висновки Державній аудиторської служби України щодо перевірки фінансової діяльності столичного метро, оприлюднені 3 жовтня.
Компанію, яка перевезла 60 варшавських вагонів метро у Києві обрали через електронну систему "Прозорро", відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі".
"Переможець відповідав усім зазначеним вимогам. Крім того, висновком Державної аудиторської служби України підтверджено відсутність порушень проведення цієї закупівлі", — йдеться у повідомленні.
Перевозили вагони метро автотранспортом. Це перший подібний досвід із перевезень подібних вантажів.
"Враховуючи сукупність усіх вимог, була сформована очікувана вартість закупівлі послуг", — зазначили у столичній адміністрації.
Після отримання коментарів від ДАСУ щодо нібито завищеної вартості, київський метрополітен також звернувся до відкритих джерел, на які посилається Служба, з проханням надати інформацію щодо підтвердження вартості відповідно до зазначених вимог.
Також зазначається, що підприємство надало всі необхідні документи, пояснення та зауваження під час проведення перевірки. Водночас Державна аудиторська служба України відхилила та не врахувала їх при формуванні звіту.
Як ми повідомляли напередодні, у Державній аудиторській службі заявили, що комунальне підприємство "Київський метрополітен" за послугу транспортування вагонів, безоплатно отриманих від Варшави, заплатило близько 160 мільйонів гривень. Тоді як ринкова вартість такого перевезення коштує близько 30 мільйонів гривень.
Також у відомстві зазначили, що підприємство-переможець, яке доставило вагони в Київ, очевидно дебютувало у сфері транспортно-експедиторських послуг. Перевезення вагонів з Польщі до Києва за договорами з "Київським метрополітеном" — його єдиний досвід в цьому напрямку, йдеться у висновках аудиторів.
Також у службі стверджували, що провести зустрічну звірку аудиторам не вдалося — їх не допустили на підприємство. Через що Держаудитслужба скерувала до Національної поліції відповідний лист про сприяння.
Що відомо про оновлення вагонів київського метро
На початку 2023 року Київський міський голова Віталій Кличко та мер Варшави Рафал Тшасковський підписали листа про співробітництво між метрополітенами обох міст. Йшлося про передачу польською столицею Києву 60 вагонів метро. Це та ж серія вагонів №717, які експлуатуються в українській столичній підземці.
Місту безкоштовно передали вагони російського зразка 81 серії. Перед відправкою до Києва з польських вагонів демонтували різне обладнання, яке не використовували в українському метро.
Перший зчеп із шести вагонів прибув до столиці наприкінці квітня 2023 року. Наприкінці жовтня до Києва прибув останній потяг із Польщі. З 1 листопада минулого року "зеленою" гілкою метро почав курсувати перший потяг, зчеплений із польських вагонів.
На початку квітня 2024 року на маршрут "зеленої" гілки столичного метро вийшов другий потяг з вагонів, які столиця отримала від Варшави.