"Ми маємо показати, що їх не забули": у Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти

"Ми маємо показати, що їх не забули": у Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти

Ексклюзивно
Акція на підтримку військовополонених у Києві
Акція на підтримку військовополонених у Києві. 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук

У Києві сьогодні, 4 серпня, відбулася щотижнева акція "Не мовчи, полон вбиває" на підтримку військовополонених, зокрема, з Маріупольського гарнізону та зниклих безвісти бійців. Близько двох сотень людей зібралися біля посольства Росії в Україні.

Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного.

У Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти
Акція на підтримку військовополонених у Києві біля посольства Росії. 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук

Учасники акції в руках тримали плакати з написами "Free Azov", "Щомиті мрію про той самий дзвінок", "Безвісти зниклі не значить забуті", "Стань голосом полонених". Повз проїжджали автівки, які сигналили в підтримку.

У Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти
Акція на підтримку військовополонених біля посольства Росії. Київ, 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук

За офіційними даними, в російському полоні залишається 900 "азовців", розповіла Суспільному маріупольська поетеса та військовослужбовиця полку "Азов" Валерія Суботіної на псевдо "Нава". Вона перебувала в полоні і повернулась в Україну в рамках обміну полоненими 10 квітня 2023 року.

"Уже скільки часу "азовців" взагалі немає в обмінах і ми говоримо про це, нагадуємо про це суспільству, світу, владі. Ви пам'ятаєте, як ми виходили у ворожий полон за наказом президента. "Азовцям" обіцяли 3-4 місяці полону, що вони повернуться до нас. І за власним досвідом скажу, наскільки важко там перебувати, тому що ти дезорієнтований, відірваний від інформації, ти не розумієш, чому тебе не міняють. А зараз хлопці і дівчата понад два роки в полоні. Уявити тільки, про що вони думають, що їх забули. Ми маємо показати, що їх не забули", — сказала Валерія Суботіна.

Щотижня на акції в підтримку полонених та зниклих безвісти ходить родичка військовополоненого Світлана. Її племінник долучився до полку "Азов" ще у 2018 році. Хлопець у полоні вже третій рік і з 2023 року про нього немає жодної інформації, розповіла Світлана.

У Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти
Учасниця акції родичка військовополоненого Світлана. Київ, 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук
"Зверталась скрізь, де тільки можна, але, на жаль, інформації ніякої немає. Всі кажуть: ми все робимо для визволення хлопців. Але на жаль, третій рік і нічого не знаємо", — каже жінка.

Написами на обличчі у підтримку військовополонених на акцію приходить Олена. У дівчини немає родичів у полоні, утім, на її думку, важливо у будь-кий спосіб нагадувати про полонених суспільству.

У Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти
Олена привертає увагу до проблеми військовополонених написами на обличчі. Київ, 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук
"Я знаю багатьох, хто чекає рідних з полону, і я не могла залишатися осторонь. Думала, чим саме я могла б привертати увагу і вирішила, що це такий вид перформансу. Одна з наших цілей — це донести до людей важливість не забувати про те, що величезна наша відповідальність повернути всіх тих, хто досі в полоні, хто в катівнях", — наголосила Олена.
У Києві відбулася акція на підтримку військовополонених та зниклих безвісти
Собака з табличкою з написом "Не мовчи — гавчи" на акції в підтримку військовополонених. Київ, 4 серпня 2024 року. Суспільне Новини/Ліля Гончарук

У неділю, 4 серпня, на акції, які організували родини військовополонених, вийшли і в інших містах України, зокрема, в Миколаєві, Кременчуці, Чернівцях, Кривому Розі.

В Україну у рамках обміну з Росією 17 липня 2024 року повернули 95 військовополонених. Серед них — воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, прикордонники.

Від початку повномасштабного вторгнення відбулося 54 обміни полоненими. Загалом з російського полону вдалося повернути 3405 людей.

На початок