Житло, укриття, енергетика та реабілітація: на Київщині реалізовуватимуть низку нових проєктів

Житло, укриття, енергетика та реабілітація: на Київщині реалізовуватимуть низку нових проєктів

Київська обласна державна адміністрація під час Ukraine Recovery Conference домовилася про реалізацію в регіоні низки нових проєктів з відновлення та енергоефективності.

Про це повідомив голова КОДА Руслан Кравченко.

"Два дні працював в Берліні на полях Ukraine Recovery Conference. Майже три десятки зустрічей за цей час, ефективні перемовини і маємо конкретні домовленості, які будуть реалізовані на Київщині вже найближчим часом", — сказав Кравченко.

За його словами, зокрема, з міжнародними партнерами та компаніями обговорили проєкти, які вже почали реалізовуватися після успішних домовленостей:

  • Бельгійська агенція міжнародного співробітництва Enabel допоможе з облаштуванням укриттів у низці шкіл області та реконструкцією освітніх закладів. На цей проєкт виділяється понад 8,6 млн євро. Також отримали згоду від Enabel на фінансування другого етапу модернізації Київського обласного центру реабілітаційної медицини.
  • Компанія CRH побудує найближчим часом на Київщині три будинки для родин, які втратили житло внаслідок бойових дій, після чого продовжить проект відбудови для нових родин.
  • GE Verona планує обрати Київську область першим регіоном для реалізації пілотного проєкту стосовно когенераціїЕлектростанція для одночасного виробництва тепла та електроенергії, зокрема, в Броварській громаді, на 15 мегават потужності.
  • Компанії BSW Solar, Goduni вивчають можливість постачання сонячних панелей і встановлення когенераційних установок та використання інших ресурсів для збільшення генерації енергії, на кшталт біовідходів для біогазових установок.
  • International Climate Adaptation Research Institute планує побудувати на Київщині низку зупинок громадського транспорту із сонячними панелями. Перший етап передбачає облаштування 5 зупинок в Ірпені, Броварах, Боярці, Білій Церкві.
  • Спільно із Європейським інвестиційним банком Київщина розроблятиме проєктно-кошторисну документацію, йдеться в першу чергу про відбудову житла

Також команда КОДА провела робочі зустрічі з японськими партнерами, зокрема із представниками Японського агентства міжнародного розвитку JICA, муніципалітету Кобе та Банку Японії. Йшлося про реалізацію спільних проєктів встановлення когенераційних установок та джерел виробництва енергії.

Також Київщина презентувала проєкти, які є пріоритетами для відбудови та економічного розвитку регіону.

Перший — проєкт децентралізації системи генерації, який передбачає встановлення когенераційних установок у майже 100 точках Київщини. Через постійні атаки росіян на енергетичну інфраструктуру завдання максимально пришвидшити енергонезалежність від систем централізованого тепло- та електропостачання.

Другий — модернізація Київського обласного центру реабілітаційної медицини, який надаватиме послуги повного циклу і за новими стандартами. Низка громад Київщини також мали можливість представити свої проєкти.

Берлінська конференція з реконструкції (Ukraine Recovery Conference, URC2024) — це вже третя конференція з реконструкції з початку повномасштабної війни. У липні 2022 року учасники в Лугано (Швейцарія) погодили основні принципи реконструкції: вона має бути орієнтованою на реформи, прозорою, демократичною та сталою. На конференції у Лондоні 2023 року в центрі уваги була мобілізація приватного сектору. У 2025 році конференцію разом з Україною прийматиме Італія.

Що відомо про відновлення Київщини

Унаслідок бойових дій навколо Києва в лютому-березні 2022 року на Київщині зафіксовані руйнування у 46 з 69 територіальних громад. Критичних руйнувань завдано в Бучанській, Ірпінській, Гостомельській, Бородянській, Макарівській, Великодимерській та Пісківській територіальних громадах.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення РФ в області були зруйновані чи пошкоджені понад 28 тисяч об'єктів. Основний "удар" припав на житло — 24,3 тис. будівель. Крім цього, постраждали 227 шкіл та садочків, 125 адмінбудівель і ЦНАПів, 128 медичних закладів, 138 культурних та релігійних споруд.

Станом на середину квітня цього року область відновила повністю або частково із забезпеченням життєдіяльності майже 17,5 тис. об'єктів. Передовсім відбудовують житлові будинки та соціальну інфраструктуру.

Минулого року на Київщині створили Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти держбюджету протягом 2022 року. Спостерігати за процесом відновлення 18 багатоквартирних будинків на Київщині, на відбудову яких збирає платформа UNITED24, можна на інтерактивній карті.

Також у Київській області створили Спостережну раду з питань відбудови. Її основне завдання — контролювати всі етапи відновлення від планування до завершення проєктів. Працює і робоча група, яка виявлятиме корупцію під час відбудови.

Станом на січень цього року Бюро економічної безпеки виявило низку порушень під час тендерних закупівель, які стосуються, зокрема, відновлення житла у Київській області.

Минулого року правоохоронці Київщини розслідували 90 кримінальних проваджень за фактами заволодіння бюджетними коштами. Зокрема, йдеться і про відбудову інфраструктурних об'єктів, які пошкодили російські війська під час вторгнення на територію регіону.

На початок