Ірпінська міська рада ініціює громадські слухання з питань меморіалізації жертв російської агресії. У такий спосіб жителів громади залучатимуть до формування заходів на вшанування полеглих на війні, які будуть проводитись у місті.
Про це йдеться у дописі міськради у Telegram.
Громадські слухання відбудуться за підтримки Українського Інституту національної пам’яті. Їх проведуть у три етапи:
- 17 серпня, 11:00 — провідні фахівці розкажуть про етику та рівність у вшануванні пам'яті, поділяться найкращими сучасними практиками. Це допоможе спільно сформувати нові традиції вшанування пам'яті, відмінні від радянських.
Спікери: голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович та експерт з публічної історії, декан факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) Антон Лягуша.
- 29 серпня (День пам’яті захисників України) — презентація ідей та пропозицій, напрацьованих громадою.
- 7 вересня, 11:00 — голосування за місця колективної пам’яті та прийнятні практики персоналізованого вшанування.
Для участі в громадських слуханнях необхідна реєстрація.
"Сотні жителів втратив Ірпінь за 10 років війни Росії проти України. Військові та цивільні. Чоловіки та жінки. Дорослі та діти. Гідно вшанувати пам’ять кожного – наш обов'язок", — зазначається у дописі.
У березні 2024 року, до другої річниці звільнення Ірпеня, в місті відкрили монумент "Воля" із залишків снарядів. На пам'ятник пішло понад дві тонни боєприпасів з Ірпеня та Бучанського району. Також у ньому залишки мін та ракет з Макарова та Бородянки.
Також у другу річницю визволення Ірпеня від російських окупаційних військ презентували Книгу пам'яті Ірпінської міської територіальної громади. Це — електронний реєстр, де вписані імена дорослих і дітей, які загинули внаслідок російської агресії.
Що відомо про оборону Ірпеня
28 березня 2022 року міський голова Ірпеня Олександр Маркушин повідомив про звільнення міста від російських військ. Ірпінь перебував в окупації понад 3 тижні. Усю Київську область звільнили 2 квітня 2022 року.
Правоохоронці відправили на судово-медичну експертизу 269 тіл загиблих ірпінців.
24 серпня 2022 року в Ірпені відкрили перший в Україні пам'ятний знак Силам Територіальної оборони ЗСУ.
Під час бойових дій навесні 2022 року Ірпінь був зруйнований на 75 відсотків. Понад 10 тисяч людей залишилися без житла.
Станом на березень 2024 року, в Ірпінській громаді через російське вторгнення загинули понад 300 цивільних мешканців, а також 38 учасників тероборони. Крім того, з 2014 року життя за Україну віддали 126 ірпінців, які служили в ЗСУ.