Порушень законодавства навколо будівництва Національного військового меморіального кладовища — не зафіксовано. Та оскільки нині у суспільстві обговорюється можлива наявність російського паспорта в одного зі співвласників консорціуму, який став переможцем тендеру на будівництво цвинтаря, Міністерство ветеранів звернулося до Служби безпеки України, аби там перевірили цю інформацію.
Про це заявив виконувач обов’язків міністра ветеранів Олександр Порхун на брифінгу у Києві, повідомляє кореспондентка Суспільного з місця події.
Олександр Порхун сказав, що звернувся листом безпосередньо до очільника СБУ і просить провести розслідування, чи є "російський слід" навколо будівництва військового кладовища.
"В ЗМІ з'явилася інформація з дискредитації. Перше що ми зробили, це звернулись з офіційним листом до консорціуму, щоб дали роз'яснення стосовно тих питань. По-друге, я написав лист на голову СБУ, щоб він перевірив і підтвердив або спростував "російський слід", — сказав Порхун.
Раніше розслідувачі видання hromadske з'ясували, що компанія підсанкційного бізнесмена постачатиме граніт для національного військового кладовища.
Після цього керівництво Національного військового меморіального кладовища пояснило нюанси щодо переможця тендера на будівництво першої черги меморіального комплексу під Києвом.
Та сьогодні, 9 серпня 2024 року, директор Національного антикорупційного бюро Семен Кривонос заявив, що бюро проаналізує тендери на ремонт дитячої лікарні "Охматдит" та будівництво Національного військового меморіального кладовища.
7 серпня в Офісі омбудсмена зібралися на спільну зустріч представники громадських організацій, які представляють родини полеглих воїнів й уже третій рік чекають на створення Національного військового меморіального кладовища, а також жителі сіл Мархалівка та Іванковичі Київської області, які проти зведення цвинтаря поблизу їхніх сіл.
Кореспонденти Суспільного поспілкувалися із Вірою Литвиненко, мамою 27-річного "азовця" Владислава, який загинув 23 березня 2022 року, обороняючи Маріуполь. За її словами, це знущання з пам'яті Героїв, бо вже третій рік в країні йде війна, а дискусії навколо зведення меморіального військового кладовища й досі тривають. У родин загиблих військовослужбовців виникають підозри, що хтось зацікавлений у тому, щоб затягнути або взагалі зупинити це будівництво.
Що відомо про тендер на будівництва I-ї черги
Переможцем тендера став консорціум "БІЛДІНГ ЮА" з пропозицією у розмірі 1 759 401 657,00 грн. Тривалість будівництва, згідно з проєктом, становить 19 місяців.
І-ша черга включає в себе інженерні мережі, автостоянки, під'їзні дороги, сектори поховань, колумбарні стіни, меморіал, монумент, адміністративну будівлю, будинок трауру,трансформаторні підстанції, насосну станцію, котельню та інші об'єкти, необхідні для функціонування не лише першої черги, але й майбутніх етапів проєкту.
Що відомо про створення Національного військового кладовища
На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".
Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.
У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.
Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".
У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.
8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.
Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.
На початку липня 2024 року оголосили тендер на будівництво першої черги НВМК. Вартість робіт оцінюють в 1,8 млрд грн.
Що відбувається з будівництвом Національного військового меморіального кладовища та чому родичі загиблих "виборюють" місця для поховання — читайте у матеріалі Суспільного.