На будівництво захисних споруд для Київської гідроелектростанції та гідроакумулювальної електростанції від обстрілів РФ "Укренерго" уклало 21 угоду на суму 372 млн грн.
Про це йдеться у дослідженні проєкту DOZORRO TI Ukraine щодо захисту енергетичних об'єктів України від російських атак.
Найбільший контракт на 77,8 млн грн уклали в липні 2023 року, і він стосувався розробки проєктно-кошторисної документації для будівництва підземної захисної споруди.
У серпні цього року "Укргідроенерго" повідомило про коригування документації за 30,4 млн грн, оскільки виникла необхідність підвищити рівень захисту до 3-го та виконати додаткові роботи.
"Утім, закупівлі на саме будівництво цієї підземної споруди в Prozorro поки не опублікували. Витрати на проєктну документацію та антидроновий захист досягли 262,4 млн грн", — йдеться у публікації.
26 серпня 2024 року армія РФ під час масованої атаки зачепила Київську гідроелектростанцію. Тоді посадовці запевнили, що критичних ушкоджень ГАЕС завдано не було.
Раніше директор "Укргідроенерго" Ігор Сирота розповідав, що Російській Федерації не вдасться зруйнувати дамбу Київської ГЕС, як це було з Каховською. Можливий найгірший сценарій — у разі значного пошкодження від ракет може статися спрацювання водосховища — люди в наближених населених пунктах залишаться без води. Також можливі "підтопленням підвалів в деяких районах Києва".
Як ми раніше повідомляли, до кінця року планується звести трирівневий захист 22 об’єктів енергетики України. Першим рівнем уже захищено 103 об’єкти у 21 області, прозвітувало Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури.
Що відомо про захист енергооб'єктів та будівництво нових потужностей
2 вересня 2024 року наглядова рада НЕК "Укренерго" звільнила голову компанії Володимира Кудрицького. Після голосування частина членів наглядової ради заявили про політичний тиск та написали заяви на звільнення.
Коли Кудрицький звітував про захист об'єктів Укренерго, у Наглядової ради не виникло питань щодо цього, розповів він в інтерв'ю Суспільному. За його словами, у понад 60 об'єктів Укренерго є захист другого рівня. Такий захист побудований виключно на підстанціях Укренерго.
Будівництво другого рівня завершується, до зими Укренерго буде мати високий рівень захисту мережі від "шахедів". Атака РФ 26 серпня показала, що ці сховища можуть витримати й ракетні удари, додав ексголова енергокомпанії.
У січні міністр Герман Галущенко заявив, що Енергоатом почне будівництво чотирьох нових реакторів. Міністр казав, що українські АЕС наразі забезпечують 60% генерації електроенергії.
11 червня президент України Володимир Зеленський на полях Конференції з відновлення України у Берліні заявив, що Україна до кінця 2024 року побудує до одного гігавата газової маневреної генерації та ще чотири гігавати у найближчі роки.
Колишня радниця міністра енергетики Лана Зеркаль заявила, що Україна до кінця року не зможе побудувати до одного гігавата газової маневреної генерації, а відповідна заява президента Зеленського у майбутньому вдарять по іміджу держави. У червні заступник міністра енергетики казав, що "декілька десятків МВт на сьогодні вже є", а Кудрицький після свого звільнення розповів Суспільному, що він знає лише про 60 МВт, які вже побудовано.
На початку вересня прем'єр-міністр Денис Шмигаль говорив, що профінансовано вже 600 МВт з "гігавата Зеленського".