7 серпня 2024 року у Києві під головуванням українського омбудсмена Дмитра Лубінця відбулася зустріч з членами родин полонених і зниклих безвісти військовослужбовців 36-ї бригади морської піхоти. Участь у заході також взяли, зокрема, представники Об'єднаного Центру Служби безпеки України, Міжнародного комітету Червоного Хреста та уповноважений у справах Європейського суду з прав людини. Тим часом рідні зниклих безвісти заявляють: відповіді посадовців "усі як під копірку".
Докладніше про те як пройшла зустріч у матеріалі Суспільного.
Як розповів уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець, до зустрічі долучилися понад 300 членів сімей воїнів 36-ї бригади морської піхоти. Серед іншого обговорили повернення українських військових з російського полону.
"Ніхто не забуває ні про медиків, ні про музикантів, ні про всіх захисників Маріупольського гарнізону. Робота над поверненням кожного і кожної, хто нині перебуває у ворожому полоні, не припиняється ні на мить", — запевнив Лубінець.
Родини морпіхів нарікали на порушення Росією норм міжнародного гуманітарного права. Йшлося про жорстоке поводження, катування, жахливі умови утримання українських військових у неволі, які нерідко призводять до їхньої загибелі, розповів секретар Координаційного штабу Дмитро Усов, який також взяв участь у зустрічі з членами сімей військовослужбовців 36-ї бригади морської піхоти.
"Учасники зустрічі шукали можливості для адвокатування прав підсудних морпіхів, яким незаконно оголошено псевдовироки у РФ та ТОТ. Окремо родичі морпіхів обговорили можливі механізми посилення дипломатичного, політичного тиску на державу-агресорку для прискорення повернення Захисників, які тривалий час перебувають у полоні", — зазначив Усов.
Журналісти Суспільного поспілкувалися з Наталею, яка прийшла на зустріч, бо шукає свого брата. За її словами, він зник безвісти під Кринками Херсонської області. Жінка розповіла, що на зустрічі представляла родичів зниклих безвісти на цих позиціях ЗСУ. Нині вони об'єдналися у спільноту. Каже, її делегували родини зниклих безвісти воїнів з 35-ї, 36-ї, 37-ї та 38-ї бригад морської піхоти.
"Багато чого я дізналася з цієї зустрічі, але, на жаль, щодо Кринок результатів немає ніяких. Є офіційна інформація, що у Кринках зникло безвісти 788 морських піхотинців. На жаль, це неправда, тому що нині нас у спільноті вже більше тисячі", —розповідає Наталя.
За її словами, нині родини зниклих безвісти воїнів ініціюють створення "зеленого" коридору для евакуації полеглих і поранених оборонців України.
"На жаль, за останній рік не було евакуйовано жодного "двохсотого", і запізніла була евакуація "трьохсотих". Хлопці, яких рідні поховали, це ті, які померли у госпіталях, лікарнях, від отриманих поранень у боях, або ж загинули від поранень під час евакуації з передової", — стверджує жінка.
Вона підкреслила, що родичі зниклих безвісти зверталися до різних державних установ з цього приводу.
"Але відповіді, результату немає. Усі відповіді йдуть як під копірку. Ми досі не знаємо долю своїх рідних, усі мовчать. Побратими не можуть нічого говорити. Кажуть, що заборонено — це наказ (командування — ред.). Якщо будемо розголошувати, щось розповідати, буде в'язниця", — заявила Наталя, яка прийшла на зустріч з посадовцями, бо шукає свого безвісти зниклого брата.
Сьогодні, 7 серпня, зранку рідні бійців, зокрема, й 36-ї бригади морської піхоти також вийшли на акцію підтримки військовополонених морських піхотинців. Люди зібралися на вулиці Грушевського біля будівлі парламенту.
17 липня 2024 року в Україну у рамках обміну з Росією повернули 95 військовополонених. Серед них — воїни Збройних сил України, Національної гвардії та прикордонники.
Від початку повномасштабної війни відбулося 54 обміни полоненими. Загалом з російського полону вдалося повернути 3405 людей, включаючи військових і цивільних українців.