"Укрзалізниця" продовжує реалізовувати програму "Безбар'єрна залізниця", яку почала у 2023 році. У Києві сьогодні, 30 серпня, презентували проєкт нового інклюзивного вагона, який використовуватимуть для перевезень групи людей на кріслах колісних на реабілітацію, відпочинок чи змагання.
Про це з місця події передає кореспондентка Суспільного.
"Укрзалізниця" на власних потужностях планує створити інклюзивний вагон для групових перевезень пасажирів, які користуються колісним кріслом. Модель вагона презентували ветеранам, медичним хабам, громадським організаціям.
Проєкт передбачає, що у вагоні буде 4 окремих купе, в кожному з яких зможуть зручно подорожувати дві людини на інвалідних візках та особи, що їх супроводжують. У купе встановлять два спальні дивани, які можуть змінювати кут нахилу та фіксувати тіло.
Також тут буде пульт для регулювання освітлення, кнопка для виклику провідника та пристрій гучномовного зв'язку. Передбачені й спеціальні спальні місця для супровідників, які не відрізняються від звичайного місця в купе.
Вагон матиме пандус і вбиральню, адаптовану для людини на кріслі колісному. Тамбур, вхідна група та інший простір матимуть параметри для зручного пересування на візках.
Проєктування та виготовлення цього вагона відбуватиметься у співпраці з громадськими організаціями та людьми, які безпосередньо користуватимуться цією послугою.
"Перший такий вагон плануємо випустити наступного року", – зазначив голова правління АТ "Укрзалізниця" Євген Лященко.
"Новинка, яку ми, власне, сьогодні презентували — це те, що власними силами на ремонтних підрозділах "Укрзалізниці" ми робимо вагон, який є повністю інклюзивним, не лише для одного пасажира у спеціальному купе, а весь вагон", — розповів Суспільному керівник пасажирського напрямку "УЗ" Олександр Перцовський.
За його словами, потреба в такому вагоні виникла з необхідністю перевозити команду Паралімпіади, спортсменів ветеранських змагань "Ігри Нескорених" (Invictus Games) чи учасників конференцій.
"Укрзалізниця" наразі має 50 інклюзивних вагонів далекого сполучення. Із них 37 — це ті, які були вироблені та отримані залізницею вже під час війни, додав Олександр Перцовський.
За словами посадовця, нині у виробництві є 66 пасажирських нових вагонів, 10 з них "УЗ" отримає цього року. І з цього замовлення 4 вагони будуть повністю адаптовані для людей на кріслах колісних.
На приміських маршрутах курсують 42 поїзди, облаштовані для перевезення людей з інвалідністю. Зокрема, в таких електричках є пандуси, а у вбиральні можна заїхати на кріслі колісному.
"Укрзалізниця" також сьогодні презентувала інтерактивну 3D-мапу 12 найбільших вокзалів України, де чітко вказані маршрути для людей, що пересуваються на інвалідних візках. Показані також приміщення із сервісами для матерів із дітьми. Крім того, перевізник показав нові інклюзивні вбиральні на вокзалі та у вагонах.
Також для журналістів та ветеранів, які пересуваються на колісному кріслі чи на протезах, показали інклюзивний вагон-купе, інклюзивний вагон електрички і евакуаційний вагон. На події були представники громадський організацій і медичних хабів. Гості мали змогу заїхати у вагон і перевірити його на зручність та залишити свій відгук представникам залізниці.
Інклюзивний вагон електропотяга, виготовленого 1978 року і модернізованого з урахуванням вимог доступності, оглянула українська професійна каратистка, громадська діячка Уляна Пчолкіна. Жінка отримала травму в 2005 році і зараз користується колісним кріслом.
"Я вражена, тому що я сюди можу потрапити. У мене вузьке крісло, я можу ходити навіть по салону… Можна зайти — є пандус. Мені зараз сльози навертаються, що це стало доступним, тому що це дуже круто", — каже Уляна.
За її словами, єдине, над чим залишається попрацювати "Укрзалізниці" — зробити доступними та безбар'єрними приміські платформи, станції та зупинки на шляху цих електропотягів:
"Наприклад, зараз я мешкаю в Бучі, пандус є, платформа є, вона висока, але як до того пандуса дійти через колії — незрозуміло наразі", — каже громадська діячка.