Перейти до основного змісту
ВАКС утретє не обрав запобіжного заходу голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку

ВАКС утретє не обрав запобіжного заходу голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку

Ексклюзивно
Підозра в незаконному збагаченні: ВАКС не обрав запобіжного заходу голові АМКУ Кириленку
Очільник Антимонопольного комітету Павло Кириленко (у синій сорочці) під час судового засідання, Київ, 27 серпня 2024 р. Cуспільне/Ліля Гончарук

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) утретє не обрав запобіжного заходу голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку, якого підозрюють у незаконному збагаченні на понад 56 млн грн та недостовірному декларуванні. Через участь адвоката в іншому судовому процесі засідання у справі очільника АМКУ перенесли на завтра, 28 серпня.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного із зали суду.

Сьогодні, 27 серпня, засідання ВАКС розпочалося з вимоги, аби суддя дозволив знімати слухання на відеокамери і транслювати суд. Найперше, виступив учасник бойових дій, від імені організації народної оборони "Карпатська Січ". На попередніх двох засіданнях суд заборонив знімати процес на відео через безпеку життя підозрюваного.

Прокурорка Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Валентина Гребенюк клопотала, щоб засідання було з відео. За її словами, часто журналісти плутають факти, бо немає можливості переглянути відео й уточнити деталі.

Кириленко та його адвокат наполягали, щоб засідання було без відеофіксації. Суддя їхню позицію спочатку підтримав. Утім, наприкінці сьогоднішнього засідання він таки дозволив відеозйомку.

ВАКС утретє не обрав запобіжного заходу голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку
Голова АМКУ Павло Кириленко на засіданні ВАКС, Київ, 27 серпня 2024 р. Cуспільне/Ліля Гончарук

Далі на засіданні заслухали представника сторони звинувачення. Прокурорка САП Валентина Гребенюк розповіла про майно підозрюваного. Зокрема, квартири при купівлі оглядала дружина Алла Кириленко, а записували їх на родичів. За словами прокурорки, у Павла Кириленка може бути інше майно, записане на третіх осіб, зараз їх шукають. Згодом суд заслухає свідка.

Запобіжного заходу для Павла Кириленка ВАКС сьогодні знову не обрав. Цього разу через те, що адвокат підозрюваного поспішав на інше засідання. Суд перенесли на 9:00 28 серпня.

Кримінально-процесуальний кодекс передбачає обрання запобіжного заходу у 72-годинний термін, нагадує прокурорка Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Валентина Гребенюк. Вона припускає, що затримка у справі очільника АМКУ може бути пов'язана із завантаженістю слідчого судді.

Вона додала, що сьогодні закінчено дослідження доказів сторони обвинувачення на обґрунтування клопотання про застосування запобіжного заходу. Завтра, після дослідження доказів сторони захисту, будуть виступи в дебатах щодо цього клопотання. Там прокуратура підсумує подані раніше докази та узагальнить інформацію в цій справі.

На засіданні 15 серпня прокурори просили суд відправити Кириленка під варту з можливістю застави у 120 млн гривень.

На сьогодні, за словами представниці САП, позиція сторони звинувачення не змінилися. Прокуратура наполягає на взятті підозрюваного під варту з альтернативою застави на суму 121 мільйон 120 тисяч гривень.

"Це майже удвічі більше, ніж сума майна, набуття якої інкримінується кримінальним провадженням", — зауважила Валентина Гребенюк.

Павло Кириленко у коментарі Суспільному повідомив, що продовжує виконувати обов'язки голови Антимонопольного комітету. На час слідства його не відсторонювали від роботи.

Суть справи

25 березня 2024 року САП та НАБУ розпочали кримінальне провадження щодо голови АМКУ Павла Кириленка за статтями "незаконне збагачення" та "декларування недостовірної інформації".

Це сталося після того, як журналісти "Схем" (проєкт "Радіо Свобода") оприлюднили розслідування, у якому йшлося, що родичі з боку дружини Кириленка придбали "елітне майно" в Ужгороді, Києві та області на 70 млн грн, що не відповідає їхнім заробіткам.

14 серпня НАБУ і САП повідомили голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку про підозру. Йдеться про незаконне збагачення на 56 млн гривень, а також неправдиве декларування.

За даними слідства, у 2020–2023 роках Кириленко на посаді керівника Донецької ОВА, набув 21 об’єкт нерухомого майна та 1 люксовий автомобіль шляхом реєстрації права власності на родичів своєї дружини.

Що відомо про Павла Кириленка

Павло Кириленко керував Донецькою обласною військовою адміністрацією понад чотири роки — з літа 2019 року. Перед тим він був на посаді військового прокурора Ужгородського гарнізону Західного регіону.

Кириленко родом з Донецької області. Як розповідав у інтерв'ю Суспільному, він був у нині окупованому РФ Донецьку востаннє у червні 2014 року. Частина його родини лишилась в окупації. На питання про них, Кириленко відповів: "Хочете, жорстко відповім? У мене немає там сім’ї. Немає нікого, немає людей цих. І вони про це знають".

Павло Кириленко має юридичну освіту: закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого у Харкові, працював у прокуратурах Донецької області, АР Крим і в Генпрокуратурі.

У 2022 році на посаді начальника Донецької ОВА зарплатня Павла Кириленка з урахуванням окладу, надбавок та премій склала 846 тисяч 991,21 гривні на рік.

5 вересня 2023-го після погодження уряду, президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення Кириленка з посади керівника Донецької обласної військової адміністрації. Як було написано в документі, Кириленко подав відповідну заяву.

6 вересня того ж року Верховна рада підтримала кандидатуру Кириленка на посаду голови Антимонопольного комітету.

Топ дня

Вибір редакції

На початок