16 вересня 2024 року на річці Десна якість води у місцях водозаборів Києва перебуває у межах норми. У пункті водозабору міста Бровари Київської області фіксується незначна зміна по хімічному споживанню кисню. Ризиків для здійснення водозабору немає.
Про це інформує пресслужбі Міндовкілля.
"У пункті водозабору міста Бровари фіксується незначна зміна по хімічному споживанню кисню з 28,37 до 33,2 міліграма на дециметр кубічний, при нормі 30 міліграмів на дециметр кубічний. Розчинений кисень вище норми, хоч і трохи знизився з 6,22 до 5,4 міліграма на дециметр кубічний", — йдеться у повідомленні.
У міністерстві також розповіли, що забруднення, яке рухається Десною, менш концентроване, ніж було на початку у річці Сейм та у точках відбору води річки Сейм на Чернігівщині.
"Перевищень за вмістом пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, летких органічних сполук, а також важких металів не виявлено. Загибелі риби не виявлено, фіксується потемніння води. По азоту амонійному, нітритах та хлоридах перевищень не зафіксовано", — зазначили у відомстві.
За даними Київводоканалу та оцінками науковців, очисні споруди Київводоканалу справляться із забрудненням у разі його доходження до точок водозабору. Тож якість води у кранах споживачів не зміниться та відповідатиме вимогам Державних санітарних норм і правил.
Водночас у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів попереджають, що кияни можуть відчувати неприємний запах від води з крана.
"Єдиний ризик - можливий запах. Однак для його усунення Київводоканалом заготовлено 120 тонн пилоподібного активованого вугілля. У випадку погіршення показників якості води у Десні Київводоканал застосовуватиме технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи", — запевняють посадовці.
Що відомо про забруднення річок Сейм та Десна
28 серпня, Київська ОВА повідомила, що Держекоінспекція Столичного округу не виявила перевищення норм органічних та мінеральних речовин в річці Десна в межах Київської області. Фактів мору риби не виявили.
Утім, населенню рекомендували не користуватися водою річки і заборонили там купатися і рибалити. Рішення пов'язане з погіршенням якості води в річці Сейм біля російського кордону, яка є лівою притокою річки Десна.
У Держагентстві меліорації та рибного господарства повідомили, що в річці Сейм на Чернігівщині та Сумщині виявили зокрема надмірну кількість амонію, внаслідок чого масово гине риба. За їхньою інформацією, російські військові з 14 серпня почали масштабне забруднення води. Ймовірно, вони скидали у Сейм відходи невідомих речовин.
Глава Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець зазначив, що через забруднення річки Сейм на Сумщині загрози питному водопостачанню населення немає. Питні водозабори з річок Сейм та Десна в Чернігівській та Сумській областях не здійснюються. Усі служби на місцях роблять усе, аби населення не постраждало.
Для контролю та локалізації ситуації посилено моніторинг якості води. Міндовкілля і надалі інформуватиме щодо ситуації з забрудненням на р. Сейм та Десна.
9 вересня виконувач обов'язків міського голови Чернігова Олександр Ломако розповів, що забруднення річок Сейм, а потім Десни сталося через знищення росіянами очисних споруд на території Курської області.