Екологи стверджують, що Національне військове кладовище будуватимуть на болоті

Екологи стверджують, що Національне військове кладовище будуватимуть на болоті

Національне військове меморіальне кладовище
Болотиста місцевість в Гатненській громаді на Київщині. КЕКЦ/Facebook

Рівень ґрунтових вод не дозволяє будувати Національне військове меморіальне кладовище у межах Гатненської громади на Київщині.

Про це заявляють у Київському еколого-культурному центрі у Facebook.

Там зазначають, що нещодавно була проведена незалежна геологічна експертиза впритул до сіл Мархалівка та Іванковичі, де планується будівництво.

Згідно із результатами, рівень ґрунтових вод у 8 з 10 свердловин був вище двох метрів, а подекуди вода була вже у 80 см від поверхні. Державні санітарні правила і норм забороняють поховання у таких місцях.

Екологи зауважують, що експертиза восени 2023 року показала схожий результат: тоді у більше половини свердловин рівень вод виявився зависоким, тож ці ділянки визнали "підтопленими" та "потенційно підтопленими".

Екологи стверджують, що Національне військове кладовище будуватимуть на болоті
Підготовка ділянки до будівництва військового кладовища. КЕКЦ/Facebook

Водночас ДУ "НВМК" у коментарях до посту зазначає, що минулого року на цій території пробурили 60 геологічних свердловин глибиною по 6 метрів.

"На непідтоплених та потенційно-підтоплених ділянках гранична глибина залягання ґрунтових вод від поверхні землі є не менше 2 метрів. Це відповідає гігієнічним вимогам облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах", — йдеться у їхній відповіді.
Екологи стверджують, що Національне військове кладовище будуватимуть на болоті
Коментар ДУ "НВМК". Скриншот відповіді до посту КЕКЦ/Facebook

Також в держустанові наголосили, що поховання полеглих військових здійснюватимуть лише на ділянках, де це дозволяє рівень ґрунтових вод.

Проте в КЕКЦ додають, що вирубування лісу на місці майбутнього меморіалу ще більше підніме рівень води.

Що відомо про створення Національного військового кладовища

На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".

Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.

У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".

У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.

8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.

Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.

На початок