Протягом двох років у Києві створили розгалужену систему послуг з підтримки ментального здоров'я громадян

Протягом двох років у Києві створили розгалужену систему послуг з підтримки ментального здоров'я громадян

За останні два роки у Києві створили розгалужену систему послуг з підтримки ментального здоров'я громадян. Йдеться про медичну допомогу від первинної ланки до спеціалізованих закладів.

Про це повідомляє директорка Департаменту охорони здоров'я Київської міської державної адміністрації Валентина Гінзбург.

За її словами, отримати психологічну допомогу можуть безоплатно та в повному обсязі всі без винятку містяни — як кияни, так і внутрішньо переміщені особи. Зокрема, за первинною психологічною консультацією потрібно звернутися до свого сімейного лікаря. Понад 1300 лікарів первинної медичної допомоги вже пройшли навчання за програмою ВООЗ mhGAP і надають базову психологічну допомогу.

За результатами скринінгу сімейний лікар може призначити обстеження і лікування, а за необхідністю — дати направлення до психіатра, психолога, психотерапевта, психофізіолога, нарколога, невролога тощо.

Також пацієнти можуть звернутися до лікаря-психіатра без направлення. Адже така допомога у столиці максимально наближена до пацієнта. Окрім спеціалізованих закладів (КНП "Клінічна лікарня "Психіатрія", КНП "Міський заклад з надання психіатричної допомоги"), профільні фахівці за графіком приймають у районних консультативно-діагностичних центрах.

Гінзбург нагадала, що після повномасштабного вторгнення російських військ у Києві зросла кількість людей, які потребували психологічної допомоги. Тож у червні 2022 року відкрили Київський міський кризовий центр.

В основі його роботи — авторська програма, розрахована на 4 тижні. Громадяни можуть відновити психічне здоров'я у стаціонарі. Тут допомагають:

  • людям, які пережили окупацію або евакуацію
  • тим, хто знаходився в зоні бойових дій
  • людям, яких переслідують обсесивні або суїцидальні думки
  • тим, хто пережив втрату близької людини
  • став жертвою фізичного/сексуального насильства або свідком насильницьких дій над іншими.

Проживання, харчування та допомога в Центрі — безкоштовні.

"Також з перших днів російської агресії у столиці організували надання дистанційної психологічної допомоги. Зателефонувавши, зокрема, за номером "телефону довіри" 0-800-50-12-12, можна проконсультуватися з фахівцем та отримати фахові поради і підтримку", — сказала Гінзбург.

У КМДА поінформували, як знайти медичний заклад, де можна отримати допомогу щодо психічного здоров'я:

  • зателефонувати до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77. Оберіть з'єднання з оператором та запитайте, де є найближчі заклади з фахівцями, які надають допомогу щодо психічного здоров'я та номери телефонів.
  • можна знайти самостійно заклади з договором із НСЗУ за допомогою онлайн-карти на дашборді "Надавачі медичної допомоги" за напрямом "Психологічна та психіатрична допомога", де зібрані всі надавачі за цим напрямом. Оберіть зліва в полі фільтрів область, населений пункт, рівень медичної допомоги (первинна, амбулаторна чи стаціонарна) та оберіть спеціалізацію лікаря. На карті залишаться медзаклади з телефонами і адресами, які відповідають введеним фільтрам. Перейти до дашборду можна за посиланням.

Програма медичних гарантій забезпечує всім українцям однаковий безоплатний перелік та доступ до медичних послуг. Більше про безоплатні медичні послуги, які можна отримати за Програмою медичних гарантій можна дізнатися в електронному посібнику "Гід по Програмі медичних гарантій для пацієнта 2024".

Загалом в Україні збільшується попит на психологічну та психіатричну допомогу, тому Національна служба здоров'я України разом з ВООЗ розробляла новий пакет послуг, щоб пацієнти могли отримувати консультації та психологічну допомогу на первинному рівні, у свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра.

Станом на січень 2024 року майже 1500 столичних лікарів первинної ланки пройшли навчання за спеціалізованою програмою ВООЗ та готові консультувати пацієнтів щодо ментального здоров'я. Нововведення запровадили і на Київщині — 46 закладів первинної меддомоги надаватимуть допомогу дорослим і дітям із психічними розладами.

Психологи кажуть, що через воєнні дії люди відчувають більший стрес, хоч проблеми, з якими звертаються, ті самі, що були й до війни, але стали "яскравіше виражені".

На початок