Розтрата 225 млн грн на закупівлі обладнання для заводу "Артем": справу передали до суду

Розтрата 225 млн грн на закупівлі обладнання для заводу "Артем": справу передали до суду

Справу щодо розтрати понад 225 млн грн коштів заводу "Артем" розгляне суд. Гроші призначалися на закупівлю обладнання для виготовлення оборонної продукції. Його завод так і не отримав. Серед учасників схеми — тодішній заступник міністра економіки та кілька посадовців. Організатор оборудки — за кордоном.

Про це повідомляє Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура у Facebook.

Мова про події 2017 року. Досудове розслідування встановило, що одне з найбільших підприємств оборонної галузі — державна акціонерна холдингова компанія "Артем" (ДАХК "Артем") тоді планувала технічне переоснащення потужностей із виробництва корпусів 152/155-мм снарядів.

Іноземний підприємець, дізнавшись про виділення коштів на закупівлю устаткування для ДАХК "Артем", розробив план заволодіння цими коштами. Він зареєстрував у США фіктивну фірму, яка начебто займалась постачаннями оборонної продукції для американського Міноборони. Також бізнесмен вступив у змову з кількома посадовцями в Україні, серед яких був тодішній заступник міністра економічного розвитку й торгівлі.

Учасники схеми забезпечили укладання контракту з підконтрольною американською фірмою про закупівлю устаткування для заводу "Артем". Компанія отримала половину суми контракту — 8,3 млн дол. США (понад 225 млн грн за курсом НБУ на той час). Уже наступного дня ці кошти були перераховані іншій фірмі. Завод так і не отримав необхідного обладнання і виробництво важливої оборонної продукції було зірване.

Розтрата 225 млн грн на закупівлі обладнання для заводу "Артем": справу передали до суду
Схема розтрати коштів заводу "Артем". САП/Facebook

Сьогодні, 2 травня 2024 року, прокурор САП матеріалами досудового розслідування цієї справи до суду. Серед обвинувачених у розтраті коштів — 4 громадян, які на момент злочину займали відповідальні посади:

  • заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України (ч. 5 ст. 191Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, в особливо великих розмірах або організованою групою КК України);
  • директор Департаменту зовнішньоекономічної діяльності та маркетингу ДАХК "Артем" (ч. 5 ст. 27Пособництво у вчиненні кримінального правопорушення, ч. 5 ст. 191 КК України);
  • директор ДП "Український науково-технічний і впроваджувальний центр комплексного захисту інформації" (ДП "Безпека") (ч. 5 ст. 191 КК України);
  • фізична особа-іноземець, організатор схеми (ч. 3 ст. 27Організація вчинення кримінального правопорушення, ч. 5 ст. 191 КК України).

Фігурантам загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі. Організатор схеми переховується за кордоном, щодо нього застосована процедура спеціального досудового розслідування.

Крім того, прокурори САП заявили позов до обвинувачених про відшкодування шкоди, завданої через скоєння кримінального правопорушення.

Що відомо про викриття інших схем привласнення коштів, виділених на оборону

23 грудня 2023 року СБУ та Міноборони виявили спробу розкрадання 1,5 млрд грн на закупівлі артилерійських снарядів для ЗСУ. У Києві затримали керівника одного з Головних управлінь Міноборони, який причетний до оборудки.

На початку 2024 року СБУ спільно з Офісом генерального прокурора повернули до держбюджету майже 1,5 млрд грн, які намагалися вкрасти на закупівлі артснарядів для ЗСУ.

Влітку 2023 року поліція Києва почала розслідування постачання для ЗСУ партії неякісних артилерійських снарядів. У зловживанні запідозрили подружжя приватних підприємців, які уклали договір з Міноборони на виготовлення боєприпасів.

Співробітники ДБР повідомили про підозру одному із заступників начальника Департаменту фінансів Міноборони, через якого держава втратила понад 15 мільйонів гривень.

Працівники ДБР повідомили про підозру приватному підприємцю з Києва, який обманув одну з військових частин та шахрайським способом заволодів майже 7 млн гривень.

На початок