6 вересня під скульптурою "Батьківщина-мати" у Києві відкрилася виставка "...за межею свого рідного краю". Музей війни представив експозицію про оборонну операцію ЗСУ в Курській області. Також організатори презентували артефакти та документи XVIII–XX століття, щоб відтворити історичний портрет краю.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
Відкриття виставки приурочили до початку оборонної операції у Курській області. Рівно місяць тому, 6 серпня, туди увійшли українські військові. А за 10 днів на Курщину вирушила і музейна експедиція, яка документувала розвиток подій.
На виставці представили, зокрема, світлини з Суджі, їх зробив у експедиції фотограф музею Роман Пупенко.
Суджа у Курській області – повністю під контролем української армії, проте місто продовжують зачищати. Російська армія перекидає сюди малі диверсійні групи, які вдається знищити або взяти у полон.
Як розповів кореспондентам Суспільного фотограф Роман Пупенко, за чотири дні експедиції було зроблено понад 6 з половиною тисяч світлин, на виставку відібрали 26. Це зріз сучасної картини життя в прикордонних селах Курської області та м. Суджа, а також перенесення війни на територію РФ.
"Кожна фотографія має свій сенс, містить в собі історію. Люди які перебувають там, переживають таку ж ситуацію. На виставці надруковано 26 фотографій, загалом за 4 дні відрядження зроблено 6662 світлини. Ми дуже довго їх відбирали, аби максимально передати атмосферу. На деяких світлинах є люди в укритті, на інших — показано в якому становищі місцеві жителі, також церкви", — розповів Роман Пупенко.
Також на виставці представлені артефакти XVIII–XX ст., що відтворюють історичний портрет краю: картографічні, речові, писемні, фотодокументальні джерела з архівних та музейних колекцій підтверджують наявність її тісних історичних зв’язків з іншими землями Слобожанщини, розповіли у музеї.
Представлено також артефакти періодів української козацької колонізації, мазепинської доби, визвольних змагань початку XX ст. та становлення Радянського Союзу — коли відбувалося розмежування кордонів РСФРР та УСРР. Архівні матеріали свідчать про волевиявлення місцевих громад, яке було проігноровано. Жителі опинились у складі російської радянської республіки, "поза межею свого рідного краю".
Що відомо про оборонну операцію ЗСУ у Курській області
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події в Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 27 серпня 100 населених пунктів, у полон на цьому напрямку взяли 594 військовослужбовців з Росії.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.
2 вересня в інтерв'ю NBC News президент Зеленський сказав, що Україна утримуватиме території в Курській області протягом невизначеного часу, це частина плану перемоги.
Протягом першого місяця операції Збройних сил України в Курській області РФ російські війська втратили приблизно 6 тисяч солдатів убитими та пораненими. Україна на сьогодні контролює територію понад 1300 квадратних кілометрів, це понад 100 населених пунктів.
Головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський вважає Курську операцію ЗСУ успішною і наголосив, що наступ ЗСУ у російській області має п'ять ключових цілей.