Національне військове меморіальне кладовище: чи загрожує будівництво людям та ґрунтовим водам

Національне військове меморіальне кладовище: чи загрожує будівництво людям та ґрунтовим водам

Національне військове меморіальне кладовище
Проєкт Національного військового меморіального кладовища. Фото: ДУ "НВМК"

Мінветеранів та Мінекології прокоментували дезінформацію довкола будівництва Національного військового меморіального кладовища на Київщині.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Державної установа "Національне військове меморіальне кладовище" замовила розширене геологічне дослідження, яке тривало близько місяця.

За цей час на території 260 гектар зробили 60 геологічних свердловин глибиною шість метрів. Згідно із висновками, ця земельна ділянка може розмістити об'єкт з певними обмеженнями через близькість населених пунктів та ґрунтові води у деяких місцях.

"Відступ від житлових забудов коливається від 300 метрів до 600 метрів, а подекуди — до 1 км. Отже, вода не забрудниться. Те саме стосується диму від крематорію, який розмістять на відстані в 700 метрів від житлової забудови.
Державні норми дозволяють розміщувати на відстані 300 метрів. Ми не те, що дотримуємося норми, ми її збільшили в понад два рази", — сказав заступник директора державної установи Ярослав Старущенко.

Він додав, що колумбарні ніші розмістили на відстані 300, 500 та подекуди 700 метрів, хоча мінімальна норма становить 100 метрів.

Питання вирубки дерев

За словами заступника міністра екології, на території 130 гектарів вибірково вирубуватимуть не більше 10% зелених насаджень.

"Зрозуміло, що площа впливу становить менше 1%. Тому це не впливає на територію смарагдової мережіСмарагдова мережа — це екологічна мережа, що складається з територій, що становлять особливий природоохоронний інтерес", — запевнив Олександр Краснолуцький.

Про обмеженість місць на кладовищі

Поховання на НВМК — це право, а не обов'язок кожного військового, зауважують в держустанові. Там вважають, що не всі захочуть бути вшанованими на цьому кладовищі, оскільки тут зможуть поховати захисників із відповідним статусом та без членів їхніх родин.

"Коли ми зіткнемось із нестачею місць, державна установа розпочне реалізацію філій Національного військового меморіального кладовища в обласних центрах", — зазначив заступник директора державної установи Ярослав Старущенко.

Що відомо про створення Національного військового кладовища

На виконання доручення прем'єра Дениса Шмигаля 27 жовтня 2022 року Київрада доручила Департаменту містобудування та архітектури КМДА розробити детальний план території для розташування Національного військового меморіального кладовища в урочищі "Лиса Гора".

Екологи та активісти були проти розташування там меморіалу. У листопаді 2022 року на сайті Київради зареєстрували відповідну петицію, яку Київрада не підтримала.

У січні прем'єр-міністр Денис Шмигаль доручив кільком міністрам і столичним посадовцям знайти нове місце для створення в Києві національного військового кладовища замість Лисої гори.

Згодом Київська міська рада відвела ділянку в 8 гектарів комунального лісу на Броварському проспекті в Биківні. Однак частина території Биківнянського лісу досі повністю не досліджена і може містити ще не виявлені поховання. Тому швидко побудувати там меморіальне кладовище неможливо, заявили у Національному історико-меморіальному заповіднику "Биківнянські могили".

У серпні 2023 року Кабмін змінив місце будівництва Національного військового меморіального кладовища. До 30 липня 2025 року цвинтар мають побудувати у селищі Гатне Фастівського району Київської області.

8 грудня Верховна рада підтримала в цілому законопроєкт, необхідний для будівництва та експлуатації Національного військового меморіального кладовища.

Згодом Кабмін ухвалив ключове рішення щодо його створення, а також затвердив порядок використання держкоштів. Мова про 515 млн гривень, які виділяються на будівництво та функціонування в 2024 році.

На початок